مرکز جامع توانبخشی ایران یکی از پیشگامان ارائه خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین در عرصه توانبخشی است ، خدمات آنلاین ما به قبل از دوران اپیدمی کووید 19 و کرونا بر میگردد ، ما در این زمینه از متخصصینی بهره میگیریم که چندین سال است که در خدمات غیرحضوری توانبخشی تجربه بالایی دارند.

 

 

گفتاردرمانی آنلاین و کاردرمانی آنلاین چیست؟

گفتاردرمانی آنلاین و کاردرمانی آنلاین از جمله خدماتی هستند که از شبکه ویدئویی و از راه دور به صورت اینترنتی انجام میشود . خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین به صورت کاملا غیر حضوری است و مخاطبین از طریق اتصال آنلاین اینترنتی میتوانند به راحتی از خانه ، دفتر ، مهد کودک ویا  مدرسه به درمانگر متخصص متصل شوند.

خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین قبل از اپیدمی کرونا هم وجود داشته است اما پس از آن بیشتر شناخته شد. 

جلسات آنلاین از طریق اینترنت و معمولا به صورت زنده برگزار میشود و کاربرگ ها و تمرینات میتواند از طریق واتس آپ ارسال شود.


 روند پذیرش خدمات آنلاین ما به چه صورت است؟

در ابتدا نوبت دهی به صورت آنلاین یا تلفنی صورت میگیرد و سپس در موعد مقرر یک مشاوره کامل در خصوص کودک با والدین انجام میشود در این جلسه سن ، جنس ، توانایی های پایه ،علاقمندیهای او ، شرایط جسمی ، تعامل با دیگران ، مشکلات جانبی و یا وجود بیماریهای دیگر و غیره بررسی میشود و نهایتا یک گفتگوی دوستانه در صورت امکان با کودک برقرار میشود. سپس برنامه درمانی کودک بر اساس مشکلات او طراحی میشود.

تعداد جلسات هفتگی مورد نیاز هم در همان جلسه اول به شما اعلام میگردد.

 گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین برای چه کودکانی مناسب است؟

درمان آنلاین یک انتخاب بجا برای کسانی است که به دلایلی نظیر کرونا ، مسافرت ، دوری مسافت و عدم دسترسی به کلینیک نمیتوانند مراجعه حضوری داشتنه باشند.  با این حال این نکته را باید در نظر داشت که گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین  برای همه مناسب نیست چرا که با توجه به نوع بیماری و یا سن کودک می تواند ناکارآمد باشد . در این مواقع خدمات آنلاین بیشتر به صورت مشاوره به والدین انجام میشود.

طیف مشکلاتی که میتوانند تحت درمان کار و گفتار آنلاین قرار گیرند شامل:

 • گرفتگی صدا
 • مشکلات وضوح گفتار
 • لکنت زبان 
 • تاخیر گفتار
 • اپراکسی
 • مشکلات صوت
 • مشکلات تلفظی
 • اختلالات یادگیری
 • تاخیر شناختی
 • اوتیسم
 • مشکلات خواندن

چطور میتوانم برای گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین نوبت بگیرم؟

از دو روش زیر میتوانید اقدام به اخذ نوبت کنید:

سامانه رزرو آنلاین اینترنتی 24 ساعته

تماس با 10 24 24 88

بخشی از کلیپ گفتاردرمانی آنلاین موسسه ایران

 

نقش والدین در خدمات آنلاین چیست؟

والدین می توانند در خلال جلسات آنلاین کودک خود را همراهی و کمک کنند و در خصوص مشکلات احتمالی فنی حتما باید حضور داشته باشند.همچنین برخی از آموزش های آنلاین هم مختص والدین میباشد.

مزیت های گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین چیست؟

در کنار نقاط ضعفی که این سیستم آنلاین در مقایسه با حضوری دارد اما خوسبختانه امتیازاتی برای این سیستم وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • حس آرامش کودک با توجه به موقعیت در خانه بودن
 • ایجا برخی انگیزش های سمعی و بصری
 • کاهش اضطراب
 • حذف هزینه های تردد
 • دسترسی به ابزارها و اسباب بازی های خانگی

همچنین سیستم آموزشی آنلاین هم میتواند معایبی داشته باشد از جمله مشکلات فنی و مشکل بودن ارتباط با کودکانی که دچار کم شنوایی یا بیش فعالی هستند

  برای کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین چه امکاناتی نیاز است؟

برای گفتار درمانی یا کار درمانی آنلاین  تجهیزات زیر لازم است:
- لب تاب یا گوشی هوشمند
- اتصال اینترنت پرسرعت

برای کیفیت بهتر جلسات کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین بهتر است نکات زیر رعایت شود:
- هدفون , میکروفون
- نور مناسب
- محیطی آرام و بی سر و صدا

تعرفه گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین به چه صورت است؟

در مرکز جامع توانبخشی ایران هم به مانند سایر کلینیک ها ، تعرفه کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین همانند خدمات حضوری و بر اساس نرخ مصبه سازمان نظام پزشکی ایران میباشد.

آیا گفتار درمانی و کاردرمانی آنلاین شامل خدمات بیمه ها میشوند؟

با توجه به عدم تحت پوشش گرفتن خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی حضوری توسط بیمه های پایه نظیر تامین اجتماعی و خدمات درمانی ، خدمات آنلاین هم از این امر مستثنی نیستند اما در صورت پوشش بیمه های مکمل ، خدمات آنلاین هم میتوانند از کلینیک های مجاز رسید و فاکتور دریافت کنند.

آیا شهرستانی ها و ایرانی های مقیم خارج از کشور میتوانند از خدمات آنلاین کاردرمانی و گفتاردرمانی بهرمند شوند؟

پاسخ مثبت است و با توجه به ارائه اینترنتی خدمات ، عزیزان ساکن شهرستانها  و ایرانیان مقیم خارج هم میتوانند در سامانه نوبت دهی آنلاین ما  بهترین متخصصین آنلاین ما را انتخاب کنند . لازم به ذکر است که جهت انجام امور بیمه های تکمیلی ، فاکتور های رسمی مربوطه به آدرس شهرستانی ها پست میگردد.

لیست مراکز کاردرمانی و گفتاردرمانی  آنلاین ایران

جهت مشاهده لیست معتبرترین مراکز کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین میتوانید به بزرگترین بانک اطلاعاتی توانبخشی کشور مراجعه کنید.

در این بانک اطلاعاتی لیست تمامی کلینیک های کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین و غیر حضوری به همراه آدرس سایت و تلفن درج شده است .