مقالات

همه چیز درباره بیماری فلج مغزی ، تشخیص و درمان

 فلج مغزی یک اختلال رشدی وعامل اصلی ناتوانی در کودکان است. تقریبا 500000 کودک و بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد که حدود 8000 نوزاد و بین 1200 تا 1500 کودک پیش دبستانی هر سال تشخیص داده می شود..

کودکان در هر سن چه بازی‌هایی می‌کنند؟

بازی بخش مهمی ‌از نیازهای کودک را تأمین کرده و مهارت‌های او از طریق بازی تقویت می‌شود. علاوه بر این زمینه‌های مطلوب برای رشد ذهنی و کسب مهارت‌های اجتماعی را در کودک فراهم می‌کند. در واقع بازی با پیچیدگی‌های خود مانند چتری حمایت‌گر، روح و جسم کودک را پوشش داده و با رفع کنجکاوی‌های فرد و ایمن ساختن روح و روان او معلم خوبی برای آشناشدن وی با مسئولیت‌های اجتماعی، اقتصادی و مهارت‌های زندگی خواهد بود و به همین خاطر است که روانشناسان معتقدند نوع بازی باید متناسب با سن کودک انتخاب شود

موسیقی چگونه به درمان کودکان اوتیسم کمک میکند

نقش موسیقی درمانی در درمان اوتیسم 

افراد در تمام سنین و تمام توانایی ها می توانند از موسیقی درمانی بهره مند شوند.قبلا، موسیقی درمانی برای حمایت از رشد عاطفی، شناختی و اجتماعی در بسیاری از افراد مورد استفاده قرار گرفته است. موسیقی درمانی می تواند سلامت را از طریق مدیریت استرس، تقویت حافظه بهبود بخشد

یک مطالعه 2004 از مجله Music Therapy دریافت که موسیقی در مداخلات استفاده شده با کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم می تواند رفتارهای اجتماعی را بهبود بخشد، تمرکز و توجه را افزایش دهد، تلاش های ارتباطی را افزایش دهد موجب کاهش اضطراب و بهبود آگاهی و هماهنگی بدن شود.

دلایل بی خوابی کودکان فلج مغزی

مشکلات خواب در کودکان فلج مغزی
 
 مشکلات خواب در کودکان مبتلا به فلج مغزی یک نشانه رایج است کودکان مبتلا به اختلالات خواب خفیف معمولا می‌توانند الگوهای خواب خود را در طول روز تنظیم کنند اما اختلالات جدی دیگری هستند که می توانند به طور جدی در زندگی کودکان تاثیر بگذارند از جمله بر یادگیری ؛عملکرد ذهنی؛  عاطفی واجتماعی

فرق تاخیر حرکتی با فلج مغزی در کودکان

 

تاخیر حرکتی تشخیصی است که اغلب به کودکانی اطلاق می‌شود که مشکل زمینه‌ای و ناهنجاری جدی در کودک وجود ندارد و صرفا تاخیر خفیفی به هر دلیل معلوم و یا نامعلوم در کودک ایجاد می‌شود معمولاً مراجعه کودکان با تاخیر حرکتی به کاردرمانی زیاد است و کاردرمانی به این کودکان کمک می‌کند که بتوانند مراحل رشد حرکتی را در مسیر صحیح و زمان استاندارد به دست آورند

جهت انتخاب ویلچر برای کودکان فلج مغزی چه گزینه هایی را باید در نظر داشت ؟

والدینی که دارای کودک فلج مغزی هستند برای انتخاب ویلچر گزینه‌های متعددی را باید در نظر داشته باشند از جمله وزن و وضعیت جسمانی کودک
در حال حاضر ویلچر ها با یک دکمه حرکت می کنند و مشکلات حرکتی کودکان مبتلا فلج مغزی را به حداقل می رساند با این حال قبل از خرید ویلچر مواردی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید 

عارضه هالوکس والگوس ودرمان آن

 ایجاد هالوکس والگوس (انحراف در انگشت شست پا)

 

هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) معمولاً عارضه‌ای وراثتی در نظر گرفته می‌شود چراکه به دلیل مشکلات ساختاری در پا که عموماً ارثی‌اند، ایجاد می‌شود. برخی از عارضه‌هایی که می‌توانند به انحراف شست پا کمک کنند عبارت‌اند از صافی کف پا، انعطاف‌پذیری بیش‌ازحد رباط‌ها و ساختار غیرطبیعی استخوان‌ها. برخی از متخصصین اعتقاد دارند که استفاده از کفشی که هم‌اندازه‌ی پا نباشد، می‌تواند به منحرف شدن شست پا بیانجامد درحالی‌که برخی دیگر از افراد معتقدند که این کار تنها می‌تواند به تشدید عارضه‌ی موجود کمک کرده و نمی‌تواند آن را ایجاد کند.

هالوکس والگوس (انحراف شست پا) معمولاً باگذشت زمان بدتر می‌شود. موارد زیر می‌توانند این عارضه را تشدید کنند:

 • استفاده از کفش کوچک و تنگ که باعث به هم فشرده شدن انگشتان و تحت‌فشار قرار گرفتن شست پا می‌شود.
 • استفاده از کفش‌های دارای پاشنه‌ی بلند و یا نوک‌تیز - این مدل کفش‌ها باعث به هم فشرده شدن انگشتان پا می‌شوند.
 • ایستادن به مدت‌زمان طولانی
 • علائم آرتروز در پاها

علائم هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)

 

علاوه بر برآمدگی کنار پا، موارد زیر نیز می‌توانند از علائم این عارضه باشند:

 • پوست قرمز و ملتهب شده در کنار انگشت شست پا
 • منحرف شدن انگشت شست به سمت دیگر انگشتان پا
 • ضخیم شدن پوست زیر انگشت شست پا
 • ایجاد پینه بر روی انگشت دوم پا
 • احساس درد ممتد و یا مکرر در پا
 • سختی حرکت دادن انگشت شست پا

درد ایجادشده توسط انگشت شست منحرف، می‌تواند راه رفتن را دشوار کند. در صورت دیده شدن علائم زیر، به پزشک خود مراجعه کنید:

 • احساس درد ممتد در پا
 • پیدا نشدن کفشی که هم‌اندازه‌ی پای شما باشد
 • کاهش انعطاف‌پذیری انگشت شست پا
 • ایجاد یک توده‌ی بزرگ در کنار و یا روی مفصل انگشت شست پا

عوارض ایجادشده توسط انحراف شست پا (هالوکس والگوس)

 

عدم توجه به انحراف انگشت شست پا (هالوکس والگوس)، می‌تواند موجب ناراحتی در بورس (کیسه‌ی پر از مایع دربرگیرنده‌ی مفصل) شود. بدین ترتیب بورس دچار التهاب و ورم شده و باعث ایجاد درد و حساسیت نسبت به لمس در ناحیه‌ی مفصل می‌شود. همچنین ممکن است مفاصل دیگر انگشتان پا به محدودیت‌های حرکتی دچار شوند. به این عارضه بورسیت گفته می‌شود.

از دیگر عارضه‌های ایجادشده به دلیل انحراف انگشت شست پا، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • بدشکلی در انگشتان و خود پا
 • گرفتگی انگشتان پا
 • درد مزمن در انگشتان و خود پا

درصورتی‌که دیابت داشته و یا هر نشانه‌ای از عفونت در بدن شما دیده می‌شود و همچنین علائم بالا را دارید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

تشخیص هالوکس والگوس (انحراف شست پا)

 

معاینه‌ی فیزیکی. ازآنجایی‌که علائم این عارضه به‌وضوح مشخص‌اند، در اکثر موارد دکتر وریانی می‌تواند آن را با یک معاینه‌ی ساده تشخیص دهید. در طول معاینه ممکن است دکتر وریانی از شما بخواهد تا انگشتان پای خود را حرکت دهید تا بدین ترتیب محدودیت‌های حرکتی آن‌ها مشخص شود.

عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس. در صورت وجود آسیب و بدشکلی، دکتر وریانی عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز خواهد کرد. این کار می‌تواند شدت هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) را با دقت زیادی مشخص کرده و علت آن را نیز توضیح دهد.

آزمایش خون. همچنین برای رد احتمال آرتروز به‌عنوان یک دلیل ایجاد عارضه، ممکن است آزمایش خون انجام شود.

درمان هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)

به‌منظور درمان هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)، عمل جراحی و همچنین روش‌های درمانی بدون جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

گزینه‌های درمانی بدون جراحی

استفاده از یخ. یخ می‌تواند التهاب ناشی از انحراف شست پا را کاهش داده و درد شست پا آن را تسکین دهد.

داروهای مورداستفاده

 • مسکن‌های درد بدون نیاز به نسخه. استفاده از مسکن‌هایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن.
 • مسکن‌های قوی‌تر. ازجمله داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، می‌توانند درد را کاهش داده و تحمل عارضه را آسان‌تر کنند.
 • تزریق استروئید. تزریق استروئید به درون مفصل می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد.

فاصله دهنده‌های انگشتی. این وسایل (اعم از پدهای سیلیکونی) به کاهش فشار از روی مفاصل انگشتان کمک کرده، اصطکاک را کاهش داده و از منطقه‌ی حساس اطراف مفصل شست پا، محافظت می‌کنند.

 

پد گذاری و نوارپیچی پا به حالت عادی. پزشک شما ممکن است پای شما را نوارپیچی کرده و یا پدهایی برای آن کار بگذارد که می‌توانند فشار ناشی از هالوکس والگوس (انحراف شست پا) را کاهش دهند.

 

کفی‌های طبی برای کفش. استفاده از کفی‌های طبی آماده که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند می‌تواند باعث حمایت از قوس پا شود.

استفاده از محافظ و اسپلینت. این وسایل کمک می‌کنند تا درد ناشی از هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) کاهش یافته، موقعیت مناسب انگشتان تنظیم شده و فضای مناسب برای کاهش ناراحتی ایجاد شود.

 

اصلاح فعالیت‌ها. اگر در طول روز به مدت طولانی بر روی پای خود فشار می‌آورید، فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های سنگین، پیاده‌روی و یا ایستادن را کم کنید.

فیزیوتراپی. هیچ مدرکی مبنی بر سود بلندمدت ناشی از فیزیوتراپی وجود ندارد.

عمل‌های جراحی

 

در موارد زیر، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد:

 • روش‌های درمانی بدون جراحی کمکی نکنند.
 • درد شدید پا که فعالیت‌های روزمره ازجمله پیاده‌روی را محدود کرده و فرد را مجبور به خرید کفش‌های گران‌قیمت می‌کند. ممکن است فرد حتی با پوشیدن کفش‌های ورزشی، نتواند بیش از چند صد متر را بدون احساس درد شدید راه برود.
 • التهاب و ورم مزمن انگشت شست پا که با استراحت و مصرف دارو بهبود پیدا نکند.
 • بدشکلی شست پا. کج شدن شست پا به سمت انگشت‌های کوچک‌تر می‌تواند زمینه‌ی روی‌هم افتادن انگشتان را فراهم کند.
 • گرفتگی شست پا. عدم توانایی خم و راست کردن شست پا.

 

روش‌های عمل جراحی

به‌طورکلی، اهداف اصلی بیشتر جراحی‌های اصلاح هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)، عبارت‌اند از:

 • قرار دادن مفصل متاتارسوفارنژیال (MTP) ابتدای انگشت شست، در حالت مناسب.
 • تسکین درد
 • اصلاح بدشکلی‌های استخوان‌های تشکیل‌دهنده‌ی پا

به دلیل متفاوت بودن موارد هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) ازنظر شکل و اندازه، روش‌های جراحی استفاده‌شده برای ترمیم آن‌ها نیز متفاوت خواهند بود. در بیشتر موارد، عمل جراحی انحراف انگشت شست پا عبارت است از اصلاح موقعیت استخوان شست و ترمیم بافت‌های نرم اطراف آن.

 

اعمال جراحی مختلفی برای درمان هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) استفاده می‌شوند. دکتر وریانی با توجه به موقعیت شما، بهترین این روش‌ها را پیشنهاد خواهد کرد.

 

ترمیم رباط‌ها و تاندون‌ها در اطراف شست پا. در برخی از موارد، ممکن است بافت‌های نرم اطراف شست پا در طرفی بیش‌ازحد سفت و در طرف دیگر بیش‌ازحد شل شده باشند. این مشکل، نوعی عدم تعادل را پدید می‌آورد که باعث خم شدن انگشت شست پا به سمت انگشتان دیگر می‌شود. با استفاده از عمل جراحی می‌توان طول بافت‌های شل شده را کاهش و طول بافت‌های سفت شده را افزایش داد. این عمل به‌ندرت به‌تنهایی و بدون انجام عمل اصلاح استخوان‌ها (استئوتومی) انجام می‌شود. در اکثر موارد، ترمیم بافت نرم تنها جزء کوچکی از روند کلی هالوکس والگوس (اصلاح انحراف شست پا) می‌باشد.

 

استئوتومی. در عمل استئوتومی، پزشک شما برش‌های کوچکی در استخوان‌ها ایجاد می‌کند تا مفصل را به حالت طبیعی بازگرداند. در این حالت استخوان‌ها صاف‌تر و مفصل دارای تعادل می‌باشد. به‌منظور اصلاح بدشکلی، ممکن است استئوتومی در محل‌های مختلفی از استخوان انجام شود. در برخی از موارد، علاوه بر ایجاد برش در استخوان ، تکه‌ی کوچکی از آن نیز برداشته می‌شود تا انگشت شست پا بتواند صاف بماند. همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، عمل استئوتومی معمولاً به همراه عمل‌ترمیم بافت نرم انجام می‌شود چراکه هردوی این عمل‌ها، به‌منظور حفظ حالت مناسب انگشت شست پا ضروری‌اند.

 

آرترودز یا خشک‌کردن مفصل. در طی این عمل، پزشک سطوح تخریب‌شده‌ی مفصل را برداشته و سپس از پیچ، سیم و پلاک به‌منظور نگه‌داشتن سطوح استخوانی در کنار یکدیگر تا زمان بهبود استخوان‌ها استفاده می‌کند. آرترودز برای بیمارانی که به انحراف شدید انگشت شست پا و یا به آرتروز مبتلا هستند انجام می‌شود. همچنین بیمارانی که درگذشته عمل جراحی انحراف شست پا داشته و عمل آن‌ها موفقیت‌آمیز نبوده است، می‌توانند از این عمل بهره ببرند.

 

اگزوستکتومی. در طی این عمل جراحی، پزشک برآمدگی مفصل انگشت شست پا را برمی‌دارد. این عمل به‌ندرت برای درمان هالوکس والگوس (انحراف شست پا) استفاده می‌شود چراکه مفصل شست را صاف نمی‌کند. حتی زمانی که این عمل همراه با عمل‌های ترمیم بافت نرم انجام می‌شود، اگزوستکتومی به‌ندرت علت ایجاد  انحراف در شست پا را اصلاح می‌کند. اگزوستکتومی معمولاً به‌عنوان بخشی از یک عمل جراحی اصلاحی شامل استئوتومی و عمل‌ترمیم بافت‌های نرم، انجام می‌شود. اگر پزشک اگزوستکتومی را بدون استئوتومی انجام دهد ممکن است عارضه‌ی انحراف شست پا دوباره بازگردد.

 

برداشتن سطوح مفصلی. در طی این عمل جراحی، پزشک قسمت آسیب‌دیده‌ی مفصل را برمی‌دارد. این کار فضای بین استخوان‌ها را افزایش داده و باعث افزایش انعطاف‌پذیری مفصل می‌گردد. برداشتن سطوح مفصلی یا رزکشن آرتروپلاستی، عموماً برای بیماران مسن و افرادی که درگذشته عمل ناموفق داشته‌اند استفاده می‌شود. این عمل همچنین برای  افرادی که به آرتروز مبتلا بوده و نمی‌توانند از عمل آرترودز استفاده کنند، انجام می‌شود. به دلیل این که این عمل می‌تواند بر روی استحکام انگشت شست پا تأثیر بگذارد، انجام آن معمولاً توصیه نمی‌شود.

 

پیشگیری

 

روش‌های درمانی زیادی اعم از عمل جراحی و روش‌های بدون جراحی برای درمان هالوکس والگوس (انحراف شست پا) وجود دارند. اگر انحراف شست پا، راه رفتن و یا پوشیدن کفش‌هایتان را برای شما دشوار کرده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

استفاده از کفش‌های متناسب با سایز پا می‌تواند راه مناسبی برای پیشگیری از هالوکس والگوس (انحراف شست پا)  و کجی کشکک زانو باشد. کفش مناسب باید در اطراف انگشتان فضای زیادی داشته و شکل آن همانند فرم پای شما باشد.

 

 

 

ریشه کن شدن سندروم داون در ایسلند برای همیشه

در روزهایی که سندروم داون در کشورهایی مثل ایالات متحده و انگلیس سال به سال مشهودتر است در ایسلند این بیماری در مرحله نابودی کامل است و به طور میانگین تنها سالانه ۲ کودک با بیماری سندروم داون به دنیا می آیند. بیمارستان دانشگاه ملی ایسلند از سال ۲۰۰۰ به زنان باردار پیشنهاد آزمایشات غربالگری را داده است.

 

. زنان باردار با انجام آزمایش غربالگری چنانچه متوجه نشانه هایی از سندروم داون شوند به بارداری خود با سقط جنین خاتمه می دهند. طبق آمار به دست آمده در ایالات متحده ۶۷ درصد زنان با تشخیص این اختلال به بارداری خود خاتمه می دهند اما در ایسلند ۱۰۰ درصد زنان این کار را در جهت ریشه کنی سندروم داون انجام می دهند. سقط جنین در ایسلند با رضایت کامل مادران انجام می شود و هیچ اجباری در کار نیست. علیرغم سیاستی که ایسلند در نظر گرفته است و هزینه هایی که مراقبت از این کودکان دارد به اعتقاد خیلی ها باید به حضور کودکان سندروم داون در جامعه ارزش داده شود و ریشه کنی بارداری های داون امری کاملا غیر اخلاقی است. نظر شما در رابطه با سیاست این کشور چیست؟

مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری می تواند از ابتلای کودکان به اوتیسم محافظت کند؟

به تازگی نظریه‌ای در مورد مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری و کاهش خطر ابتلا به اوتیسم برای کودکانی که مادران آنها از مولتی ویتامین‌ها در دوران بارداری استفاده می‌کنند ارائه شده است و این موضوع جزو یافته‌های جدید پژوهش انجام شده در BMJ است. BMJ مجله پزشکی تایید شده و یکی از قدیمی‌ترین مجله‌های پزشکی عمومی جهان است. این مطالعه با همکاری نویسنده بایوان کی لی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه درکسل در فیلادلفیا انجام شده است. گفته شده است که این مطالعه صرفا مشاهده‌ای است اما یافته‌ها نشان می‌دهند که استفاده از ویتامین‌های پیش از تولد برای پیشگیری از اوتیسم باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد

درمان فلج مغزی در 6 مرحله

 
طرح درمان شش مرحله ای
پس از اینکه برای یک کودک بیماری فلج مغزی تشخیص داده میشود
برای والدین نگرانی و سوالاتی پیش می آید از جمله
فلج مغزی چیست ?چگونه فرزند من دچار این بیماری شده است ? آینده کودک فلج مغزی چگونه است ?چگونه میتوانم با وجود اخنلال فلج مغزی به رشد پیشرفته و کمک کنم?
به احتمال زیاد پدر و مادر از این موضوع خوشحال می شوند که در حالی که فرزند آنها دارای آسیب فیزیکی است می توان آن را مدیریت کرد و برای درمان او از افراد متخصص در زمینه های مختلف کمک گرفت برای درمان افراد فلج مغزی نیاز به اطلاعات هماهنگی برنامه ریزی و همکاری دارد توانایی های فرد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت توانایی ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند اهداف شکل می گیرد زندگی فرد برنامه اجرا و نظارت خواهد شد برنامه درمان شش مرحله ای شامل موارد زیر است
1تشخیص بیماری و گرفتن سوابق پزشکی
2تشکیل دادن تیم مراقبتی 3ارزیابی توانایی ها 4مشخص کردن اهداف 5ایجاد و نظارت بر یک طرح هماهنگ 6نگهداری سوابق که این مرحله در زیر شرح داده شده است
مرحله ۱ دریافت تشخیص و گرفتن سوابق پزشکی فلج مغزی
پس از تشخیص فلج مغزی برای والدین آسیب مغزی و علت آن ارائه می شود لیستی از میزان موقعیت و شدت فلج مغزی کودک و سایر شرایط مرتبط با آن تهیه می شود والدین نیز باید یک کپی از سوابق پزشکی و نتایج آزمایش برای ثبت در پرونده پزشکی تهیه کنند
مرحله 2 تشکیل تیم مراقبت
پزشک متخصص مراقبت های اولیه و روند ارزیابی و توانایی کودک را با همکاری والدین کودک آغاز میکند از اونجایی که تحقیقات ثابت کرده که کودک مبتلا به فلج مغزی ممکن است و مرز شرایط ثانویه شرایط مرتبط با بیماری است قرار بگیرد پزشک و اولیای کودک را به چند متخصص ارجاع می‌دهد که هر کدام ارزیابی‌های خود را در برنامه مراقبت قرار میدهند تحقیقات ارتباط بین فلج مغزی و ذهنی بینایی شنوایی و اختلال و و تشنج را نشان داده است در این طرح مراقبت های پزشکی به طور همزمان به تمام موارد رسیدگی می‌کند تیم مراقبت های پزشکی ممکن است شامل یک یا چند متخصص باشد متخصص گوش و حلق و بینی متخصص مغز و اعصاب کاردرمانگر مشاوران اجتماعی دندانپزشکان و ارتودنتیست ها پزشک متخصص اطفال متخصصان تغذیه گفتاردرمانگر متخصص توانبخشی
مرحله ۳ توانایی‌ها را ارزیابی کنید
ارزیابی های تحرکی و اختلال حرکتی شدت و مقدار نقص را تعیین می‌کند با این حال ممکن است تعدادی از ارزیابی های دیگر مانند مهارت‌های ذهنی رفتاری عاطفی و تمرکز مورد نیاز باشد ارزیابی های مورد نیاز شامل موارد زیر است ارزیابی های تحرک و اختلال حرکتی توان عضلاتی هماهنگی و کنترل حرکت رفلکس تعادل عملکرد حرکتی دهان(بلع و گفتار)
مرحله ۴ تعیین اهداف
فلج مغزی یک بیماری مزمن است به این معنی که از بین نمی‌رود وضعیت هر کودک منحصر به فرد است و هر کودک ممکن است نیاز به یک طرح مراقبت شخصی داشته باشد هدف اصلی در درمان فلج مغزی یک فرد با بالاترین درجه استقلال همراه با کیفیت مطلوب زندگی است
اهداف طرح مراقبت از فلج مغزی عبارتند از
بهینه سازی تحرک_ کنترل درد _حداکثر رساندن استقلال _افزایش تعاملات اجتماعی با همسالان_ مراقبت از خود _حداکثر توانایی برقراری ارتباط _حداکثر رساندن پتانسیل یادگیری _بهبود کیفیت زندگی
تحقیقات ثابت کرده امید به زندگی یک کودک مبتلا به فلج مغزی می تواند به بهینه سازی شرایط کودک کمک کند اکثر افراد مبتلا به فلج مغزی به استثنای موارد شدید طول عمر طبیعی خواهند داشت تحقیقات نشان می‌دهد امید به زندگی کودک مبتلا به فلج مغزی تحت تاثیر قرار گرفتن در سطح ترک خود توانایی برقراری ارتباط تغذیه کنترل درد است
 
مرحله ۵ ایجاد پیاده سازی و نظارت بر برنامه جامعه مراقبت پزشکی
 
متاسفانه پروتکل درمان استاندارد برای کودک مبتلا به فلج مغزی وجود ندارد از آنجا که شرایط هر کودک منحصر به فرد است هر کودک یک رویکرد خاص برای درمان نیاز دارد برنامه های درمان به احتمال زیاد شامل یک یا چند مورد می باشدپ
 
در خصوص چگونگی روند درمان کودک فلج مغزی خود با ما در تماس باشید تلفن 66596218
 
درمان _عمل جراحی _داروها _ طب مکمل _ درمان طبی _
 
نیاز های پزشکی برای کسانی که فلج مغزی هستند بستگی به شدت اختلال ممکن است با تغییر کودک به سن بلوغ تغییر کند
درمان همزمان با نیازهای کودک است به عنوان مثال مداخله زودهنگام معمولا شامل تشخیص زودهنگام و اطلاعاتی است از طرف دکتر به والدین منتقل می شود تا خانواده را تشویق کند تا شرایط کودک را درک کنند سن 2 تا ۵ سالگی تمرکز روی بهینه سازی حرکات کودک قرار می‌گیرند از سن ۵ تا ۱۰ سالگی کودک در مدرسه و تحت هدایت طرح اموزش فردی که توسط سیستم مدرسه ارائه می شود ثبت نام می شود از سن ۱۱ تا ۱۵ سالگی ترکیب و فرصت‌هایی برای افزایش اجتماعی شدن کودک و بهینه‌سازی توانایی و برای کار کردن مستقل است در سن ۱۵ سالگی تمرکز روی انتقال کودک به بزرگسالی با فرصتهای زندگی مستقل دانشگاه و نیروی کار قرار می گیرد
 
مرحله ۶ نگهداری سوابق
اکثر کشورها معتقدند که متخصصان پزشکی که از ابتدا تجویز درمان را انجام میدهند مدارک پزشکی را تنها چندین سال نگهداری می‌کنند نگهداری پرونده پزشکی برای کودک مبتلا به فلج مغزی دارای مزایای بسیاری است پیشرفت را ارزیابی می‌کند اهداف و برنامه های درمان را به روز می کنند با اعضای تیم مراقبت جدید به اشتراک گذاشته میشود هزینه های تکثیر را زمانی که پرونده های پزشکی برای بیمه بیمه درمان یا پرداخت هزینه مورددرخواست قرار می‌گیرد کاهش میدهد
 
تیم ترجمه مرکز جامع توانبخشی ایران

مقالات دیگر...

 1. حرف هایی که نباید به والدین کودکان اوتیسم زد
 2. تاثیر کاردرمانی بر روی کودکان اوتیسم
 3. علائم و نشانه های اختلالات یادگیری در سنین مختلف
 4. چگونه کودکان بیش‌‌ فعال را کنترل کنیم
 5. كمبود اكسیژن، شایع‌ترین علت بروز تشنج در نوزادان
 6. دلایل بروز انحراف ستون فقرات درکودکان
 7. علل درد کمر و گردن‌ در کودکان
 8. ضرورت مدیریت استرس برای مادران دارای کودکان فلج مغزی
 9. نکاتی مهم درباره گریه کودک اتیسم در حین آموزش
 10. بیماری هایی که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند
 11. بهره‌برداری از اولین مدرسه ویژه اوتیسم در تهران
 12. درمان فلج مغزی و اتیسم امکان‌پذیر شد
 13. متد acc راهی برای مهار مشکلات ارتباطی در کودکان فلج مغزی
 14. گزینه های مهم در انتخاب ویلچر و اسکوتر برای کودکان فلج مغزی‎
 15. گیت پلیت ابداعی کارآمد در کمک برای تعادل و راه رفتن کودکان فلج مغزی
 16. بچگانه حرف زدن کودکان ونحوه برخورد والدین
 17. آیا آی وی اف باعث بروز اختلالاتی در نوزاد می شود؟
 18. بهترین راه های کنترل بیش فعالی کودکان
 19. کم کاری تیروئید و عقب ماندگی ذهنی در کودکان
 20. مشکلات خواب در کودکان فلج مغزی
 21. تفاوت درمان دندانپزشکی کودک مبتلا به اوتیسم با سایر کودکان
 22. علت تکرار کلمات یا جملات در کودکان
 23. عواملی که باعث عقب ماندگی ذهنی کودکان میشود
 24. تلفظ اشتباه حروف در کودکان
 25. چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیم
 26. چگونه از فلج مغزی کودکانمان جلوگیری کنیم؟
 27. رابطه آفت‌کش دِ. دِ. ت با خطر ابتلا به اوتیسم
 28. مراحلي كه لازم است كودك اتيستيك قبل از ورود به مدرسه كسب كرده باشد
 29. رفتار درمانی کودکان بیش فعال
 30. ۱۲ نکته مهم که دانستن آن در مورد فلج مغزی ضروری است
 31. کشف یک ژن مشترک عامل ایجاد اوتیسم و فلج مغزی
 32. بازی درمانی چگونه به کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی کمک می کند؟
 33. نشانه هاي تأخير در تکامل کودک
 34. چرا برخی از کودکان دیر راه می‌روند؟
 35. آثار منفی نشستن در وضعیت w برای کودکان
 36. تاثیر نامطلوب اوتیسم بر مهارتهای حرکتی کودکان
 37. 9 روش شناسایی بیماری اوتیسم در نوزادان به وسیله والدین
 38. کشف ژن های آلزایمر و سندروم داون
 39. التهاب مفصل هیپ یا سینوویت در کودکان
 40. اختلال بلع در کودکان و نقش گفتار درمانگر در درمان ان
 41. آنچه والدین باید در مورد کودکان بیش‌فعال بدانند
 42. سه بیماری که باعث عقب‌ ماندگی ذهنی کودک می‌شوند
 43. علایم بیماری ام اس در کودکان
 44. اهمیت غربالگری نوزاد در هنگام تولد
 45. چند درصد موارد ابتلا به اوتیسم ارثی است؟
 46. ملزومات سفر با کودک اوتیسم
 47. تاثیر ویتامین دی برروی نوزادان نارس
 48. خطرات دمر خوابیدن نوزادان در خواب شب
 49. علت ارتروز مفصلی در کودکان
 50. یازده روش برای غلبه بر حساسیت های شنیداری در کودک مبتلا به اتیسم