مقالات

نمرات نوزاد در مقیاس به اصطلاح آپگار می تواند خطر تشخیص بعد از فلج مغزی یا صرع را پیش بینی کند. 

با توجه به مطالعات گسترده ای که توسط محققان Karolinska Institutet در سوئد در مجله BMJ منتشر شده است، خطر افزایش ابتلا به فلج مغزی با کاهش نمره Apgar، میتواند مرتبط باشد 

این مقاله در مورد تشخیص فلج مغزی می باشد

محققان مارتینا پیرسون، متخصص اطفال و دانشیار گروه پزشکی در Karolinska Institutet در سولنا، می گویند: "با این حال، مهم است که به یاد داشته باشیم حتی اگر خطرات نسبی بالا باشد، خطرات مطلق CP و صرع همچنان کم است." "این بدان معنی است که بیشتر نوزادان با نمرات بسیار پایین CP و صرع را باعث نمیشوند."

آپگار یک سیستمی است که به طور مرتب در هنگام تولد مورد استفاده قرار می گیرد تا  نوزاد را در یک، پنج و ده دقیقه پس از تولد ارزیابی کند. 

مقیاس بین 0 تا 10 است، در حالی که نمره 10 نشانگر یک کودک در سلامت کامل است. به خوبی مشخص است که امتیاز Apgar پایین بین 0 و 6 امتیاز در یک یا پنج دقیقه پس از تولد با خطر بالایی فلج مغزی (CP) و صرع مرتبط است و امتیاز بسیار کم بین 0 تا 3 امتیاز در ده دقیقه به طور قابل توجهی بالاتر از خطر CP است. با این حال، هیچ همبستگی خطی تا به حال تایید نشده است و مشخص نیست که حتی تغییرات کوچک در مقیاس در زمان های مختلف بر خطر بیماری های عصبی تاثیر می گذارد.

 

محققان موسسه کارولینسکا برای تحقیق درباره این رابطه، اطلاعاتی از ثبت ملی تولد پزشکی را برای بیش از 1.2 میلیون کودک مبتلا به ناهنجاری که از سالهای 1999 تا 2012 متولد شده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. 

 

در مجموع 2221 کودک (0.1 درصد) CP را بررسی کردند و این خطر با افزایش نمرات در پنج دقیقه افزایش یافت. در مقایسه با نوزادان با نمره Apgar بالا (10) در پنج دقیقه، نوزادان با نمره 9 تقریبا دو برابر خطر ابتلا به CP بودند، در حالی که نمره 0 در پنج دقیقه با یک ریسک 280 برابر همراه بود. خطر ابتلا به حتی بیشتر از نوزادان با نمرات مشابه Apgar در 10 دقیقه بود. در مجموع 3،975 نوزاد (0.3 درصد) مبتلا به صرع تشخیص داده شده و خطر ابتلا به صرع با کاهش نمرات در پنج و ده دقیقه افزایش یافته است، اگر چه به طور قابل توجهی به عنوان CP نیست.

 

حتی تغییرات کوچکی در نمره میان پنج تا ده دقیقه پس از تولد نشان داد که بر خطرات تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، نوزادان با نمره 8/7 در 5 دقیقه و 10/9 در 10 دقیقه خطر ابتلا به CP یا صرع بیشتر از نوزادان با نمره 9/10 در هر دو زمان داشتند. همچنین خطر ابتلا به صرع در نوزادانی که 10 امتیاز کامل را در پنج دقیقه و سپس 9 در 10 دقیقه در مقایسه با نوزادانی که دارای نمرات بالا در هر دو زمان بود، مشاهده شد.

 

دکتر Persson می گوید: «نتایج نشان می دهد که ارزیابی نوزادان در 5 تا 10 دقیقه مهم است، حتی اگر نمره در پنج سال طبیعی باشد. "ما همچنین باید به طور فعال با نوزادانی که نمره آپگار ندارند کار کنیم زیرا احتمال دارد چشم اندازهای آنها را بهبود بخشد."

 

این مطالعه توسط چند نهاد، از جمله شورای تحقیقات سوئدی برای سلامت، زندگی کاری و رفاه (Forte)، شورای استان استکهلم و کارولینسکا Institutet انجام شد.