فیزیوتراپی کودکان یا فیزیوتراپی اطفال یکی از از زیر شاخه های تخصصی فیزیوتراپی است که با هدف کمک به بیماری ها و مشکلات کودکان انجام می شود.

 فیزیوتراپیست های کودکان باید دوره های تجربی طولانی را جهت کسب مهارت و توانایی برای انجام درمان کودکان طی کنند.

 به جهت حساسیت بیماری های کودکان و ظرافت هایی که در زمینه ی مشکلات اطفال وجود دارد کار در بخش اطفال برای فیزیوتراپیستها بسیار مشکل و حساس می باشد.

فهرست عناوین این مقاله:

بیماریهای مرتبط با فیزیوتراپی کودکان

تعریف فیزیوتراپی کودکان

تکنیک های فیزیوتراپی کودکان

ارزیابی کودکان در فیزیوتراپی

نکات مهم در فیزیوتراپی کودکان

نکات اخلاقی در فیزیوتراپی کودکان

 کودکانی که جهت انجام فیزیوتراپی به ‌بخشهای فیزیوتراپی کودکان مراجعه می‌کند ممکن است که دچار مشکلات حرکتی، عصبی ،تنفسی، رشدی و عضلانی باشند

 درمانگران فیزیوتراپی در زمینه کودکان معمولاً باید درمان را با همکاری والدین انجام دهند زیرا کودکان ممکن است که همکاری لازم را به تنهایی با فیزیوتراپ اطفال نداشته باشند

بهترین کلینیک های فیزیوتراپی کودکان را چگونه می توان پیدا کرد؟

 فیزیوتراپی در زمینه کودکان یکی از تخصص هایی است که متاسفانه در کشور ایران بسیار کمتر از تخصص های دیگر به آن پرداخته شده است و معمولاً تعداد کمی از کلینیک های فیزیوتراپی هستند که به صورت تخصصی در زمینه ی کودکان فعالیت می کنند در شهرستانها در حال حاضر هیچ کلینیک تخصصی فیزیوتراپی وجود ندارد اما در شهر تهران شاید تعداد کلینیک های فیزیوتراپی کودکان که در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد.

 لذا پیشنهاد میکنیم که با بررسی رزومه دقیق کلینیک های فیزیوتراپی که در تبلیغات مشاهده می کنید اقدام به مراجعه جهت انجام سرویس و خدمات فیزیوتراپی کودکان داشته باشید.

همین امروز می توانید با تیم تخصصی فیزیوتراپی کودکان موسسه ایران از سال ۱۳۸۳ که جهت انجام امور تخصصی کودکان تاسیس گردید و تا امروز کماکان و صرفاً خدماتش را در زمینه و طیف تخصصی اطفال ادامه داده است تماس بگیرید

جهت برقراری تماس اینجا کلیک کنید 02166596151

 

بخش فيزيوتراپي تخصصي اطفال این مرکز به درمان موارد زير مي پردازد:


1-عوارض پس از جراحي و تزريق بوتاکس
2-کودکان با شلي عضلاتhypotone muscles
3-فلج هاي زايماني ( فلج ارب ) erb palsy
4-بيماريهاي عضلانيmyo pathy

5-گردن پيچه ( تورتیکولی) torticoly

6-فلج يکطرفه صورتbels palsy

7-فلج مغزی

فيزيوتراپي در كودكان چیست؟

فیزیوتراپی در کودکان یکی از زیرشاخه های فیزیوتراپی است ، درمانگران فيزيوتراپي کودکان ، روشهاي درماني مختلفي براي كمك به استحكام و بهبود بخشيدن حركت و تقويت مهارتهاي مورد نياز كليه فعاليت هاي روزانه كودكان استفاده مي كنند.

اهمیت فیزیوتراپی برای کودکان

مطالعات زیادی در زمینه  نقش فیزیوتراپی در کودکان انجام شده است که همگی مبین این موضوع هستند که فیزیوتراپی می تواند برای کمک به مشکلات مرتبط در زمینه کودکان بسیار موثر باشد.

 یکی از تفاوتهای کودکان با بزرگسالان در زمینه فیزیوتراپی این است که کودکان معمولاً در انجام حرکاتT همکاری لازم را با فیزیوتراپی ندارند و این می‌تواند به یک چالشی برای روند بهبودی کودک تبدیل شود به همین دلیل نقش ارتباطی درمانگر با کودک اهمیت ویژه‌ای را روشن می‌کند.

 در واقع درمانگران فیزیوتراپی در زمینه کودکان می بایست از خلاقیت های فردی برای انجام هرچه بهتر تمرینات در زمینه کودکان استفاده کنند.

 

تکنیک های فيزيوتراپي در كودكان شامل موارد زير است:

1- تقويت مراحل رشدي و حركتي

2-  استفاده از تکنیک بوبت و تقویت عضلات کشش افزایش دامنه حرکتی با استفاده از بازی

3- تمرينات مختلف جهت افزايش دامنه حركتي

4- حركات تعادلي و هماهنگ

5- آب درماني

6- درمان درد ناشي از صدمات با استفاده از گرما، سرما، ماساژ و اولتراسوند

7- تمرینات تنفسی با شیوه خاص خواص

8- الکتروتراپی با استفاده از دستگاه های تخصصی

9- تجویز اسپیلنت وسایل کمکی

10- هیدروتراپی تخصصی کودکان

11- استفاده از اسباب بازی های مختلف به صورت هدفمند

12--آموزش والدین

 یکی از متدهایی که فیزیوتراپیستها در زمینه کودکان برای این قشر از بیماران انجام می‌دهند، استفاده هدفمند از اسباب‌بازی برای درمان است که معمولاً به صورت خلاقانه توسط فیزیوتراپیست ها انجام می شود در این روش با استفاده از اسباب بازی های موجود در کلینیک و یا حتی خانه برخی تکنیک هایی که جهت اصلاح و تقویت برخی از عضلات کودک می شود اعمال می شود.

ارزيابي فيزيوتراپي در كودكان شامل موارد زير است

نحوه کار ارزیابی فیزیوتراپی در کودکان چگونه است؟

محدوده فعالیت فیزیوتراپی های اطفال  از بدو تولد  تا ۱۹ سالگی می باشد دلیل انتخاب این  محدود سنی رو به رشد بودن فرد از نظر عضلانی و اسکلتی می باشد.

 فیزیوتراپیست های کودکان معمولاً در ارزیابی اولیه از معلمان ، مربیان ، پرستاران ، والدین و دیگر متخصصینی که با کودک در ارتباط بودند بهره میگیرند.و در نهایت موارد زیر را جهت تکمیل ارزیابی به کار می گیرند

1- اندازه گيري ميزان قدرت و توانايي كودك

2- آناليز نحوه راه رفتن و مشكل حركت كودك

3- تشخيص مشكلات كودك

4- بررسي نتايج تشخيصي پزشك و نظرات اوليا مدرسه در خصوص كودك

5- ارائه برنامه هاي درماني و تمرين در منزل

6- پيشنهاد رشته ورزشي مناسب

7- عملکرد حرکتی تعادلی و هماهنگی کودک

8- بررسی مراحل رشد حرکتی کودک از نظر نشستن  راه رفتن و غیره

9- وضعیت قدرت عضلانی و دامنه مفصلی

10- وجود احتمالی برخی دفرمیتی ها مثل صافی کف پا اسکولیوز زانوهای ضربدری

11- بررسی توانایی های کودک از نظر انجام مهارت های روزمره زندگی

12- بررسی عملکرد تنفسی کودک

 هدف از انجام این ارزیابی ها این است که فیزیوتراپیست  بتواند نقاط ضعف کودک را شناسایی کرده و برنامه منسجم و دقیقی را برای بهبود هرچه سریعتر ضعف کودک به کار گیرد.

نکاتی که باید در فیزیوتراپی کودکان رعایت شود:

بيماران اگر برنامه هاي درماني طراحي شده توسط فيزيوتراپيست را به دقت انجام دهند مي توانند به بهترين وجه ممكن جواب بگيرند.فیزیوتراپی در کودکان یکی از حساسترین تخصص های فیزیوتراپی است

فیزیوتراپی در کودکانی کاربرد دارد که در اثر ضربه آسیب دیده اند یا اینکه از عوارض یک بیماری دچار مشکلات حرکتی شده‌اند .

همانند فیزیوتراپی بزرگسالان فیزیوتراپی در کودکان نیز روی کاهش درد و کمک به بهبود فعالیت های روزمره متمرکز است .

در فیزیوتراپی کودکان بیشتر به درمان بهبود عضلات و افزایش قدرت عضلانی پرداخته می‌شود و همچنین کاربرد دیگر فیزیوتراپی کودکان جلوگیری از آسیب های بعدی می باشد

در فیزیوتراپی تخصصی کودکان از تجهیزات و ابزارهای مختلفی استفاده می شود که چند مورد آن عبارتند از :

1-دستگاه های تحریک الکتریکی عصبی عضلانی

تحریک الکتریکی عصبی و عضلانی در کودکان می‌تواند برای کاهش درد و اسپاسم در عضله کمک کند

2- درمان های حرارتی و کمپرس های سرمایی

این درمان ها هم به کاهش تورم و التهاب بافت های آسیب دیده در کودکان کمک می‌کند

3-دستگاه اولتراسوند

در صورت استفاده و در بالای صفحات رشد استخوانی در کودکان به کاهش درد و بهبود گردش خون و تسهیل در بهبود بافت آسیب دیده کمک می کند

نکات اخلاقی فیزیوتراپی در کودکان :

هنگام کار با کودکان مهم است که به کودک به عنوان یک شخصیت آسیب پذیر در دیدگاه روانی نگاه شود و در انجام تمرینات و متدها ملایمت و صبوری در کار رعایت گردد با کودکان می بایست به صراحت در مورد برنامه و اهداف کار صحبت کرد و آنها را در انجام بهتر روند کار مشارکت داد فیزیوتراپی در کودکان یک تخصص بسیار حساس و ویژه به شمار می‌آید

تیم فیزیوتراپی اطفال مرکز جامع توانبخشی ایران مفتخر است که با بیش از دو دهه تجربه در این زمینه افتخارات بزرگی را در پیشبرد این تخصص کسب نموده است

فیزیوتراپی  در نوزادان

 یکی از زیر شاخه های تخصصی فیزیوتراپی کودکان ،فیزیوتراپی در زمینه نوزادان می باشد که در این بخش و معمولاً به درمان مشکلاتی نظیر فلج ارب و فلج عصب بل و برخی از مشکلات سیستم عصبی در نوزادان پرداخته می شود.

فیزیوتراپی در نوزادان بسیار بسیار حساس و ظریف می باشد و توصیه می‌کنیم که جهت مراجعه به فیزیوتراپی برای نوزاد خود حتماً از تجربه بالای درمانگر فیزیوتراپی مطمئن شوید.

فضای کلینیک های فیزیوتراپی اختصاصی برای نوزادان نیز باید حتماً از چارچوب های خاصی پیروی کند ،بدین معنی که دستگاه های تخصصی نوزادان ،بهداشت محیط و دیگر امکانات موجود در کلینیک های فیزیوتراپی نوزادان می‌بایست از استانداردهای لازم برخوردار باشد.

 

Gravatar
نورا ريسي
فيزيوتراپي
٧ماهه ...بدو تولد هاپوكسي داشته...اسپاسم عضلاني دارد...

1000 کاراکتر باقیمانده