کلینیک اختلالات یادگیری ، درمان اختلالات یادگیری ،بهترین مرکز اختلالات یادگیری در تهران ،

اختلالات یادگیری یکی از مشکلات شایع در کودکان می باشد که با توجه به نرمال بودن بهره هوشی اکثر این کودکان و بروز مشکلات در سنین مدرسه موجب ناراحتی والدین می شود

 کلینیک ویژه اختلالات یادگیری ایران ،سهم به سزایی در درمان و حمایت این قشر از کودکان در زمینه‌های اختلالات ریاضی ،خواندن، دیکته نویسی و غیره دارد

 

اختلال یادگیری چیست؟

اختلالات یادگیری ارتباطی با کم هوشی یا دیرآموزی دانش ‌آموزان ندارد. این اصطلاح برای توصیف کودکان و نوجوانانی به کار می‌رود که ناتوانی یادگیری ویژه و بخصوصی دارند. به عبارت دیگر دانش‌آموزان مبتلا به این اختلال نیازمند شیوه‌های خاصی در آموزش هستند که با شیوه‌‌های معمول استفاده شده برای سایر دانش‌آموزان متفاوت است. در این مقاله با تعریف انواع ناتوانی‌های یادگیری آشنا می‌شویم.

 

با اختلال یادگیری بچه ها چه کار کنیم؟


در این شرایط والدین افزون بر اینکه با مسائل تحصیلی کودک دست و پنجه نرم می کنند، با رفتارهای پرخطر، بی نظمی، پرخاشگری، مقاومت در برابر پذیرش قانون و رفتارهای افراطی توجه طلبی رو به رو هستند و درواقع مشکل یادگیری کودک در درجه دوم اهمیت قرار گرفته و پدر و مادر از این رفتارها خسته نگران می باشند.

به طور کلی، این شرایط ممکن است تاثیر نامطلوبی بر ارتباطات اجتماعی کودک بگذارد؛ زیرانقطه ضعف در یادگیری می تواند اعتماد به نفس او را نشانه بگیرد و باعث بروز نوعی کمرویی در میان هم کلاسی ها شود و یا به اضطراب از قضاوت های اطرافیان بینجامد. در بعضی از خانواده ها که به این مشکل رسیدگی نمی کنند، کودک در طولانی مدت ممکن است به افسردگی نیز مبتلا شود.

 

 

دانش آموزی که دارای ناتوانی یادگیری است چه ویژگی‌هایی دارند؟

 

 • دارای بهره هوشی متوسط و بالاتر است.
 • از نظر حواس مختلف (بینایی و شنوایی و…) سالم است.
 • از نظر پیشرفت درسی و عملکرد تحصیلی با توجه به سن و هوش ضعیف است.
 • مشکلات زبانی شامل اختلال زبان درکی و یا بیانی، وارونگی کلمات و… دارد.
 • به موضوعات مطرح شده پاسخ‌های نامربوط می‌دهد.
 • حواس پرتی دارد و جزییات مهم را فراموش می‌کند.
 • دست‌ و پا چلفتی است و هماهنگی چشم و دست وی ضعیف است.
 • اعتماد به نفس پایین دارد و در زمینه‌های تحصیلی انگیزه‌ زیادی ندارد.
 • فعالیت‌های آموزشی و درسی را با تاخیر انجام می‌دهد و از پرداختن به فعالیت‌های آموزشی طفره می‌رود.
 • حافظه ضعیف دارد و مطالب را زود فراموش می‌کند.

 

انواع اختلال یادگیری

 

ناتوانی در یادگیری نوعی مشکلات پردازش عصبی است. این مشکلات پردازش می تواند باعث ایجاد اختلال یادگیری در مهارت های اساسی مانند خواندن، نوشتن ویا ریاضی شود. همچنین مشکلات پردازشی می توانند مهارت های سطح بلاتر یادگیری مانند سازمان دهی، برنامه ریزی زمان، استدلال انتزاعی، حافظه طولانی و کوتاه مدت و توجه را نیز تحت تاثیر قرار دهند.اهمیت این موضوع این است که درک کنیم که ناتوانی های یادگیری می توانند زندگی فردی را فراتر از مباحث آموزشی  تحت تأثیر قرار دهند و می توانند روابط شخص  با خانواده، دوستان و محل کاررا تحت  تاثیرقرار دهند.

از آنجائیکه مشکلات در خواندن، نوشتن و  ریاضی در طول سال های مدرسه خود را نشان میدهند علائم و نشانه های اختلال یادگیری اغلب در آن زمان تشخیص داده می شود. با این حال، بعضی از افراد از این ارزیابی غافل میمانند و این موضوع در دبیرستان و بعدها در محل کار مشخص میشود.سایر افرادی که دچار اختلالات یادگیری هستند هرگز نمیتوانند به مشکل خود پی ببرند  هرگز نمی دانند که چرا  با آموزش مشکل دارند و چرا در مشاغل خود و یا در رابطه با خانواده و دوستانشان مشکلاتی دارند.

اختلالات  یادگیری نباید با مشکلات یادگیری اشتباه گرفته شود که عمدتا ناشی از اختلالات بصری، شنوایی یا حرکتی است. و باید از مشکلات فکری؛اختلالات عاطفی؛ و معایب زیست محیطی، فرهنگی یا اقتصادی تمییز داده شوند.

به طور کلی، افراد دارای اختلال یادگیری متوسط یا بالاتر ازبهره هوشی متوسط برخوردار هستند. اغلب به نظر می رسد شکاف بین توانایی فرد و دستاوردهای واقعی او وجود دارد. به همین دلیل است که اختلالات یادگیری به عنوان "اختلالات پنهان" نامیده می شود: فرد به طور کامل "طبیعی" به نظر می رسد و به نظر می رسد یک فرد بسیار روشن و هوشمند است، اما ممکن است قادر به نشان دادن سطح مهارت مورد انتظاردرسن مشابه نیست.

ناتوانی در یادگیری نمی تواند به طور کامل درمان شود و یک چالش مادام العمر است. با این حال، با حمایت و مداخله مناسب در کاردرمانی و گفتاردرمانی، افراد دارای اختلال در یادگیری می توانند در مدرسه، در محل کار، در روابط و در جامعه موفق شوند.

در قانون فدرال، تحت قانون آموزش افراد معلول (IDEA)،  اصطلاح "اختلال خاص یادگیری" است که یکی از 13 دسته از معلولیت تحت حمایت قانون به شمار میآید.

"ناتوانی های یادگیری" یک اصطلاح "چترمانند" است که تعداد دیگری از اختلالات یادگیری خاص را شامل می شود، مانند اختلال خواندن و اختلال نوشتن .  

ناتوانی در یادگیری های خاص

اختلال پردازش شنوایی (APD)

این اختلال همچنین به عنوان "اختلال پردازش شنوایی مرکزی" نیز شناخته شده است، این شرایطی است که به طور ناخودآگاه بر صدایی تاثیر می گذارد که از طریق گوش به مغزبرای پردازش ارسال میشود . افراد مبتلا به احتلال پردازش شنوایی توانایی تفاوت های ظریف بین صداها را در کلمات را ندارند، حتی زمانی که صداهای بلند و واضح به اندازه کافی شنیده می شوند. آنها همچنین نمی توانند دجهت پخش صدا را تشخیص بدهند، همچنین نمیتوانند صدا ها را از صداهای پس زمینه تشخیص دهند

 

درصورت وجود هر یک از علایم ذکر شده مربوط به اختلالات یادگیری در فرزندتان با تیم تخصصی موسسه ایران جهت بهره گیری از کلاسهای ویژه کاردرمانی و گفتاردرمانی تخصصی اختلالات یادگیری تماس بگیرید 66596151

اختلال یادگیری در ریاضی

یک ناتوانی یادگیری خاص است که بر توانایی فرد برای درک اعداد و یادگیری  ریاضی تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به این نوع LD نیز ممکن است درک درستی از نمادهای ریاضی نداشته باشند، ممکن است با حفظ و سازماندهی اعداد نا آشنا باشند، و در شمارش مشکل داشته باشند.

دیس گرافیک یا اختلال نوشتاری

یک ناتوانی یادگیری خاص که بر توانایی دست خط شخص و مهارت های حرکتی ظریف تاثیر می گذارد. این مشکلات عبارتند از دست خط غیر قابل خواندن، فاصله ناهماهنگ، برنامه ریزی فضایی ضعیف بر روی کاغذ، املا ضعیف، و مشکل نوشتن و همچنین تفکر و نوشتن در یک زمان.

اختلال نارسا خوانی یا دیسلکسیا

یک ناتوانی یادگیری خاص که بر خواندن و مهارت های مربوط به زبان تاثیر می گذارد. شدت آن می تواند در هر فرد متفاوت باشد، اما می تواند بر روی خواندن غلط، رمزگشایی، درک مطلب، یادآوری، نوشتن، املایی و گاهی اوقات صحبت کند و می تواند همراه با سایر اختلالات مرتبط باشد. دیسلكسیا گاهی به عنوان اختلال یادگیری مبتنی بر زبان شناخته می شود.

اختلال پردازش زبان

یک نوع خاص از اختلال پردازش شنوایی (APD) که در آن پیچیدگی معنایی در گروه های صوتی وجود دارد که کلمات، جملات و داستان ها را تشکیل می دهند.در حالی که APD بر تفسیر تمام صداهای وارد مغز اثر می گذارد، یک اختلال پردازش زبان (LPD) فقط مربوط به پردازش زبان است. LPD می تواند زبان بیانگر و یا زبان پذیرنده را تحت تاثیر قرار دهد.

اختلالات یادگیری غیر کلامی

اختلالی که معمولا با اختلاف قابل ملاحظه ای بین مهارت های کلامی بالاتر و مهارت های ضعیف تر حرکتی، بینایی-فضایی و اجتماعی مشخص می شود. به طور معمول، فردی با اختلال یادگیری غیر کلامی مشکل تفسیر نشانه های غیر کلامی مانند عبارات صورت یا زبان بدن  و زبان اشاره را دارد و ممکن است هماهنگی ضعیفی داشته باشد.

اختلال درکی حرکتی بینایی

اختلالی که بر روی درک اطلاعاتی که فرد می بیند تاثیرمیگذارد وتوانایی فرد را در مواردی همچون نوشتن یا کپی کردن از یک تصویرضعیف میکند . این افراد اغلب از در نگه داشتن مداد و فشار دادن بیش از حد مداد  و هماهنگی بین چشم و دست مشکل دارند.

اختلالات مرتبط با اختلالات یادگیری

بیش فعالی

اختلالی که شامل مشکلات تمرکز و توجه، مشکل کنترل رفتار و پرخاشگری است. اگرچه ADHD به عنوان یک ناتوانی در یادگیری محسوب می شود، تحقیقات نشان می دهد که 30-50 درصد از کودکان مبتلا به ADHD همچنین دارای اختلالات یادگیری خاص  هم هستند و این دو شرایط می توانند در تعامل باشند تا یادگیری بسیار دشوار باشد.

دیسپراکسیا

اختلالی که با کنترل عضلانی مشکل است که سبب مشکلات حرکت و هماهنگی، زبان و گفتار می شود و می تواند بر یادگیری تأثیر بگذارد. اگر چه در این حالت ناتوانی در یادگیری وجود ندارد ، دیسپراکسی اغلب همراه با نارساخوانی، ADHD وجود دارد.

اختلال عملکرد اجرایی

ناکارآمدی سیستم های مدیریت شناختی مغز که بر روی انواع فرآیندهای عصبی-روانشناختی مانند برنامه ریزی، سازماندهی، استراتژی، توجه به جزئیات و یادآوری جزئیات و مدیریت زمان و فضا تاثیر می گذارد. اگرچه نمیتوان از آن به عنوان ناتوانی یادگیری یاد کرد اما الگوهای مختلف ضعف در عملکرد اجرایی تقریبا همیشه در پروسه یادگیری افرادی که دارای اختلالات یادگیری خاص یا ADHD هستند، دیده می شود.

اختلال در حافظه

سه نوع حافظه برای یادگیری مهم هستند.حافظه کاری، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت در پردازش اطلاعات کلامی و غیر کلامی استفاده می شود. اگر در هر نوع از انواع حافظه نقص وجود داشته باشد، توانایی ذخیره و بازیابی اطلاعات مورد نیاز برای انجام وظایف ممکن است مختل شود

 آدرس مراکز اختلال یادگیری در تهران :

جهت دسترسی به مراکز اختلال یادگیری به

بانک اطلاعاتی مراکز کاردرمانی تهران مراجعه کنید

ترجمه توسط تیم ترجمه مرکز جامع توانبخشی ایران

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان