مقالات

حقیقات جدید نشان می دهد که راه اندازی سیستم ایمنی بدن در موش های نوزاد، نشانه هایی را که اغلب در اختلال طیف اوتیسم و ​​سایر شرایط رشد مشاهده می شود، تولید می کند

دانشمندان علوم اعصاب متوجه شده اند که حتی یک دوره کوتاه از فعال شدن سیستم ایمنی در طی روزهای تولد می تواند تغییرات مداوم در الگوهای خواب را همزمان با افزایش فعالیت مغزی مانند صرع، ترکیبی از نشانه های شایع در اختلال طیف اوتیسم (ASD) و سایر شرایط را ایجاد کند

 

دانشمندان علوم انسانی بیمارستان مک لین معتقدند حتی یک دوره کوتاه فعال شدن سیستم ایمنی در روزهای تولد می تواند تغییرات مداوم در الگوهای خواب را همزمان با افزایش فعالیت مغزی مانند صرع ایجاد کند 

 

ویلیام کارلزون، دکترا، رئیس بخش علوم اعصاب پایه در بیمارستان مک لین، و در ادامه گفت: "شواهد رو به رشد نشان می دهد که فعال شدن سیستم ایمنی بدن، از جمله عفونت های باکتریایی و ویروسی، می تواند نقش مهمی در بسیاری از اختلالات مغزی داشته باشد." نویسنده ارشد این مقاله. "در حالیکه تحقیقات قبلی در حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است که فعال شدن ایمنی در دوره های پیشرفت های قبل از تولد (قبل از تولد)، بعدا می تواند ویژگی های اصلی ASD را تولید کند، از جمله کاهش تعامل اجتماعی، ارتباط بی ارتباط و افزایش رفتار تکراری، ما می خواستیم ارزیابی کنیم که آیا پس از تولد در طی زایمان) فعال شدن سیستم ایمنی همچنین می تواند خوشه های علامت دیگری ایجاد کند که اغلب در ASD و شرایط مرتبط دیده می شود. "

 

در انسان، ASD نیز غالبا با برخی بیماری های همسو بوده مانند اختلالات خواب و تشنج.

 محققان مک لاین با استفاده از لیپوپلی ساکارید (LPS)، یک ماده شیمیایی است که یک عفونت باکتریایی را شبیه سازی می کند و به طور موقت (1-3 روز) فعال شدن سیستم ایمنی بدن را ایجاد میکند ، تعیین می کند که آیا فعال شدن سیستم ایمنی زود هنگام پس از تولد می تواند این انواع اثرات ایجاد کند. LPS به یک زمان موش (9 روز پس از تولد) که تقریبا مرحله رشد مغز در هنگام تولد پس از بارداری طولانی مدت بود، داده شد. سپس موش ها با فرستنده های کوچک مجهز شدند که محققین را قادر به جمع آوری جریان بی وقفه داده ها در مورد خواب، حرکت عضلانی و سطوح فعالیت کرد. 

جمع آوری داده ها حدود  12 هفته به طول انجامید،  به نظر می رسد به عنوان نشان دهنده وجود اوتیسم بزرگسالی در موش است.

 

کارلزون، استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی هاروارد، و تیم او کشف کردند که فعال شدن سیستم ایمنی بدن به زودی پس از تولد، دو یافته اصلی در موش بالغ را به وجود آورد. در ابتدا، موش های باایمنی فعال زمان بیشتری را در خواب آهسته ای گذراندند، فاز خواب اغلب با التهاب سیستمیک همراه بود. دوم، موش ها همچنین به طور چشمگیری افزایش فعالیت های موج مغزی غیر طبیعی (2-3 ثانیه طول می کشد) را افزایش می دهد. این حوادث ویژگی های برجسته تخلیه موج صوتی (SWD)، نوعی از فعالیت مغز مانند صرع است که همراه با تشنج است را نشان می دهد.

 اگر چه SWD ها در طول روز اتفاق می افتاد، در طول دوره زمانی که موش ها در خواب بودند، شایع تر بودند. هنگامی که در طول بیداری اتفاق افتاد، درآنها یک دوره بدون حرکت در سراسر بدن را نشان دادند و بلافاصله پس از بهبودی فعالیت و حرکات طبیعی مغز همراه بود. به طور خلاصه، این یافته ها نشان می دهد که حتی یک دوره کوتاه از فعال سازی سیستم ایمنی در طول دوره های بحرانی رشد می تواند یک اثرطولانی مدت بر مغز را ایجاد کند.

 

Carlezon گفت: "واقعیت این است که فعال شدن سیستم ایمنی می تواند این اثرات را به تنهایی و بدون هر نوع آسیب یا ترس همراهی ایجاد کند، بینش جدیدی را در مسیرهای بسیاری که می تواند عملکرد مغزی غیرطبیعی را به همراه داشته باشد، بیان می کند. "در حالی که به طور واضح دیگر عوامل وجود دارد که می تواند این نوع ناهنجاری ها را شامل آسیب پذیری های ژنتیکی، نشان دهد که فعال سازی ایمنی به تنهایی می تواند این اثرات را ایجاد کند، امید تازه ای برای درمان هایی که ممکن است شدت آنها را کاهش دهد یا در برخی افراد از آنها جلوگیری کند، به طور کامل".

 

در حالی که تحقیق کارلزون بر مدل های حیوانی متمرکز است، یافته هایش پیامدهای خاصی برای انسان ها دارد. محققان معتقدند مطالعه فعال سازی ایمنی زودرس در موش ها ممکن است برای تشخیص بیماری های خاصی از انسان مفید باشد و درک کنند که چگونه آنها پیشرفت می کنند. 

تغییرات مداوم در خواب آهسته ممکن است نشانگر زیستی باشد که می تواند شرایط بیماری های عصبی مرتبط با ایمنی را از کسانی که علل دیگری دارند، متفاوت کند. 

در عین حال، درک فعالیت های مغزی مانند صرع در طول خواب و بیداری ممکن است در توسعه مدل های بهبود یافته ASD مفید باشد.

مطالعات در انسان نشان داده است که با وجود

تشخیص بیماری صرع بالینی، تا 60٪ افراد مبتلا به ASD تجربه SWD را در طول خواب نشان می دهند که دقت مدل موش را نشان می دهد. SWDs در هنگام بیداری ممکن است شبیه به شرایطی مانند "تشنج " ایجاد کند

کارلسون گفت: "در حالی که تحقیقات بیشتری باید انجام شود، این یافته ها یک گام مهمی در باز کردن رمز و راز ASD و سایر اختلالات رشدی است.