مقالات

شباهت ها و تفاوت های اوتیسم و آسپرگربه زبان ساده

کودکان آسپرگر و اوتیسم  به دلیل این که هر دو در یک طیف قرار دارند اغلب با هم اشتباه میشوند. 

سندرم آسپرگر از خیلی جهات به اوتیسم شبیه است. شباهت هایی که بین این دو وجود دارد باعث می شود در بعضی مواقع تمایز این دو گیج کننده شود.

اگرچه شباهت هایی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز بین اوتیسم و آسپرگر وجود دارد . 

 

شباهت های بین اوتیسم و آسپرگر

 اوتیسم و آسپرگر هر دو در ایجاد ارتباط مشکل دارند و تمایل دارند در هنگام مکالمه با دیگران ارتباط چشم را حفظ نکنند. همچنین افراد مبتلا به اوتیسم و ​​آسپرگرها در زبان بدن و حرکات دست و اشاره دچار مشکل هستند. 

در مقایسه ای دیگر بین اوتیسم  ، تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به اوتیسم و آسپرگرها از سطح هوشی بالایی برخوردار هستند در حالی که هنوز در موقعیت های اجتماعی با مشکل روبرو هستند. شایان ذکر است روش درمان  اوتیسم و ​​آسپرگر نیز  شباهت زیادی به هم دارند .

 

تفاوت های آسپرگر و اوتیسم

بر خلاف اوتیسم ، شناسایی یک فرد با آسپرگر در سنین جوانی کار سختی است. مبتلایان به سندرم آسپرگر در سنین جوانی مشکلات  زبان و گفتاری را تجربه نمی کنند. به نظر می رسد که این یک تفاوت اساسی بین اوتیسم و ​​آسپرگر است. 

راه افتادن کودک فلج مغزی به چه عواملی بستگی دارد ؟

 

در این مقاله تلاش کردیم تا برای آگاهی خانواده هایی که دارای کودک تاخیر حرکتی و یا فلج مغزی هستند توضیحاتی مبنی بر شرایط راه افتادن کودکان فلج مغزی ارایه دهیم ، راه رفتن یک کودک تاخیر حرکتی و یا فلج مغزی دغدغه بسیاری از والدین آنها میباشد. و ما شما را با اصلی ترین عوامل موثر در بهبود توانایی راه رفتن کودکان فلج مغزی آشنا میکنیم امیدواریم که این مقاله بتواند راهنمایی در جهت تقویت عوامل موثر در پیشرفت حرکتی کودکان فلج مغزی باشد

رابطه راه رفتن و میزان شدت فلج مغزی

اصلی ترین عامل تعیین کننده احتمال راه افتادن و نتیجه گرفتن یک کودک فلج مغزی در کاردرمانی بحث شدت آسیبی است که به مغز کودک فلج مغزی وارد شده است.

در بررسی‌های ام آر آی و تشخیص‌های بالینی می توان نوع شدت فلج مغزی را بر حسب آسیبی که به مغز وارد گردیده بررسی نمود برخی از کودکان فلج مغزی که درگیری چهار اندام  دارند جزو کسانی هستند که راه افتادن آنها با چالش‌های سنگینی روبرو است و به دلیل سستی ، ضعف عضلات و عدم هماهنگی حرکتی، این کودکان معمولاً استقلال کافی در راه افتادن و توانایی های دیگر روزمره زندگی را یا به سختی به دست می آورند و یا هیچ گاه به یک استقلال کافی نخواهند رسید البته این مبحث در خصوص مسیله راه افتادن کودکان فلج مغزی می باشد و برخی از مهارت ها از جمله نشستن ، گردن گرفتن ، چهار دست و پا راه رفتن ، سینه خیز رفتن و دیگر توانایی های روزمره را شامل نمی شود و قابل ذکر است که کودکان فلج مغزی با درگیری چهار اندام یا همان کوادری پلژی می‌توانند به برخی از این توانایی ها با مداخله کاردرمانی و تمرینات مستمر برسند

 

میتوانید مشکلات راه رفتن کودک خود را با ما درمیان بگذازید  و از مشاوره مرکز تخصصی کاردرمانی جسمی ایران بهره بگیرید با ما تماس بگیرید 66596151

 رابطه راه رفتن و زمان تشخیص در کودک فلج مغزی

زمان تشخیص یک کودک فلج مغزی و شروع تمرینات کاردرمانی نیز در راه رفتن کودک فلج مغزی بسیار تعیین کننده است .هر چه تشخیص بروز بیماری و انجام کاردرمانی در یک کودک فلج مغزی زودتر انجام گردد شانس راه رفتن کودک فلج مغزی به مراتب بیشتر است لازم به ذکر است رابطه دو گزینه "احتمال راه افتادن " و " تشخیص سریع " صرفا در مورد دو کودک فلج  با شرایط بیماری نسبتا یکسان صادق است زیرا مسلما تشخیص در یک کودک با مشکلات شدید زودتر اتفاق می افتد.

رابطه راه رفتن و سن کودک فلج مغزی

یکی از عوامل مهم در رسیدن هر چه سریعتر یک کودک فلج مغزی و یا تاخیر حرکتی به مرحله راه رفتن ، سن کودک است هرچقدر سن تقویمی کودک فلج مغزی  با سن تکاملی کودک مطابقت بیشتری داشته باشد باشد احتمال موفقیت در راه افتادن کودک بالاتر میرود به عنوان مثال تمرینات کاردرمانی راه رفتن برای یک کودک یکساله با توانایی کنترل تنه نسبت به کودکی دیگر با سن دو سال و همان توانایی بسیار موثر تر است.

رابطه راه رفتن و قد و وزن کودک فلج مغزی

قد و وزن در  راه رفتن کودکان دارای مشکل حرکتی و فلج مغزی بسیار تعیین کننده است کودکان چاق معمولا مشکلات بیشتری در زمینه تحمل وزن روی اندامشان دارند و همچنین انجام تمرینات در کودکان چاق و سنگین برای درمانگر سخت تر میشود .همچنین قد بلند در کودکان فلج مغزی نیز موجب مشکلات تعادلی در تمرینات ایستادن و راه رفتن میشود و کودکان فلج مغزی دارای قد بلند معمولا در تمرینات تعادلی دچار مشکل هستند.

رابطه راه رفتن و شرایط ذهنی کودک فلج مغزی

توانایی ذهنی کودک فلج مغزی رابطه بسیار مستقیم و تنگاتنگی با راه افتادن کودک و بهبود حرکتی کودک دارد هرچقدر کودک فلج مغزی از نظر شرایط ذهنی آمادگی بیشتری داشته باشد این کودک آگاهی بیشتری از پروسه راه رفتن را خواهد داشت و به عبارتی کودک فلج مغزی با توانایی ذهنی می‌تواند به مراتب راه رفتن نزدیک تری را تجربه نماید برخی از کودکان فلج مغزی با مشکلات ذهنی شدید معمولاً درک درستی از پروسه راه رفتن ندارند و تمایلی هم برای انجام حرکات و تمرینات ندارد.و در این موارد کاردرمانی ذهنی در کنار کاردرمانی جسمی میتواند گره گشا باشد.

 

رابطه راه رفتن و همکاری خانواده و کودک فلج مغزی با درمانگر

هر چقدر همکاری خانواده و کودک فلج مغزی با کاردرمانگر بیشتر باشد پروسه شکل گیری راه رفتن سریع تر خواهد بود بدین معنی که برخی از تمریناتی که توسط کاردرمانگر برای تمرینات راه رفتن ارائه می گردد می بایست در منزل تکرار و تمرین شود و این موضوع اهمیت بالایی دارد تمرینات کاردرمانی در منزل بسیار حائز اهمیت است و تاثیر بسزایی در بهبود فرم و استایل راه رفتن کودکان فلج مغزی دارد. در خصوص همکاری کودک باز هم شرایط ذهنی و رفتاری کودک از اهمیت بالایی برخوردار است .

 

رابطه راه رفتن و تعداد جلسات کاردرمانی در کودک فلج مغزی

معمولاً تکرار و تعداد جلسات کاردرمانی نقش تعیین‌کننده‌ای در روند راه رفتن کودک فلج مغزی دارد به عنوان مثال یک کودکی که در مرحله راه رفتن با وسایل کمکی در کاردرمانی می باشد  هرچقدر فاصله این تمرینات در طول هفته کوتاه‌تر باشد این کودک قدرت فراگیری بیشتری در زمینه راه رفتن با واکر خواهد داشت و این موضوع می تواند در تثبیت این مهارت در کودک فلج مغزی تاثیر بالایی داشته باشد. شایان ذکر است در برخی از کودکان با شرایط ویژه و مشکلات حاد و مسائلی همچون تشنج و ضعف شدید عضلات تعداد بالای جلسات کار درمانی توصیه نمی گردد

رابطه راه رفتن و وجود مشکلات و ناتوانایی های جانبی در کودک فلج مغزی

بروز برخی مشکلات نظیر تشنج ، نارسایی قلبی و ریوی ، داشتن شنت مغزی، مشکلات افت قند ، پوکی استخوان و اختلالات گوارشی به دلیل اجبار در اجرای ملایم تمرینات و همچنین برخی ناتوانایی های دیگر مثل ناشنوایی و کم شنوایی ، نابینایی و کم بینایی نیز تاثیر مستقیمی در کاهش سرعت پیشرفت کودک فلج مغزی در راه رفتن دارد

نویسنده : فرهنگ محمدخانی کاردرمانگر

ده راهکار برای برقراری ارتباطی بهتر با کودکان اوتیسم

1-خود را همسطح کودک قرار دهید.
 
بنشینید،خم شوید،زانو بزنید یا هر کاری را که برای هم سطح شدن صورت شما با سطح چشمی کودک نیاز است،انجام دهید.

اختراعی جدید و کاربردی برای کودکان فلج مغزی در آمریکا

 

یک دانشجو در آمریکا وسیله ای اختراع کرد که کمک شایانی به اصلاح راه رفتن کودکان فلج مغزی میکند  این وسیله بین پاهای کودک فلج مغزی استفاده می شود و در واقع از ضربدری شدن پاها جلوگیری می کند این وسیله دارای دو مفصل می باشد و وسیله ای بسیار سبک و کاربردی برای استفاده تمام کودکان فلج مغزی که از اسپاسم رنج می‌برند

تاثیر شرایط محیطی خانه در بهبود اوتیسم

در مطالعه ای که در سال 2016 انجام شد نشان داده شد که فراهم سازی محیط خانه از نظر حرکتی
 
فراهم کردن اسباب بازی ها و وسایلی که مهارت های حرکتی درشت و ظریف کودکان را درگیر می کند روی رشدشناختی و حرکتی

یک تحقیق جدید در خصوص دو زبانه بودن کودکان

سوالات متداول برای والدینی که می خواهند فرزند دو زبانه پرورش دهند
 
 آیا بهتر نیست بعد از این که کودک به طور صحیح اولین زبان را آموخت زبان دوم تدریس شود؟
 
 جواب سوال خیر است آموختن زبان دوم بعد از زبان اول باعث می شود که کودک فکر کند زبان دوم از اهمیت کمتری برخوردار است علاوه بر این تضمین می شود که کودکان زبان اصلی را در مدرسه بیاموزند بنابراین خوب است که اولویت را به زبان اقلیت اختصاص دهید

اهمیت تشخیص زودهنگام اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم یک اختلال رشدی است که علائم اولیه آن در طی سال های اولیه کودکی ظاهر می شود.
اوتیسم یک اختلال واحد نیست بلکه طیف وسیعی از اختلالات پیچیده است که به صور مختلف بر کودکان تاثیر می گذارند.

شناسایی دقیق اختلال در انواع سلولهای مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم

 
در طول سال ها مطالعه، ژن های بیشماری شناسایی شده اند که با اختلال طیف اتیسم (ASD) در ارتباط هستند. ما یک ایده کلی درباره رفتار ژن ها داریم، این در حالیست که دانستن و مطالعه آنچه در سطح سلولی رخ می دهند، تاکنون بسیار دشوار بوده است.

معرفی علائم و نشانه های اوتیسم در کودکان بزرگتر

همچنان که کودکان بزرگتر می‌شوند علامت‌ها هم متنوع‌تر می‌شود. علائم و نشانه‌های هشدار دهنده زیادی وجود دارد اما به طور معمول اختلال‌ها حول مهارت‌های اجتماعی، مشکل گفتار و زبان، مشکلات ارتباطی غیرکلامی و رفتارهای انعطاف‌ناپذیر می‌چرخد.

نقش ارزیابی در توانبخشی کودکان

امروزه در دنیایی زندگی میکنیم که بسیاری از اطلاعات در مورد اختلالات مختلف و روشهای درمانی در دسترس هستند.
 
اما آیا همه انها برای کودک ما مورد استفاده و مفید هستند؟؟!!
 
ارزیابی توسط کارشناسان توانبخشی راهی ست تا بدانیم :

مقالات دیگر...

 1. رابطه مشکلات ذهنی در اوتیسم با اختلال سیستم ایمنی مادر دردوران بارداری
 2. مواردی که نشان میدهد کودک شما دچار اختلال توجه و تمرکز میباشد
 3. چهارتوصیه برای تشویق کودکان اتیسم هنگام غذا خوردن
 4. اختلال قرینه نویسی و وارونه نویسی
 5. تاخیرهای حرکتی اولیه را جدی بگیرید
 6. بازیهای تعادلی برای کودکان
 7. تکنیک های تقویت تمرکز کودکان
 8. برخی علل کند نویسی دانش اموزان
 9. مشکلات ضعف حافظه دیداری در کودکان
 10. ضعف در حافظه شنیداری، علت جا انداختن حروف یا کلمات در دیکته
 11. واقعیت هایی در مورد لکنت
 12. ورزش افراد سندرم داون
 13. ️ماساژ درمانی برای کودکان اوتیستیک
 14. اصولی که در اموزش کودکان سندروم داون باید رعایت شود
 15. همه چیز درباره بیماری فلج مغزی ، تشخیص و درمان
 16. کودکان در هر سن چه بازی‌هایی می‌کنند؟
 17. ده چیزی که هر کودک دارای اوتیسم دوست دارد شما بدانید
 18. فرق تاخیر حرکتی با فلج مغزی در کودکان
 19. عارضه هالوکس والگوس ودرمان آن
 20. مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری می تواند از ابتلای کودکان به اوتیسم محافظت کند؟
 21. موسیقی چگونه به درمان کودکان اوتیسم کمک میکند
 22. دلایل بی خوابی کودکان فلج مغزی
 23. جهت انتخاب ویلچر برای کودکان فلج مغزی چه گزینه هایی را باید در نظر داشت ؟
 24. ریشه کن شدن سندروم داون در ایسلند برای همیشه
 25. درمان فلج مغزی در 6 مرحله
 26. حرف هایی که نباید به والدین کودکان اوتیسم زد
 27. تاثیر کاردرمانی بر روی کودکان اوتیسم
 28. علائم و نشانه های اختلالات یادگیری در سنین مختلف
 29. چگونه کودکان بیش‌‌ فعال را کنترل کنیم
 30. كمبود اكسیژن، شایع‌ترین علت بروز تشنج در نوزادان
 31. دلایل بروز انحراف ستون فقرات درکودکان
 32. علل درد کمر و گردن‌ در کودکان
 33. ضرورت مدیریت استرس برای مادران دارای کودکان فلج مغزی
 34. نکاتی مهم درباره گریه کودک اتیسم در حین آموزش
 35. بیماری هایی که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند
 36. بهره‌برداری از اولین مدرسه ویژه اوتیسم در تهران
 37. درمان فلج مغزی و اتیسم امکان‌پذیر شد
 38. متد acc راهی برای مهار مشکلات ارتباطی در کودکان فلج مغزی
 39. گزینه های مهم در انتخاب ویلچر و اسکوتر برای کودکان فلج مغزی‎
 40. گیت پلیت ابداعی کارآمد در کمک برای تعادل و راه رفتن کودکان فلج مغزی
 41. بچگانه حرف زدن کودکان ونحوه برخورد والدین
 42. آیا آی وی اف باعث بروز اختلالاتی در نوزاد می شود؟
 43. بهترین راه های کنترل بیش فعالی کودکان
 44. کم کاری تیروئید و عقب ماندگی ذهنی در کودکان
 45. مشکلات خواب در کودکان فلج مغزی
 46. تفاوت درمان دندانپزشکی کودک مبتلا به اوتیسم با سایر کودکان
 47. علت تکرار کلمات یا جملات در کودکان
 48. عواملی که باعث عقب ماندگی ذهنی کودکان میشود
 49. تلفظ اشتباه حروف در کودکان
 50. چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیم

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان

مرکز جامع توانبخشی ایران - شعبه غرب تهران

مرکز جامع توانبخشی ایران - شعبه مرکزی