سیتومگالوویروس (CMV) یک ویروس شایع است که می تواند تقریباً هر کسی را آلوده کند. پس از آلوده شدن ، بدن شما ویروس را برای همه عمر حفظ می کند. بیشتر افراد نمی دانند که CMV دارند زیرا به ندرت در افراد سالم ایجاد مشکل می کند.

اما اگر باردار هستید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید ، CMV میتواند نگران کننده باشد. زنی که در دوران بارداری یک عفونت CMV فعال دارد ، می تواند ویروس را به کودک خود منتقل کند ، که در این صورت ممکن است علائم و علائمی را تجربه کند. برای افرادی که ایمنی ضعیفی دارند ، به خصوص به دلیل پیوند عضو ، عفونت CMV می تواند کشنده باشد.

سايتو مگالو ويروس چيست ؟

CMV  ويروسي است كه مي تواند به جنين در حال رشد انتقال پيدا كند عفونت CMV معمولا بي ضرر است و بندرت ايجاد بيماري مي كند .

براي بيشتر افراد سالمي كه بعد از تولد دچار اين عفونت مي شوند عوارض و علائم كمي وجود دارد و اثر طولاني مدتي بر سلامتيشان نمي گذارد وقتي شخص براي بار اول دچار عفونت CMV مي شود ويروس بصورت ساكن و به اصطلاح در حال كمون در بدن او باقي مي ماند .

اين بيماري به دو نوع است : عفونت اوليه و عفونت ثانويه  كه عفونت اوليه مشكلات بسيار جدي تري نسبت به نوع ثانويه ايجاد مي كند  . بهرحال اگر سيستم ايمني فرد ضعيف باشد ويروس مي توند فعال شود و بيماري ايجاد كند .

 

نشانه هاي CMV چيست ؟

بيشتر نوزادان و بالغيني كه دچار عفونت مي شوند علائم زيادي ندارند با اين حال ممكن است بعد از 3 تا 12 هفته بعد از مواجهه نشانه هاي ذيل را تجربه كنند .

تب

متورم شدن غده ها

تحليل رفتن نيروي جسماني بدن

ويژگي هاي CMV چيست ؟

CMV  عضو گروه هرپس ويروس هاست و مشخصه آن اين است كه توانايي باقي ماندن و سكون را در بدن افراد به مدت طولاني دارد. اين ويروس مي توانددر مايعات بدن افراد مثل ( ادرار ، بزاق ، خون ، اشك ، مايع مني و شير ) بطور متناوب جاري شود .

شيوع CMV چقدر است ؟

85-50 % از بالغين ايالات متحده به اين عفونت مبتلا مي شوند .

در كشور هاي در حال توسعه و مناطقي كه سطح اجتماعي – اقتصادي پاييني دارند بسيار قابل انتشار و گسترده است .

 

افراد زير احتمال خطر بيشتري دارند :

جنين هاي در درون رحم

افراديكه با كودكان سروكار دارند .

افراديكه سيستم ايمني بدنشان به علت هايي مثل ( پيوند اعضا و يا ابتلا به CMV ) به خطر افتاده است .

 

سیتو مگالو ویروس چگونه تشخيص داده مي شود ؟

در بيشتر مواقع عفونت ناشي از CMV بندرت تشخيص داده مي شود زيرا ويروس بندرت ايجاد نشانه و علائم مي كند . انجام آزمايش خون براي اندازه گيري ميزان آنتي باديهاي بدن افراد و يا كشت ويروس گرفته شده از ادرار ، سواپ دهان و نمونه بافت از كارهاي تشخيصي قابل اجراست . البته اين تست هاي آزمايشكاهي براي تشخيص CMV گران هستند و در دسترس عموم قرار ندارند . راه هاي كمي براي تشخيص ابتلاي جنين در مادراني كه به اين عفونت مبتلا مي شوند وجود دارد . آمنيوسنتز يكي از اين راه هاي تشخيصي است .

علائمي كه در اين جنين ها وجود دارد شامل : كاهش مايع آمنيوتيك ، كاهش رشد داخل رحمي ، افزايش بافت مغز . كه البته بعد از بدنيا آمدن نوزاد ، ادرار و خون او مورد آزمايش قرار مي گيرد .

CMV چه تاثيراتي بر بارداري دارد ؟

زنان حامله سالم در معرض خطر خاصي براي دچار شدن به عفونت CMV قرار ندارند در واقع شيوع عفونت اوليه CMV در زنان حامله آمريكايي از 4-7/0 % متفاوت است و ميزان انتقال بيماري به جنين اين مادران بين 75-24 درصد برطبق گزارش (OTIS ) متغير است . از حدود 40% نوزاداني كه دچار عفونت مي شوند تنها 10% نشانه هاي CMV مادرزادي را از خود بروز مي دهند .

همچنين زناني كه دست كم 6 ماه قبل از لقاح دچار عفونت شده اند ميزان عفونت نوزادشان در حدود 1% است و اين نوزادان هيچ بيماري مهم و يا ناهنجاري خاصي را ظاهر نمي كنند .

وقتي CMV در حين زايمان در اثر تماس نوزاد با ترشحات ناحيه تناسلي مادر و يا كمي بعد از آن در حين شيرخوردن انتقال پيدا كند علائم و عوارض خاصي در بدن نوزاد ايجاد نمي كند .

در ايلات متحده در حدود نيمي از مادران حامله هرگز به عفونت CMV دچار نمي شوند ولي در حدود 1تا4 درصد از آنان براي بار اول در طول بارداريشان به عفونت CMV دچار مي شوند . بيشتر اين بيماران علائمي ندارند ولي برخي از آنان علائم بيماري MONONUCLEOSISرا از خود نشان مي دهند در حدود يك سوم مادراني كه براي بار اول در طول بارداري به اين بيماري دچار مي شوند عفونت را به جنين خود منتقل مي كنند . همچنين دربيماراني كه قبل از حاملگي به اين عفونت دچار مي شوند نيزاحتمال انتقال ويروس وجود دارد كه البته شايع نيست .هرساله در ايالات متحده از هر 750 كودكي كه متولد مي شود يك نفر با ناتوانائي هاي وسيعي كه در نتيجه عفونت CMV بوجود مي آيد متولد مي شود .

اين عوارض وسيع شامل موارد ذيل هستند :

كاهش شنوايي

كاهش بينايي

عقب ماندگي ذهني

مشكلات ريه ، كبد ، طحال

مشكلات خونريزي

محدوديت رشد

اين عوارض 80-90 % در سال هاي اوليه زندگي بروز پيدا مي كنند و كساني كه در اوايل تولد هيچگونه علائمي ندارند در سال هاي بعد دچار درجات متغيري از ناتوانايي هاي ذهني و شنوايي مي شوند . خانم هاي باردار در حين  روابط جنسي ، انتقال خون ، تماس نزديك با افراد عفوني بخصوص بچه هاي كوچك به اين ويروس مبتلا مي شوند . كودكان نيز قبل از تولد ، در حين زايمان ، در حين شيرخوردن ، انتقال خون يا تماس با بچه هايي كه مبتلا به CMV هستند به اين بيماري دچار مي شوند

لازم به ذكر است كه كودكاني كه بعد از تولد به اين عفونت دچار مي شوند هيچ علائم يا عوارضي از خود بروز نمي دهند .

چه درمان هايي برای سیتو مگالو ویروس وجود دارد ؟

براي درمان مادراني كه به اين عفونت دچارند در موارد شديد از يك يا دو دارو استفاده مي كنند ولي در مراحل پيش از بارداري و پس از زايمان هيچ دارويي براي مقابله وجود ندارد و ساخت واكسن نيز براي درمان اين بيماري در مرحله تحقيق است .

چه توصيه هايي براي زنان باردار راجع به عفونت CMV وجود دارد ؟

اگر علائمي شبيه يك بيماري ويروسي در بدن شما وجود دارد حتما خود را از نظر عفونت CMVچك كنيد .

ديگران را از خوردن و نوشيدن در ظروف غذاي خود منع كنيد .

اگر در حال حاضر به عفونت CMV دچار شده ايد پزشك مي تواند آنتي باديهاي بدن شما را با انجام آزمايش خون تعيين كند .

شيردادن نوزاد خيلي مهم تر است از احتمال اندكي كه در انتقال CMVوجود دارد .

در صورت بروز علایم حرکتی و ذهنی در کودک مبتلا به سیتو مگالو ویروس ، کاردرمانی و گفتاردرمانی میتواند کمک کننده باشد.جهت پذیرش در اولین مرکز تخصصی توانبخشی کودکان با ما تماس بگیرید 66596151- 88242410

چه توصيه هايي براي افرادي كه از نوزادان و كودكان مراقبت مي كنند وجود دارد ؟

 

بيشتر زنان سالمي كه با نوزادان و كودكان كار مي كنند در معرض خطر عفونت CMVنيستند ولي بهرحال براي زناني كه در سن باروري هستند و سابقا به عفونت CMV دچار نشده اند يك احتمال خطر بالقوه وجود دارد تا ويروس را به درون رحم خود عبور دهند . اين عفونت بطور شايع در ميان كودكان از طريق مايعات بدن مثل ادرار و بزاق انتقال مي يابد . بنابراين افرادي كه در مهد كودك ها كار مي كنند بايد در مورد اين عفونت آموزش ببينند . شستن دست ها با آب و صابون و پوشيدن دستكش هنگام تعويض پوشك و لباس كودكان از جمله مواردي است كه بايد براي پيشگيري از اين بيماري انجام شود 

راههای جلوگیری از ابتلا به ویروس سیتو مگالو ویروس

رعایت بهداشت بهترین پیشگیری از CMV است:

دستان خود را اغلب بشویید. از صابون و آب به مدت 15 تا 20 ثانیه استفاده کنید ، به خصوص اگر با کودکان خردسال یا پوشک آنها تماس دارید. هنگام بوسیدن کودک از تماس با اشک و بزاق خودداری کنید.به جای اینکه بچه‌ای را روی لب ببوسید ، مثلاً روی پیشانی ببوسید. این امر به ویژه در صورت بارداری اهمیت دارد.از اشتراک غذا یا نوشیدن از همان لیوان مانند دیگران خودداری کنید. به اشتراک گذاشتن عینک و وسایل آشپزخانه می تواند ویروس CMV را گسترش دهد.

مراقب وسایل یکبار مصرف باشید. در هنگام پوشاندن پوشک ، مراقب باشید که دست های خود را به سمت صورت خود نزنید تا بعد از شستشوی کامل دست ها.اسباب بازی ها و میزهای کوچک را تمیز کنید. سطحی را که با ادرار یا بزاق کودکان در تماس است ، تمیز کنید.رابطه جنسی ایمن را رعایت کنید برای جلوگیری از شیوع ویروس CMV از طریق مایع منی و واژن از کاندوم استفاده کنید.

اگر سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد ، ممکن است از مصرف داروهای ضد ویروسی برای جلوگیری از بیماری CMV بهره مند شوید.

واکسن های مخصوصی برای سیتو مگالو ویروس وجود دارد این واکسنها ممکن است در جلوگیری از ابتلا به CMV در مادران و نوزادان مفید باشد و احتمال ابتلا به نوزادانی که در زمان بارداری به زنان آلوده مبتلا می شوند ، کاهش یابد.

استخراج:فرهنگ محمدخانی

 

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران