دررفتگی مفصل لگن در نوزادان | مرکز جامع توانبخشی ایران

در رفتگي مادرزادی مفصل لگن در نوزادان(CDH)
معاينه مفصل لگن

يکي از مشکلاتي که به طور مادرزادي ممکن است نوزادان را گرفتار کند، در رفتگي مفصل لگن(محل مفصل شدن استخوان ران با حفره ي استخوان لگن) است.


اگر نوزاد شما دچار اين مشکل باشد، مهم است که اين عارضه را در همان ابتداي زندگي تشخيص داد و درمان کرد.
اين عارضه ممکن است در ابتدا مشکل مشهودي ايجاد نکند، بنابراين دکتر با معاينه، مفصل لگن را در هر بار ويزيت مورد بررسي قرار مي‌ دهد تا زماني که نوزاد به راه بيفتد.
دکتر براي معاينه ي مفصل لگن نوزاد، به آرامي استخوان‌ هاي ران را فشار مي ‌دهد و مي‌ کشد تا ببيند آيا اين استخوان در حفره لگن لق مي زنند يا نه. هنگامي که سن نوزاد بالاتر رفت، دکتر دو ران او را به طرفين باز مي‌ کند تا ببيند آيا اين استخوان ‌ها به راحتي باز مي ‌شوند يا نه.
اگر مشکل مفصل لگن جدي باشد يا در ويزيت بعدي دکتر همچنان باقي مانده باشد، دکترتان ممکن است شما را به يک ارتوپد اطفال ارجاع دهد. ارتوپد اطفال پزشکي است که در مشکلات استخوان و مفاصل کودکان تخصص دارد.
ممکن است پزشک براي بررسي مفصل لگن از سونوگرافي استفاده کند. همچنين در حدود سه ماهگي نوزاد ممکن است راديوگرافي با اشعه ايکس استفاده شود.
درمان در رفتگي مادرزادي لگن
بريس نرم
اغلب موارد در رفتگي مادرزادي مفصل لگن با استفاده از يک بريس نرم درمان مي ‌شوند. اين بريس زانوهاي نوزاد را در حالت باز شده به طرفين و خم‌ شده روي قفسه سينه نگه مي ‌دارد. اگر نوزاد شما با اين بريس تحت درمان باشد، پزشک مفصل لگن او را هر يک تا دو هفته معاينه مي ‌کند، تا ببيند آيا مفصل لگن در جاي خود ثابت شده است يا نه.
هنگامي که مفصل لگن جا افتاد، نوزاد بايد 2 تا 3 ماه ديگر اين بريس را داشته باشد. در مجموع ممکن است لازم باشد نوزاد براي 3 تا 6 ماه به طور شبانه ‌روزي اين بريس را پوشيده باشد.
5 درصد نوزادان مبتلا به عارضه ي در رفتگي لگن به درمان‌ هاي بيشتري از بريس نياز دارند. ممکن است لازم باشد، پاي آن ها گچ گرفته شود و عد‌ه‌ اي هم نهايتا نياز به جراحي براي تثبيت مفصل لگن پيدا مي ‌کنند.
اگر بستگان شما در هنگام نوزادي به اين مشکل مفصل لگن مبتلا بوده ‌اند، به پزشک تان بگوييد. حتي اگر لگن نوزاد شما طبيعي به نظر برسد، ممکن است پزشک براي اطمينان آن را با سونوگرافي يا راديوگرافي با اشعه ايکس مورد بررسي قرار دهد.

گردآوری:سیدعلیرضامیرطلائی کارشناس کاردرمانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین بروزرسانی ( دوشنبه, 29 فروردین 1390 ساعت 16:31 )  

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران