مقالات

ورزش افراد سندرم داون

بطور کلی برنامه های ورزشی افراد سندرم داون دنبال کننده هدفهای ذیل میباشد:
۱.ایجاد تمریناتی جهت بکارگیری عضلات بزرگ و عضلات کوچک و کسب مهارت در جهت هماهنگی حرکتی:
_چهار دست و پا راه رفتن
_گردانیدن سر و گردن (چپ،راست،جلو،عقب)
_پرتاب کردن و گرفتن توپ به فرمهای مختلف
_روی یک پا مدتی ایستادن
_به عقب و جلو قدم برداشتن
_پریدن از روی موانع
_خزیدن
_بالا پریدن با یک یا دو پا
۲.ارائه برنامه های پرتحرک بدنی به منظور کاهش یا تخلیه هیجانی:
در این زمینه میتوان برنامه های پیاده روی و کوه پیمایی (در حد تعارف)استفاده نمود.
۳.ایجاد حس تعاون در کودکان،با ارائه مسابقات دسته جمعی ورزشی:
در این نوع بازیها بایستی فعالیتها  براساس تعاون،رسیدن به نتیجه ای مطلوب را همراه داشته باشد و در طی جریان بازی این فکر که برای رسیدن به هدف،بایستی به کمک همدیگر به فعالیت ادامه داد به کودکان القاء گردد.نوع بازیها دسته جمعی بوده،دو گروه را برای رسیدن به مقصود نهایی در مقابل هم قرار دهد؛بطور مثال مسابقات طناب کشی،فوتبال.
٤.ایجاد حس رقابت در کودکان با ارائه مسابقات ورزشی:
از انواع ورزشهای دو و میدانی و دوچرخه سواری در این مورد میتوان استفاده نمود. علاوه بر انجام تشویق کلامی و کشیدن هورا اهداء جوایزی هر چند جزئی به برندگان خالی از لطف نیست.در انتخاب کودکانی که با یکدیگر به رقابت میپردازند،حتی الامکان باید سعی گردد در شرایط مساوی بوده،پا به پای هم به رقابت بپردازند.
۵.پرورش استعداد ورزشی خاص:
در صورت برخورد با استعداد در موردی خاص در کودک، پرورش آن در کنار سایر برنامه ها،باعث ایجاد روحیه ای بهتر در کودک میگردد.

️ماساژ درمانی برای کودکان اوتیستیک

 
 
 
✅ ایجاد آرامش، افزایش توجه و تمرکز، کمک به تولید گفتار هدفمند، کاهش آواسازی های بی هدف و جیغ و داد و تقویت حرکات در اندام های گوناگون.
 
👈بعضی از کودکان اوتیستیک به لمس واکنش تدافعی نشان می دهند. واکنش نامناسب سیستم لامسه، ممکن است با ماساژ درمانی بهبود یابد، به طوری که حس ها به تدریج تحریک شوند. این کودکان به لمس سبک نسبت به لمس سنگین بسیار حساس تر هستند. لمس مختصر و کوتاه پوست، سیگنال های عصبی نامنظمی را به مغز می فرستد و موجب تحریک بیش از حد سیستم عصبی مرکزی می شود. در ماساژ عمیق بافت های عضلانی و فشردگی مفاصل از ارسال سیگنال های مغشوش به کورتکس مغز جلوگیری می شود. 
 
 
👈به طور کلی تحریکات لمسی از سمت آرام و ملایم به سمت سخت و کمی دشوار برای کودکانی که دارای حساسیت بیش از اندازه به محرک های لمسی هستند و برعکس آن برای کودکانی که دارای حساسیت کم تر از حد معمول به محرک های لمسی هستند انجام می شود.
 
 
👈در ماساژ درمانی نواحی مختلفی تحت ماساژ قرار می گیرند این نواحی عبارتند از: صورت، مچ دست، کف دست، پشت دست، آرنج، مفصل بازو ، ستون فقرات، پاها، و کف پا.
 
👈از آن جا که کودکان اوتیستیک تمایل به راه رفتن بر روی پنجه دارند، بنابراین عضلات ساق پا و کف پا تحت فشار اضافی قرار می گیرند. ماساژ عمیق پا و کف پا می تواند به ریلکس کردن این عضلات کمک کند و خستگی موجود در پا را برطرف کند.
 
👈اگر چه ماساژ درمانی این اختلال را درمان نمی کند، اما می تواند به کودکان اوتیستیک در دستیابی به آرامش، برقراری ارتباط مؤثر و زندگی باکیفیت کمک کند.

فرق تاخیر حرکتی با فلج مغزی در کودکان

 

تاخیر حرکتی تشخیصی است که اغلب به کودکانی اطلاق می‌شود که مشکل زمینه‌ای و ناهنجاری جدی در کودک وجود ندارد و صرفا تاخیر خفیفی به هر دلیل معلوم و یا نامعلوم در کودک ایجاد می‌شود معمولاً مراجعه کودکان با تاخیر حرکتی به کاردرمانی زیاد است و کاردرمانی به این کودکان کمک می‌کند که بتوانند مراحل رشد حرکتی را در مسیر صحیح و زمان استاندارد به دست آورند

اصولی که در اموزش کودکان سندروم داون باید رعایت شود

 
1ـ در انجام كار و به نتیجه رسیدن كودك تناسب به خرج ندهیم ، با توجه به شناختی كه نسبت به كندكاری آنان داریم به آنان فرصت دهیم تا بالاخره كار خود را انجام دهند.
2ـ تكرار و تمرین زیاد ، لازمه یادگیری هر مفهوم یا مهارت از طرف این كودكان است. هر مهارت هر چقدر ساده ، باید آنقدر تكرار شود تا از طرف او مورد یادگیری قرار بگیرد.
3ـ رفتار با آنان باید مانند رفتار با كودكان عادی باشد ، ولی در عین حال ، نباید انتظار عكس العمل كودكان عادی وجود داشته باشد.
4ـ در صورت عدم توفیق د‌ر یادگیری از تحقیر، ملامت و سرزنش وی پرهیز كرده و توجه شود كه خود كودك از عدم كفایت خود در انجام امور به حد كافی رنج می‌برد.
5 ـ اكثر این گروه فاقد دقت و تمركز روی یك موضوع خاص بوده ، در خلال آموزش از موردی به مورد دیگر جلب می‌‌گردند ، بایستی ایجاد انگیزش كافی آنان را در انجام كار مورد نظر جذب نمود كه این خود تمرینی خواهد بود در داشتن تمركز روی موردی خاص كه نهایتاً جنبه درمانی نیز دارد.
6 ـ در مورد انجام كارها تا حدی كه خود قادر به انجام آن است او را آزاد گذاشته و مواردی را كه قادر به انجام آن نیست فقط در كنار او به او كمك شود.
7 ـ داشتن زمینه قبلی در آموزش هر مرحله ركن اساسی است . باید دقت شود كه این مرحله از آموزش كه به او عرضه می‌شود ، آیا مرحله مقدماتی‌تر آن مهارت را می‌داند.
8 ـ دقت شود كه آموزش از حداكثر سادگی برخوردار باشد تا یادگیری آن برای كودك مقدورگردد و در هر مرحله، آنقدر صبر و مقاومت نیاز است تا كودك كاملاً آنرا یاد بگیرد.
9ـ فرامینی كه به كودك داده می‌شود كاملاً واضح و روشن و قابل درك برای او باشد و از بكار بردن جملات پیچیده و گنگ پرهیز شود.
10 ـ تمرینات یادگیری بصورت برنامه‌ های خشك كلاسی ارائه نگردد بلكه به صورتی از كودك خواسته شود كه حالتی بازی گونه داشته باشد. 
 

عارضه هالوکس والگوس ودرمان آن

 ایجاد هالوکس والگوس (انحراف در انگشت شست پا)

 

هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) معمولاً عارضه‌ای وراثتی در نظر گرفته می‌شود چراکه به دلیل مشکلات ساختاری در پا که عموماً ارثی‌اند، ایجاد می‌شود. برخی از عارضه‌هایی که می‌توانند به انحراف شست پا کمک کنند عبارت‌اند از صافی کف پا، انعطاف‌پذیری بیش‌ازحد رباط‌ها و ساختار غیرطبیعی استخوان‌ها. برخی از متخصصین اعتقاد دارند که استفاده از کفشی که هم‌اندازه‌ی پا نباشد، می‌تواند به منحرف شدن شست پا بیانجامد درحالی‌که برخی دیگر از افراد معتقدند که این کار تنها می‌تواند به تشدید عارضه‌ی موجود کمک کرده و نمی‌تواند آن را ایجاد کند.

هالوکس والگوس (انحراف شست پا) معمولاً باگذشت زمان بدتر می‌شود. موارد زیر می‌توانند این عارضه را تشدید کنند:

 • استفاده از کفش کوچک و تنگ که باعث به هم فشرده شدن انگشتان و تحت‌فشار قرار گرفتن شست پا می‌شود.
 • استفاده از کفش‌های دارای پاشنه‌ی بلند و یا نوک‌تیز - این مدل کفش‌ها باعث به هم فشرده شدن انگشتان پا می‌شوند.
 • ایستادن به مدت‌زمان طولانی
 • علائم آرتروز در پاها

علائم هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)

 

علاوه بر برآمدگی کنار پا، موارد زیر نیز می‌توانند از علائم این عارضه باشند:

 • پوست قرمز و ملتهب شده در کنار انگشت شست پا
 • منحرف شدن انگشت شست به سمت دیگر انگشتان پا
 • ضخیم شدن پوست زیر انگشت شست پا
 • ایجاد پینه بر روی انگشت دوم پا
 • احساس درد ممتد و یا مکرر در پا
 • سختی حرکت دادن انگشت شست پا

درد ایجادشده توسط انگشت شست منحرف، می‌تواند راه رفتن را دشوار کند. در صورت دیده شدن علائم زیر، به پزشک خود مراجعه کنید:

 • احساس درد ممتد در پا
 • پیدا نشدن کفشی که هم‌اندازه‌ی پای شما باشد
 • کاهش انعطاف‌پذیری انگشت شست پا
 • ایجاد یک توده‌ی بزرگ در کنار و یا روی مفصل انگشت شست پا

عوارض ایجادشده توسط انحراف شست پا (هالوکس والگوس)

 

عدم توجه به انحراف انگشت شست پا (هالوکس والگوس)، می‌تواند موجب ناراحتی در بورس (کیسه‌ی پر از مایع دربرگیرنده‌ی مفصل) شود. بدین ترتیب بورس دچار التهاب و ورم شده و باعث ایجاد درد و حساسیت نسبت به لمس در ناحیه‌ی مفصل می‌شود. همچنین ممکن است مفاصل دیگر انگشتان پا به محدودیت‌های حرکتی دچار شوند. به این عارضه بورسیت گفته می‌شود.

از دیگر عارضه‌های ایجادشده به دلیل انحراف انگشت شست پا، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • بدشکلی در انگشتان و خود پا
 • گرفتگی انگشتان پا
 • درد مزمن در انگشتان و خود پا

درصورتی‌که دیابت داشته و یا هر نشانه‌ای از عفونت در بدن شما دیده می‌شود و همچنین علائم بالا را دارید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

تشخیص هالوکس والگوس (انحراف شست پا)

 

معاینه‌ی فیزیکی. ازآنجایی‌که علائم این عارضه به‌وضوح مشخص‌اند، در اکثر موارد دکتر وریانی می‌تواند آن را با یک معاینه‌ی ساده تشخیص دهید. در طول معاینه ممکن است دکتر وریانی از شما بخواهد تا انگشتان پای خود را حرکت دهید تا بدین ترتیب محدودیت‌های حرکتی آن‌ها مشخص شود.

عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس. در صورت وجود آسیب و بدشکلی، دکتر وریانی عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز خواهد کرد. این کار می‌تواند شدت هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) را با دقت زیادی مشخص کرده و علت آن را نیز توضیح دهد.

آزمایش خون. همچنین برای رد احتمال آرتروز به‌عنوان یک دلیل ایجاد عارضه، ممکن است آزمایش خون انجام شود.

درمان هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)

به‌منظور درمان هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)، عمل جراحی و همچنین روش‌های درمانی بدون جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

گزینه‌های درمانی بدون جراحی

استفاده از یخ. یخ می‌تواند التهاب ناشی از انحراف شست پا را کاهش داده و درد شست پا آن را تسکین دهد.

داروهای مورداستفاده

 • مسکن‌های درد بدون نیاز به نسخه. استفاده از مسکن‌هایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن.
 • مسکن‌های قوی‌تر. ازجمله داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، می‌توانند درد را کاهش داده و تحمل عارضه را آسان‌تر کنند.
 • تزریق استروئید. تزریق استروئید به درون مفصل می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد.

فاصله دهنده‌های انگشتی. این وسایل (اعم از پدهای سیلیکونی) به کاهش فشار از روی مفاصل انگشتان کمک کرده، اصطکاک را کاهش داده و از منطقه‌ی حساس اطراف مفصل شست پا، محافظت می‌کنند.

 

پد گذاری و نوارپیچی پا به حالت عادی. پزشک شما ممکن است پای شما را نوارپیچی کرده و یا پدهایی برای آن کار بگذارد که می‌توانند فشار ناشی از هالوکس والگوس (انحراف شست پا) را کاهش دهند.

 

کفی‌های طبی برای کفش. استفاده از کفی‌های طبی آماده که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند می‌تواند باعث حمایت از قوس پا شود.

استفاده از محافظ و اسپلینت. این وسایل کمک می‌کنند تا درد ناشی از هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) کاهش یافته، موقعیت مناسب انگشتان تنظیم شده و فضای مناسب برای کاهش ناراحتی ایجاد شود.

 

اصلاح فعالیت‌ها. اگر در طول روز به مدت طولانی بر روی پای خود فشار می‌آورید، فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های سنگین، پیاده‌روی و یا ایستادن را کم کنید.

فیزیوتراپی. هیچ مدرکی مبنی بر سود بلندمدت ناشی از فیزیوتراپی وجود ندارد.

عمل‌های جراحی

 

در موارد زیر، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد:

 • روش‌های درمانی بدون جراحی کمکی نکنند.
 • درد شدید پا که فعالیت‌های روزمره ازجمله پیاده‌روی را محدود کرده و فرد را مجبور به خرید کفش‌های گران‌قیمت می‌کند. ممکن است فرد حتی با پوشیدن کفش‌های ورزشی، نتواند بیش از چند صد متر را بدون احساس درد شدید راه برود.
 • التهاب و ورم مزمن انگشت شست پا که با استراحت و مصرف دارو بهبود پیدا نکند.
 • بدشکلی شست پا. کج شدن شست پا به سمت انگشت‌های کوچک‌تر می‌تواند زمینه‌ی روی‌هم افتادن انگشتان را فراهم کند.
 • گرفتگی شست پا. عدم توانایی خم و راست کردن شست پا.

 

روش‌های عمل جراحی

به‌طورکلی، اهداف اصلی بیشتر جراحی‌های اصلاح هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا)، عبارت‌اند از:

 • قرار دادن مفصل متاتارسوفارنژیال (MTP) ابتدای انگشت شست، در حالت مناسب.
 • تسکین درد
 • اصلاح بدشکلی‌های استخوان‌های تشکیل‌دهنده‌ی پا

به دلیل متفاوت بودن موارد هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) ازنظر شکل و اندازه، روش‌های جراحی استفاده‌شده برای ترمیم آن‌ها نیز متفاوت خواهند بود. در بیشتر موارد، عمل جراحی انحراف انگشت شست پا عبارت است از اصلاح موقعیت استخوان شست و ترمیم بافت‌های نرم اطراف آن.

 

اعمال جراحی مختلفی برای درمان هالوکس والگوس (انحراف انگشت شست پا) استفاده می‌شوند. دکتر وریانی با توجه به موقعیت شما، بهترین این روش‌ها را پیشنهاد خواهد کرد.

 

ترمیم رباط‌ها و تاندون‌ها در اطراف شست پا. در برخی از موارد، ممکن است بافت‌های نرم اطراف شست پا در طرفی بیش‌ازحد سفت و در طرف دیگر بیش‌ازحد شل شده باشند. این مشکل، نوعی عدم تعادل را پدید می‌آورد که باعث خم شدن انگشت شست پا به سمت انگشتان دیگر می‌شود. با استفاده از عمل جراحی می‌توان طول بافت‌های شل شده را کاهش و طول بافت‌های سفت شده را افزایش داد. این عمل به‌ندرت به‌تنهایی و بدون انجام عمل اصلاح استخوان‌ها (استئوتومی) انجام می‌شود. در اکثر موارد، ترمیم بافت نرم تنها جزء کوچکی از روند کلی هالوکس والگوس (اصلاح انحراف شست پا) می‌باشد.

 

استئوتومی. در عمل استئوتومی، پزشک شما برش‌های کوچکی در استخوان‌ها ایجاد می‌کند تا مفصل را به حالت طبیعی بازگرداند. در این حالت استخوان‌ها صاف‌تر و مفصل دارای تعادل می‌باشد. به‌منظور اصلاح بدشکلی، ممکن است استئوتومی در محل‌های مختلفی از استخوان انجام شود. در برخی از موارد، علاوه بر ایجاد برش در استخوان ، تکه‌ی کوچکی از آن نیز برداشته می‌شود تا انگشت شست پا بتواند صاف بماند. همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، عمل استئوتومی معمولاً به همراه عمل‌ترمیم بافت نرم انجام می‌شود چراکه هردوی این عمل‌ها، به‌منظور حفظ حالت مناسب انگشت شست پا ضروری‌اند.

 

آرترودز یا خشک‌کردن مفصل. در طی این عمل، پزشک سطوح تخریب‌شده‌ی مفصل را برداشته و سپس از پیچ، سیم و پلاک به‌منظور نگه‌داشتن سطوح استخوانی در کنار یکدیگر تا زمان بهبود استخوان‌ها استفاده می‌کند. آرترودز برای بیمارانی که به انحراف شدید انگشت شست پا و یا به آرتروز مبتلا هستند انجام می‌شود. همچنین بیمارانی که درگذشته عمل جراحی انحراف شست پا داشته و عمل آن‌ها موفقیت‌آمیز نبوده است، می‌توانند از این عمل بهره ببرند.

 

اگزوستکتومی. در طی این عمل جراحی، پزشک برآمدگی مفصل انگشت شست پا را برمی‌دارد. این عمل به‌ندرت برای درمان هالوکس والگوس (انحراف شست پا) استفاده می‌شود چراکه مفصل شست را صاف نمی‌کند. حتی زمانی که این عمل همراه با عمل‌های ترمیم بافت نرم انجام می‌شود، اگزوستکتومی به‌ندرت علت ایجاد  انحراف در شست پا را اصلاح می‌کند. اگزوستکتومی معمولاً به‌عنوان بخشی از یک عمل جراحی اصلاحی شامل استئوتومی و عمل‌ترمیم بافت‌های نرم، انجام می‌شود. اگر پزشک اگزوستکتومی را بدون استئوتومی انجام دهد ممکن است عارضه‌ی انحراف شست پا دوباره بازگردد.

 

برداشتن سطوح مفصلی. در طی این عمل جراحی، پزشک قسمت آسیب‌دیده‌ی مفصل را برمی‌دارد. این کار فضای بین استخوان‌ها را افزایش داده و باعث افزایش انعطاف‌پذیری مفصل می‌گردد. برداشتن سطوح مفصلی یا رزکشن آرتروپلاستی، عموماً برای بیماران مسن و افرادی که درگذشته عمل ناموفق داشته‌اند استفاده می‌شود. این عمل همچنین برای  افرادی که به آرتروز مبتلا بوده و نمی‌توانند از عمل آرترودز استفاده کنند، انجام می‌شود. به دلیل این که این عمل می‌تواند بر روی استحکام انگشت شست پا تأثیر بگذارد، انجام آن معمولاً توصیه نمی‌شود.

 

پیشگیری

 

روش‌های درمانی زیادی اعم از عمل جراحی و روش‌های بدون جراحی برای درمان هالوکس والگوس (انحراف شست پا) وجود دارند. اگر انحراف شست پا، راه رفتن و یا پوشیدن کفش‌هایتان را برای شما دشوار کرده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

استفاده از کفش‌های متناسب با سایز پا می‌تواند راه مناسبی برای پیشگیری از هالوکس والگوس (انحراف شست پا)  و کجی کشکک زانو باشد. کفش مناسب باید در اطراف انگشتان فضای زیادی داشته و شکل آن همانند فرم پای شما باشد.

 

 

 

همه چیز درباره بیماری فلج مغزی ، تشخیص و درمان

 فلج مغزی یک اختلال رشدی وعامل اصلی ناتوانی در کودکان است. تقریبا 500000 کودک و بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد که حدود 8000 نوزاد و بین 1200 تا 1500 کودک پیش دبستانی هر سال تشخیص داده می شود..

مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری می تواند از ابتلای کودکان به اوتیسم محافظت کند؟

به تازگی نظریه‌ای در مورد مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری و کاهش خطر ابتلا به اوتیسم برای کودکانی که مادران آنها از مولتی ویتامین‌ها در دوران بارداری استفاده می‌کنند ارائه شده است و این موضوع جزو یافته‌های جدید پژوهش انجام شده در BMJ است. BMJ مجله پزشکی تایید شده و یکی از قدیمی‌ترین مجله‌های پزشکی عمومی جهان است. این مطالعه با همکاری نویسنده بایوان کی لی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه درکسل در فیلادلفیا انجام شده است. گفته شده است که این مطالعه صرفا مشاهده‌ای است اما یافته‌ها نشان می‌دهند که استفاده از ویتامین‌های پیش از تولد برای پیشگیری از اوتیسم باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد

کودکان در هر سن چه بازی‌هایی می‌کنند؟

بازی بخش مهمی ‌از نیازهای کودک را تأمین کرده و مهارت‌های او از طریق بازی تقویت می‌شود. علاوه بر این زمینه‌های مطلوب برای رشد ذهنی و کسب مهارت‌های اجتماعی را در کودک فراهم می‌کند. در واقع بازی با پیچیدگی‌های خود مانند چتری حمایت‌گر، روح و جسم کودک را پوشش داده و با رفع کنجکاوی‌های فرد و ایمن ساختن روح و روان او معلم خوبی برای آشناشدن وی با مسئولیت‌های اجتماعی، اقتصادی و مهارت‌های زندگی خواهد بود و به همین خاطر است که روانشناسان معتقدند نوع بازی باید متناسب با سن کودک انتخاب شود

موسیقی چگونه به درمان کودکان اوتیسم کمک میکند

نقش موسیقی درمانی در درمان اوتیسم 

افراد در تمام سنین و تمام توانایی ها می توانند از موسیقی درمانی بهره مند شوند.قبلا، موسیقی درمانی برای حمایت از رشد عاطفی، شناختی و اجتماعی در بسیاری از افراد مورد استفاده قرار گرفته است. موسیقی درمانی می تواند سلامت را از طریق مدیریت استرس، تقویت حافظه بهبود بخشد

یک مطالعه 2004 از مجله Music Therapy دریافت که موسیقی در مداخلات استفاده شده با کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم می تواند رفتارهای اجتماعی را بهبود بخشد، تمرکز و توجه را افزایش دهد، تلاش های ارتباطی را افزایش دهد موجب کاهش اضطراب و بهبود آگاهی و هماهنگی بدن شود.

دلایل بی خوابی کودکان فلج مغزی

مشکلات خواب در کودکان فلج مغزی
 
 مشکلات خواب در کودکان مبتلا به فلج مغزی یک نشانه رایج است کودکان مبتلا به اختلالات خواب خفیف معمولا می‌توانند الگوهای خواب خود را در طول روز تنظیم کنند اما اختلالات جدی دیگری هستند که می توانند به طور جدی در زندگی کودکان تاثیر بگذارند از جمله بر یادگیری ؛عملکرد ذهنی؛  عاطفی واجتماعی

مقالات دیگر...

 1. جهت انتخاب ویلچر برای کودکان فلج مغزی چه گزینه هایی را باید در نظر داشت ؟
 2. ریشه کن شدن سندروم داون در ایسلند برای همیشه
 3. درمان فلج مغزی در 6 مرحله
 4. حرف هایی که نباید به والدین کودکان اوتیسم زد
 5. تاثیر کاردرمانی بر روی کودکان اوتیسم
 6. علائم و نشانه های اختلالات یادگیری در سنین مختلف
 7. چگونه کودکان بیش‌‌ فعال را کنترل کنیم
 8. كمبود اكسیژن، شایع‌ترین علت بروز تشنج در نوزادان
 9. دلایل بروز انحراف ستون فقرات درکودکان
 10. علل درد کمر و گردن‌ در کودکان
 11. ضرورت مدیریت استرس برای مادران دارای کودکان فلج مغزی
 12. نکاتی مهم درباره گریه کودک اتیسم در حین آموزش
 13. بیماری هایی که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند
 14. بهره‌برداری از اولین مدرسه ویژه اوتیسم در تهران
 15. درمان فلج مغزی و اتیسم امکان‌پذیر شد
 16. متد acc راهی برای مهار مشکلات ارتباطی در کودکان فلج مغزی
 17. گزینه های مهم در انتخاب ویلچر و اسکوتر برای کودکان فلج مغزی‎
 18. گیت پلیت ابداعی کارآمد در کمک برای تعادل و راه رفتن کودکان فلج مغزی
 19. بچگانه حرف زدن کودکان ونحوه برخورد والدین
 20. آیا آی وی اف باعث بروز اختلالاتی در نوزاد می شود؟
 21. بهترین راه های کنترل بیش فعالی کودکان
 22. کم کاری تیروئید و عقب ماندگی ذهنی در کودکان
 23. مشکلات خواب در کودکان فلج مغزی
 24. تفاوت درمان دندانپزشکی کودک مبتلا به اوتیسم با سایر کودکان
 25. علت تکرار کلمات یا جملات در کودکان
 26. عواملی که باعث عقب ماندگی ذهنی کودکان میشود
 27. تلفظ اشتباه حروف در کودکان
 28. چگونه برای کودکان اوتیسمی اسباب بازی انتخاب کنیم
 29. چگونه از فلج مغزی کودکانمان جلوگیری کنیم؟
 30. رابطه آفت‌کش دِ. دِ. ت با خطر ابتلا به اوتیسم
 31. مراحلي كه لازم است كودك اتيستيك قبل از ورود به مدرسه كسب كرده باشد
 32. رفتار درمانی کودکان بیش فعال
 33. ۱۲ نکته مهم که دانستن آن در مورد فلج مغزی ضروری است
 34. کشف یک ژن مشترک عامل ایجاد اوتیسم و فلج مغزی
 35. بازی درمانی چگونه به کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی کمک می کند؟
 36. نشانه هاي تأخير در تکامل کودک
 37. چرا برخی از کودکان دیر راه می‌روند؟
 38. آثار منفی نشستن در وضعیت w برای کودکان
 39. تاثیر نامطلوب اوتیسم بر مهارتهای حرکتی کودکان
 40. 9 روش شناسایی بیماری اوتیسم در نوزادان به وسیله والدین
 41. کشف ژن های آلزایمر و سندروم داون
 42. التهاب مفصل هیپ یا سینوویت در کودکان
 43. اختلال بلع در کودکان و نقش گفتار درمانگر در درمان ان
 44. آنچه والدین باید در مورد کودکان بیش‌فعال بدانند
 45. سه بیماری که باعث عقب‌ ماندگی ذهنی کودک می‌شوند
 46. علایم بیماری ام اس در کودکان
 47. اهمیت غربالگری نوزاد در هنگام تولد
 48. چند درصد موارد ابتلا به اوتیسم ارثی است؟
 49. ملزومات سفر با کودک اوتیسم
 50. تاثیر ویتامین دی برروی نوزادان نارس