چند نکته موثر در آموزش دستشویی رفتن به کودکان فلج مغزی

رژیم غذایی مناسب، مزایای استفاده از شیاف، ماساژ عضلات شکمی، داروها و اثرات آنها، آموزش توالت رفتن کودکان و مسائل مربوط به روده در زمینه کودکان مبتلا به فلج مغزی در این متن بررسی می شود.

 

یکی از مواردی که به دفع این کودکان کمک می کند داشتن برنامه غذایی منظم می باشد. زیرا که روده، معده و مثانه در فواصل منظمی خالی خواهد بود و غذا تمایل به تحریک روده دارد.

در صورت تمايل ميتوانيد با تيم توانبخشي کلينيک ويژه فلج مغزي موسسه ايران همراه شويد و از تجارب متخصصين ما در زمينه هاي جسمي ذهني و گفتار اين کودکان بهره ببريد 66596151

در این صورت شما می توانید زمان مدفوع فرزند خود را مبتنی بر ساعات غذا خوردن پیش بینی کنید. برای شروع زمانی را انتخاب کنید که کودک شما استراحت کرده و سرحال است. در ابتدا شما نیاز به یک صندلی توالت برای کودک دارید.

هنگامی که کودک شما توسط ایما و اشاره نشان داد که وقت ادرار و یا مدفوع اوست او را به توالت برده و با زبان ساده به او توضیح دهید که چه کاری باید انجام دهد.

کودک را روی صندلی نشانده و با استفاده از کلمات بسیار ساده عمل دفع را برای او توضیح دهید و تا اتمام کار با او بمانید.

بعد از 5 دقیقه ماندن در توالت کودک را تمیز کرده، او را بغل کنید و به او پاداش دهید.

اگر کودک شما در انجام این کار ناموفق بود، باز هم او را تشویق کنید و برای آرام نشستن روی صندلی به او کمک کنید. از آنجا که هر نوع وسایل بازی توجه او را از انجام کاری که باید انجام دهد منحرف می کند در طول آموزش، کودک باید بدون اسباب بازی روی صندلی بنشیند. این کار را تا زمانی که کودک شما قادر به استفاده از صندلی خود باشد تکرار کنید. اگر فرزند شما دچار عقب ماندگی ذهنی می باشد ممکن است احتیاج به یک برنامه آموزشی زیر نظر یک موسسه داشته باشید. که شامل برنامه غذایی برای کمک به دفع منظم می باشد.

معمولا زمان دفع 15 تا 30 دقیقه بعد از خوردن وعده غذایی صبحانه یا شام می باشد. لذا هر روز یک زمان مشخص برای آموزش دادن به کودک انتخاب کنید.

مطمئن شوید که کودک شما در وضعیت خوبی به سر می برد. (پاها صاف روی زمین یا تکیه بر صندلی)

از کلمات بسیار ساده برای توصیف عملی که می خواهد انجام دهد استفاده کنید. باز هم با تشویق و پاداش می توانید به نتایج خوبی برسید. حتی اگر کودک شما مدفوع نداشته باشد طی یک ساعات مشخصی کودک را تشویق کنید تا روی صندلی خود بنشیند و مطمئن شوید که در طول این زمان چیزی حواس او را پرت نمی کند.

اگر کودک پس از 2 روز متوالی عمل دفع انجام نداد به او enema بدهید و او را طبق برنامه در یک زمان معین بعد از غذا خوردن به توالت ببرید.

این روال را تا زمانی که کودک یاد بگیرد ادامه بدهید.

برای رفع یبوست در کودکان فلج مغزی چکار کنیم ؟

یبوست را می توان یکی از مشکلات کودکان فلج مغزی شمرد. لازم است شما در جستجوی راهی برای این مشکل باشید. برای این کار باید از روش هایی که به روده آسیب نمی رساند و یا کارکرد آن را ضعیف نکنند استفاده کرد. برای این کار از ملین های قوی می توان استفاده کرد. تعدادی از این ملین ها از مواد طبیعی ساخته شده و آسیبی به روده ها نمی رسانند به راحتی قابل دسترس است.

Fybrogel یک نمونه خوب برای این کار می باشد که می توان بدون نسخه خریداری و یا از مشاور خود دریافت کرد.

اقدامات پیشگیرانه از یبوست عبارتند از: توجه به رژیم غذایی، ماساژ ملایم در شکم درست زیر ناف (در جهت گردش عقربه های ساعت) در فواصل منظم به ویژه هنگامی که زمان دفع کودک می باشد.

تعدادی از ترکیبات گیاهی برای کمک به جلوگیری از یبوست وجود دارد. تغییر رژیم غذایی ممکن است به یبوست کمک کند. اگر همه این موارد با شکست مواجه شد شیاف می تواند بدون هر گونه آسیبی به سهولت دفع فرزند شما کمک کند. البته در مورد کودکان باید زیر نظر پزشک استفاده شود.

برخی مواد غذایی می توانند به جلوگیری و یا سهولت یبوست کمک کنند. برای مثال مواد خوراکی سبوس دار و یا استفاده مقدار زیادی از میوه ها (به ویژه آلو)، استفاده از روغن زیتون و کنجد می توانند به یبوست کمک کنند.

شما باید توجه داشته باشید که کودک شما بیش از حد لازم از لبنیات استفاده نکند زیرا باعث یبوست می شود. و مطمئن شوید که فرزند شما طبق رژیم غذایی مناسب مایعات و نوشیدنی به اندازه کافی استفاده می کنند. برای این کار بهتر است از یک متخصص تغذیه کمک بخواهید.

رژیم غذایی فیبردار، همراه با مقدار زیادی مایعات بهترین راه برای درمان یبوست می باشد.

فراورده های بسیاری از ملین ها در بازار وجود دارند اما چهار دسته مهم ملین ها عبارتند از:

1.  ملین های محرک (بنیراکوریل، روغن کرچک، انجیر، سنا، سدیم)

2.  ملین های نمکی (سولفات منیزیم، هیدروکسید منیزیم، سولفات سدیم، پتاسیم سدیم، سالبیت پتاسیم ، لاکتوز)

3.  ملین های روان کننده (روغن های معدنی، polpxamer)

4.  ملین های حجیم (کتیرا، سبوس)

- ملین های محرک توسط تحریک مخاط و یا تحریک عضلات روده باعث افزایش حرکت روده بزرگ می شوند. همچنین ممکن است باعث گرفتگی عضلات، افزایش ترشح خلط و از دست دادن مقدار زیادی مایعات شوند. عوارض جانبی فوق از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشند.

- ملین های نمکی با افزایش بخش عمده ای از روده باعث حفظ آب می شود. بسیاری از آنها مایعات را از بدن گرفته و باعث کم آبی بدن می شود، لذا باید از مقدار زیادی آب استفاده کرد. لاکتوز ممکن است باعث تهوع و اسهال و نفخ شود.

- ملین های چرب باعث نرم شدن مدفوع می شوند. روغن های معدنی مانند پارافین مایع باید با احتیاط استفاده شود، زیرا باعث تداخل در جذب ویتامین A و D می شود و اگر به طور تصادفی وارد مجرای تنفسی شود می تواند خطرناک باشد.

مواد تشکیل دهنده ملین های روده ها را برای فعال شدن تحریک می کنند. توجه داشته باشید برای جلوگیری از خطر انسداد روده باید از مقدار زیادی مایعات استفاده کرد.

هنگامی که مدفوع کودک شما سفت می شود استفاده ملین های مقعدی می توانند موثر باشند. تعدادی از این ترکیبات قابل دسترس هستند که بی ضررترین آنها شیاف گلیسیرین می باشد.

بسیاری از کودکان دچار یبوست های طولانی مدت و یا حرکات روده ای سخت می شوند که کودکان دچار فلج مغزی بیشتر دچار این مشکل می شوند.

به این دلیل که کودکانی که قبلا مبتلا به اسپارستیک عضلات شکم و یا سفتی ماهیچه های شکم هستند، برای عمل دفع کارایی کمتری دارند.

نشانه های یبوست عبارتند از: زور زدن با مدفوع بزرگ و سفت، درد در ناحیه شکم، خونریزی رکتال یا پاره شدن لکه دار کردن لباس زیر، متورم شدن شکم و یا کم اشتهایی.

یبوست نیز ممکن است باعث مشکلات رفتاری مثل ترس از توالت رفتن شود که در این زمان آموزش آن بسیار دشوار می شود. استفاده از رژیم غذایی مناسب می تواند به اغلب کودکان فلج مغزی مبتلا به یبوست کمک کند.

با اضافه کردن میوه ها، سبزیجات، افزایش مصرف مایعات و اضافه کردن غلات کامل یا سبوس دار به رژیم غذایی می توان به نرم شدن مدفوع کودک کمک کرد و دفع او را آسانتر کرد.

در کودکانی که اختلال در هضم لاکتوز یا آنزیم موجود در قند شیر را دارند کاهش مصرف شیر گاو نیز ممکن است به یبوست کمک کند.

علاوه بر این پزشک شما ممکن است روغن های معدنی برای چرب شدن روده کودک، نرم کننده های مدفوع مانند سدیم دوکوزات، یا ملین مانند پسلیوم تجویز کند.

استفاده بیش از حد از ملین ها معمولا توصیه نمی شود. همیشه قبل از استفاده از ملین ها با پزشک خود مشورت کنید.

اگر فرزند شما دچار یبوست مزمن می باشد باید توسط پزشک متخصص اطفال و متخصص گوارش ارزیابی گردد. این متخصصان می توانند تشخیص دهند که آیا یبوست فرزند شما در اثر عوارض جانبی داروهایی مانند داروهای ضد تشنج یا مکمل های آهن است و برای او یک برنامه جامع غذایی تجویز کنند.

توصیه های درمانی آنها ممکن است شامل تنقیه، شیاف یا ملین ها باشد که به دنبال برنامه منظم دفع و نظافت منظم و تغییرات در رژیم غذایی، روده کودک را کاملا پاک می کند. یادگیری کودک برای توالت رفتن و تمیز کردن خود برای خانواده بسیار مهم است.

محدودیت های کودکان فلج مغزی در توالت رفتن و راهکارهای پیشنهادی:

کودکان مبتلا به فلج مغزی به دلیل وضعیتشان برای یادگیری با مشکلات بیشتری مواجه هستند.

آنها ممکن است از توالت رفتن و نشستن روی صندلی گریزان باشند چرا که تعادل کافی ندارند که به راحتی روی صندلی توالت بنشینند.

معمولا کودک فلج مغزی به سختی می تواند روی صندلی بنشیند زیرا که چمباتمه زدن برای او بسیار دشوار است. و نمی تواند تعادل داشته باشد برای این کار بهتر است برای کودک صندلی ویژه ای از جنس چوب با یک پوشش پلاستیکی ساخته شود.

هنگامی که کودک برای اولین بار می خواهد از صندلی توالت استفاده کند این کار باید توسط مادر انجام شود تا کودک احساس امنیت و آرامش بکند.

هنگامی که او یاد گرفت چگونه به توالت برود و در این زمینه اعتماد به نفس لازم را پیدا کرد کم کم می تواند تعادل بر روی نشستن در توالت را یاد بگیرد.

اگر کودک شما تعادل لازم را برای نشستن پیدا کرد باز هم لازم است به وسیله دستانش خودش را کنترل کند و اگر کودک شما کودکی است که دائما به عقب بر می گردد باید از سمت جلو نگه داشته شود. در این حالت صندلی چرخشی که به سمت جلو می چرخد برای صندلی توالت مناسب تر است.

اورولوژیست و یا متخصص اطفال می توانند راهکارهایی برای بی اختیاری ادرار کودک شما توصیه کنند. به عنوان مثال: توصیه می شود روز و شب هایی که جای کودک شما خشک است او را تشویق کنید و به او پاداش دهید مثل (برچسب ها و یا ستاره)

در نهایت از بعضی از داروها برای بی اختیاری استفاده می شود:

شایع ترین آنها (impiramive) و (DD AVP) اسپری بینی می باشد.

واژه های کلیدی: داروهای مورد استفاده برای یبوست کودکان فلج مغزی _ مشکلات کودکان فلج مغزی در دفع

مترجم: فرهنگ محمد خانی کارشناس کاردرمانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

برگرفته از سایت :www.caringforcerebralpalsy.com

آخرین بروزرسانی ( دوشنبه, 27 آذر 1391 ساعت 12:33 )

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران