فهرست سوالات این مقاله

طول عمرکودکان فلج مغزی

درمان فلج مغزی خفیف

مشکلات ذهنی در فلج مغزی

مشکلات هوشی در فلج مغزی

مشکلات درکی در فلج مغزی

مشکلات ارتباطی در فلج مغزی

مشکلات گفتاری در فلج مغزی

مشکلات غذاخوردن در فلج مغزی

مشکلات آبریزش دهان در فلج مغزی

مشکلات حواس در فلج مغزی

مشکلات بینایی در فلج مغزی

مشکلات شنوایی در فلج مغزی

تشنج در فلج مغزی

مشکلات رفتاری در فلج مغزی

 

  • آیا طول عمر کودکان فلج مغزی طبیعی خواهد بود؟

   اکثر کودکان فلج مغزی سالم هستند و می توانند طول عمر طبیعی داشته باشند

  فلج مغزی یک شرایط مادامالعمر است، اما پیشرونده نیست.این بدان معنی است که علائم در طول زمان بدتر نمی شود.با درمان و مداخلات درمانی، بسیاری از کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند رشد کنند و زندگی مستقل و سازنده ای داشته باشند. بسیاری از افراد دیگر با کمک مراقبتی حرفه ای و کمک های خانوادگی می توانند به بزرگسالی برسند و زندگی کنند.

 • از آنجا که اختلاف زیادی بین علایم فردی فلج مغزی  وجود دارد، برآورد طول عمر فلج مغزی بسیار دشوار است. طول عمر فرد در درجه اول بستگی به شدت علائم و موفقیت درمان دارد. یک مطالعه منتشر شده توسط موسسه ملی بهداشت نشان می دهد که در موارد شدید ممکن است 25 درصد احتمال زندگی تا سن 30 سالگی را داشته باشد..

   

  هیچ پاسخ یا راه حلی برای اندازه گیری طول عمر یک کودک مبتلا به فلج مغزی وجود ندارد. همیشه بهتر است که با پزشک فرزندتان مشورت کنید تا درباره پیش آگهی فردی خود صحبت کنید تا برنامه ها بتوانند براساس آن انجام شود.

  با درک خطرات بالقوه و امکان عوارض، می توانید به کاهش این عوامل کمک کنید و اطمینان حاصل کنید که کیفیت زندگی و طول عمر کودک شما بهترین است.

  چگونه می توانم بفهمم که کودکم به علت قصورپزشکی به فلج مغزی مبتلا شده است؟


  قابلیتهای پزشکی در سال های اخیرپیشرفتهایی  نسبتا کوچک اما قابل توجه در درمان های جدید فلج مغزی را صورت داده است .این پیشرفت ها میتوانند گامهای موثری در جلوگیری از فلج مغزی ایجاد کنند .

  به تازگی مقاله جدید و مفصلی در زمینه بیماری فلج مغزی انواع آن راههای تشخیص و متدهای درمانی این بیماری منتشر شده است جهت تمایل به مطالعه اینجا کلیک کنید

  در کنار این مسیله اشتباهات پزشکی نیز میتواند به صورت غفلت یا بی توجهی حرفه ای پزشکی باعث خطای پزشکی شود. این مورد می تواند در هر سطح رخ دهد. به عنوان مثال، یک پزشک ممکن است نتواند شرایط اورژانسی جنین را تشخیص دهد و منجر به آسیب زایمانی شود .

  پرستار ممکن است نتواند به خوبی از نوزاد دران آی سی یو محافظت کند. و یا یک خطای مدیریت زمان زایمان ممکن است باعث شود که به موقع زن باردار به بخش منتقل نشود. هر کدام از این ها می تواند به عوارض ناشی از فلج مغزی منجر شود.

  با بررسی پرونده پزشکی کودکان زمانبندی ها شرایط احیا بررسی نوع داروهای تجویز شده با کمک پزشکان دیگر میتوانید از احتمال وجود قصور پزشکی در مورد فرزند فلج مغزیتان مطلع شوید

 • ادامه این مبحث را در یک مقاله کاملتر مطالعه کنید

درمان فلج مغزی خفیف امکانپذیر است ؟

 فلج مغزی خفیف عموما به شرایطی اطلاق میگردد که کودک صرفا در یک یا دو اندام ضعف سیستماتیک عصبی خفیفی را داشته باشد . لذا درمان فلج مغزی خفیف به واسطه کاردرمانی و گفتاردرمانی میتواند موفقیت آمیز باشد اما محو شدن تمامی مشکلات حرکتی و گفتاری کودک دارای فلج مغزی خفیف به شرایط زیادی بستگی دارد که سطح ضایعه مغزی همکاری والدین ، استمرار توانبخشی و کاردرمانی ، همکاری کودک و... از جمله این شرایط میباشد.

   آیا همه کودکان فلج مغزی مشکلات یادگیری و ذهنی خواهند داشت ؟

 

خیر مشکلات یادگیری و ذهنی در کودکان فلج مغزی به سطح آسیب مغزی مرتبط است و حدود 30 درصد از کودکان فلج مغزی از نظر ذهنی سالم هستند و میتوانند در مدارس عادی ادامه تحصیل دهند و سایر کودکان فلج مغزی ممکن است انواع بخصوصی از مشکلات یادگیری را تجربه کنند. این موارد شامل دامنه کوتاه توجه، مشکلات برنامه ریزی حرکتی (سازماندهی کردن و مرتب کردن)، مشکلات درکی و مشکلات گفتاری (زبانی) می شود

.

 

    آیا کودکان فلج مغزی دارای مشکلات هوشی هستند ؟

 

کودکان فلج مغزی از نظر تواناییهای هوشی کاملا متفاوت هستند. برخی علیرغم مشکلات جسمی شان، تواناییهایی مشابه سایر افراد دارند و برخی دیگر نیز درجاتی از ناتوانی هوشی را در دامنه ای از خفیف تا شدید و قابل ملاحظه دارند. گفتار نامفهوم، آبریزش دهان یا حرکات غیر طبیعی کودک ممکن است تأثیر اشتباهی روی نقص هوشی بگذارد

.

مرکز جامع توانبخشی ایران به عنوان قدیمی ترین و اولین مرکز تخصصی کاردرمانی گفتاردرمانی و فیزیوتراپی فلج مغزی آمادگی همراهی با شما عزیزان را در زمینه های  مختلف درمان و مشاوره را دارد با ما تماس بگیرید تلفن66596151

   آیا همه کودکان فلج مغزی مشکلات ادراکی دارند؟

 

خیر همه کودکان فلج مغزی مشکلات ادراکی ندارند

درک به حس ایجاد شده از اطلاعات دریافتی از حواس گفته می شود. درک کودک را قادر به انجام کارهایی مثل عبور از موانع، قضاوت درباره اندازه و شکل اشیاء و درک اینکه چگونه خطوط در کنار هم یک نامه را تشکیل می دهد می سازد. کودکانی که از این مشکلات رنج می برند ممکن است مسائل شان تا زمان مدرسه یا پیش دبستانی نمایان نشوند.

 

 آیا همه کودکان فلج مغزی مشکلات ارتباطی دارند ؟

 

خیر برخی از کودکان فلج مغزی ممکن است مشکلاتی در درک و ابراز ایده ها و نظراتشان داشته باشند. آنها ممکن است نیاز به پیروی از دستورالعملهایی برای حمایت داشته باشند. اگر کودکی هر یک از مشکلات از قبیل جمله سازی، دادن اطلاعات خاص، داستان سازی درباره احساسات داشته باشد این احتمال وجود دارد که یادگیری او نیز آسیب دیده باشد.

 

     آیا همه کودکان فلج مغزی مشکلات گفتاری خواهند داشت ؟

 

خیر حدود 50 درصد از کودکان فلج مغزی دارای اختلال گفتاری و حرف زدن هستند ،به علت درگیری عضلات دهان، ممکن است کودکانی یافت شوند که به سختی صحبت می کنند. برای کودکان با محدودیت گفتاری ممکن است یک سیستم ارتباطی جایگزین به کمک آنها بیاید مثل تخته ارتباطی، کتاب یا وسایل الکترونیکی مناسب باشد.

 

گفتار نامفهوم در کودکان فلج مغزی لزوما به معنی نقص هوشی نیست.

 

      آیا همه کودکان فلج مغزی مشکلات غذا خوردن دارند ؟

خیر بسیاری از کودکتن فلج مغزی مشکلی در بلع و غذا خوردن نخواهند داشت و

فلج مغزی ممکن است عضلاتی را که مسئول باز و بسته کردن دهان و حرکت دادن لبها و زبان هستند را نیز درگیر سازد. این کودکان ممکن است مشکلاتی در جویدن و بلعیدن غذا و نوشیدنی ها داشته باشند.

 

  آیا همه کودکان فلج مغزی درگیر آبریزش دهان هستند ؟

 خیر این وضعیت کاملا به شرایط عضلانی دهان این کودکان مرتبط است به علت کنترل ضعیف عضلات ممکن است بعضی از کودکان فلج مغزی درجات مختلفی از آبریزش دهان را داشته باشند. آبریزش دهان زمانی که روی فعالیت حرکتی ظریفی متمرکز می شوند به طور محسوسی افزایش می یابد.

 

h)    مشکلات حواس در کودکان فلج مغزی

 

کاهش حس (لمس) در بعضی از کودکان فلج مغزی ممکن است انجام فعالیتهای حرکتی ظریف و بزرگ آنها را تحت تأثیر قرار دهد و آن به میزان درگیری اندامها بستگی دارد. این کاهش حس اغلب با فقدان آگاهی از اندامهای شان مرتبط است و ممکن است کودک نیاز به تشویق شدن برای به کار گیری از اندامهای مبتلا و درگیرشان داشته باشند.

 

      آیا کودکان فلج مغزی مشکلات بینایی دارند ؟

 

خیر بعضی از کودکان فلج مغزی ممکن است نقایص بینایی داشته باشند. یکی از این موارد ممکن است استرابسیموس (انحراف چشم یا چرخش چشم) باشد. یک یا هر دو چشم به سمت داخل یا خارج چرخیده و باعث می شود که عملکرد همزمان هر دو چشم مختل گردد. این امر ممکن است منجر به دوبینی یا تمرکز با یک چشم شود.

 برخی دیگر از کودکان فلج مغزی نیز به دلیل تشکیل نشدن عصب بینایی ممکن است دچار کم بینایی باشند.

    

آیا کودکان فلج مغری مشکلات شنوایی خواهند داشت ؟

 خیر این موضوع بستگی به سطح درگیری در ناحیه تمپورال مغز دارد که در ام آر آی مشخص میشود حدود 20 درصد از کودکان فلج مغزی درگیر مشکلات شنوایی هستند

 

   آیا همه کودکان فلج مغزی مبتلا به صرع و تشنج هستند؟

    خیرتنها حدود  30 درصد از کودکان فلج مغزی دچار تشنج هستند

در صورت وجود صرع پزشک ممکن است با تجویز دارویی که مناسب کودک باشد تشنج را کنترل کند. در صورت لزوم ممکن است دارو را چندین بار تغییر دهد تا دوز و نوع داروی مناسب را بیابد. گاهی اوقات تشنجها غیر قابل کنترل هستند.

 

 • آیا وضعیت کودک فلج مغزی تغییر خواهد کرد؟

 

فلج مغزی یک وضعیت ثابت یا بیماری دائم است. کودکان فلج مغزی تا پایان عمرشان با این وضعیت زندگی می کنند. هرچند تمام کودکان بزرگ می شوند، به همان مقدار می آموزند که با گسترش یافتن و مداخله کاردرمانی می توانند تأثیرات ناتوانی شان را روی انجام کارهای روزمره کاهش دهند ولی با این وجود فلج مغزی را نمی توان به طور کامل درمان کرد.

 

آسیب به مغز در حال رشد افزایش نمی یابد اما با این وجود همه کودکان فلج مغزی ممکن است دوره هایی را داشته باشند که پیشرفت در آنها به ظاهر متوقف شده که این ممکن است به واسطه علل زیر باشد:

 

 • بالا رفتن انتظارات و توقعات از کودک زمانی که بزرگتر می شود.

 

(برای کودک فلج مغزی انجام کارهای ساده ممکن است نیاز به تمرین بیشتری داشته باشد برای مثال  لباس پوشیدن و غذا خوردن به طور مستقل را ممکن است در مراحل بالاتری نسبت به همسالان خود کسب کند.)

 

 • بیماری
 • استرس (برای مثال تغییرات مثل تغییر منزل، آمدن نوزاد جدید)
 • صرع
 • جهش ناگهانی در یک ناحیه در حال توسعه
 • آیا کودک راه رفتن را خواهد آموخت؟

 

مطمئن شدن از آن تا زمانیکه کودک تحت نظر کاردرمان، متخصص کودکان و متخصص مغز و اعصاب کودکان برای چند ماه و یا حتی چند سال نباشد اغلب امکانپذیر نیست. بسیاری از کودکان با درجات خفیف و متوسط فلج مغزی راه رفتن را یاد می گیرند.

 

 • آیا کودک فلج مغزی صحبت کردن را خواهد آموخت؟

 

اغلب کودکان فلج مغزی صحبت کردن را یاد می گیرند. برخی یاد نخواهند گرفت و بقیه گفتار کمی خواهند داشت که فهم آن هم سخت می باشد. کودکان که صحبت نمی کنند ممکن است مهارتهایی در استفاده از ارزشهای جایگزین ارتباطی یا افزایش دهنده ارتباطی داشته باشند.

 

 • آیا کودک فلج مغزی قادر به مراقبت از خودش خواهد بود؟

 

هدف مداخله به هنگام در دوران کودکی، تشویق کودک در توسعه مهارتهای خودیاری است مثل دستشویی رفتن، غذا خوردن تا آنجا که امکان دارد. برخی از کودکان فلج مغزی خفیف با این موضوع مشکلی نخواهند داشت. برای برخی این مرحله آهسته و کند می باشد و در برخی با مشکلات شدید نیاز به کمک قابل ملاحظه از دیگران دارند.

 

این مهم است که کودک را تشویق کنید و به او اجازه دهید تا آنجا که امکان دارد خودش کارهایش را انجام دهد.

 

 • آیا کودک فلج مغزی مشکلات رفتاری خواهد داشت؟

 

فلج مغزی یک بیماری فیزیکی و جسمی است و همراه با مشکلات رفتاری خاصی نمی باشد. از آنجا که در دیگر نواحی تفاوتهای فردی در برقراری ارتباط وجود دارد کودک می آموزد چگونه از عهده نیازهای روزمره زندگی اش برآید. کودکانی که مشکلات رفتاری دارند نیاز دارند که همانطور که با همسالانشان برخورد می شود با آنها نیز شود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران