مقالات

اولين سال زندگي کودک پر از وقايع و اتفاقات به یاد ماندني است؛ از زماني كه كودك شروع به غذاخوردن مي كند گرفته تا زماني كه اولین قدم هايش را برميدارد. هر "اولین" در زندگی کودک شما یک نقطه عطف است. هر نقطه عطف فرصتی برای شماست تا مطمئن شوید کودکتان همانطوري که انتظار میرود رشد كرده و تكامل مي بايد.

رسیدن كودك به مرحله خنديدن یک نقطه عطف فوق العاده است. خنديدن روشی است که کودک شما از طريق آن ارتباط برقرار مي كند و شما مي توانيد آن را درك كنيد. خنديدن نشانه آن است كه كودك شما هوشيار، هيجان زده و خوشحال است.

برای کسب اطلاعات بيشتر در مورد ميانگين بازه زماني كه كودكان شروع به خنديدن مي كنند و اینکه در صورت از دست دادن این نقطه عطف، چه کاری می توانید انجام دهید، مطلب زير را مطالعه كنيد.

چه زماني کودک باید شروع به خندیدن کند؟

بیشتر كودكان در حدود سه یا چهار ماهگي شروع به خندیدن می کنند. با این حال، اگر کودک شما در چهار ماهگي نمی خندد، نگران نباشید. كودكان با يكديگر تفاوت دارند و هر كودكي منحصر به فرد است. برخی از كودكان زودتر و برخي ديرتر شروع به خنديدن مي كنند.


روشهايي براي خنداندن كودك:

اولین خنده کودک شما ممکن است هنگامي رخ دهد که شکم او را مي بوسيد، صدای بامزه و خنده دار در مي آوريد، یا او را بالا و پایین مي اندازيد.
لازم به ذكر است كه تکنیک های دیگری نیز برای خنداندن کوچولوی شما وجود دارد:

• صداهای خنده دار:
کودک شما ممکن است به صداي بوسيدن يا اداي بوسيدن، صداي زير و نازك، يا فوت كردن شما با خنده پاسخ دهد. براي كودكان این گونه علامت هاي شنیداری اغلب جالب تر از صداهاي معمولی هستند.

• لمس و نوازش هاي ملایم:
قلقلك دادن آرام و ملايم يا فوت كردن آرام روي پوست کودك سرگرم كننده است و براي كودك شما احساس متفاوتي را به همراه دارد. بوسیدن دستها یا پاهای كودك یا در آوردن شكلك و صداهاي بامزه و خنده دار نیز ، ممکن است باعث خنده كودك شود.

• استفاده از وسايلي كه سر و صد ايجاد مي كنند:
ممکن است وسايلي در محیط کودک شما باشند كه صداي آنها برای او خنده دار به نظر برسد.
مانند صداي زيپ يا زنگ. تا زمانی که کودک شما به اين جور صداها نخندد، نمي توانيد اين گونه وسايل را تشخيص دهيد؛ اما سعی کنید از وسايل مختلف براي ايجاد سر و صداي مختلف استفاده کنید تا متوجه شويد چه چیزی باعث خنده كودك می شود.

• بازی های سرگرم کننده:
وقتي كودكان شروع به خنديدن مي كنند، دالي یک بازی فوق العاده براي بازي كردن با آنهاست.
شما می توانید در هر سنی با کودک خود دالي بازی کنید، اما ممکن است کودک تا چهار يا شش ماهگی با خنده به بازي جواب ندهند. در این سن، كودكان شروع به یادگیری در مورد
“ثبات شیء object permanence”می کنند، یا درک كردن اینکه اشياء حتی وقتی آنها را نمی بینند وجود دارد.

اگر كودكان اين مهارت خندیدن را نداشته باشند:

بر طبق بسیاری از نظرات مرتبط با نقاط عطف رشدي، كودكان معمولاً بین سه تا چهار ماهگي می خندند. اگر كودك شما به سن چهار ماهگي رسيد و و از آن گذشت و به ماه بعدي رسيد، ولي هنوز نمي خندد، باز هم جای نگرانی نیست.
برخي از كودكان جدی ترند و به اندازه ساير كودكان با صداي بلند نمی خندند و قهقه نمي زنند. خصوصا اگر كودك به ساير نقاط عطف رشدي مناسب با سن اش رسيده باشد، جاي نگراني نيست.

بر روی مجموعه نقاط عطف رشدي مناسب با سن كودك، نه فقط یک مورد از آن تمرکز کنید. اگر، کودک شما به چندین نقطه عطف مهم در رشد و تكامل خود نرسیده باشد، لازم است با پزشک متخصص اطفال و یا کاردرمانگر صحبت کنید.

برخی اوقات هم تاخیر در کسب مهارت خندیدن میتواند یک علامت هشدار دهنده به معنی تاخیر در مهارتهای ارتباطی در نوزاد شما باشد. هر گونه شک و شبهه را در این زمینه میتوانید با کارشناسان با تجربه ما در میان بگذارید متخصصین ما با بررسی های دقیق در تمام زمینه های مهارتی نوزاد شما ، راهکار های سازنده ای را به شما ارائه می دهند.

با ما تماس بگیرید 02188242410

 

در اينجا برخی از نقاط عطف رشدي در چهار ماهگي كودك آورده شده است که می توانید مشتاقانه منتظر آنها باشید:

• خود به خود لبخند زدن
• دنبال كردن اشياي متحرک با چشم
• تماشای چهره ها و شناخت افراد آشنا
• لذت بردن و خوشحالي از بازی با ديگران
• صداسازيبا پزشک کودک خود صحبت کنید:

اگر نگران هستید که کودک شما نمی خندد یا به سایر نقاط عطف رشدي مناسب با سن اش نرسيده است، این مساله را در ویزیت بعدی کودک با پزشك مطرح کنید. پزشک احتمالاً از شما در مورد تمام نقاط عطف رشدي که کودکتان به آنها رسيده است، سوال خواهد کرد.
اگر پزشك چنين كاري را انجام نداد، حتماً خودتان این جزئیات را در مکالمه با پزشك مطرح كنيد.

از اينجا به بعد، شما و پزشك كودكتان می توانید تصمیم بگیرید که آیا دوست دارید صبر کنید و منتظر تحولات و تغييرات كودك در آینده باشید یا دوست دارید که پزشک ارزیابی بیشتری را توصیه کند. روش های درمانی متفاوتي وجود دارد که ميتوانند به کودک شما کمک می کنند تا با سایر کودکان هم سن خود رشد و تكامل پيدا کند.

 

نكته آخر:

خنديدن كودك يك نقطه عطف هيجان انگيز است.
خندیدن راهی برای برقراری ارتباط کودک با شماست. اما به یاد داشته باشید که هر كودكي منحصر به فرد است و با سرعت و شيوه منحصر به فرد خود رشد و تكامل پيدا می کند. كودك خود را با كودكان ديگر مقایسه نكنيد.

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران

 

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان