کاردرمانی دست

  کاردرمانی دست شامل درمان وبهبود عملکرد حرکات دست و باز و افزايش مهارتهای ظريف انگشتان دست ، مچ و تقويت عضلات اندام فوقانی مي باشد .

کاردرمانی دست چیست؟


دست عضو بسیار مهمی از بدن ما را تشکیل میدهد و به ما این توانایی را میدهد تا از عهده مهارت‌های پیچیده برآییم. در برخی موارد توانایی دست به دلایل مختلف کم میشود و یا از بین میرود ، این موارد میتواند به دلیل آسیب به تاندون ها ، مفاصل ،عضلات و یا استخوانها باشد. در اینجا نقش اهمیت کاردرمانی دست مشخص میشود.

کاردرمانی تخصصی دست یکی از علوم پزشکی است که روی درمان ، قدرت و دامنه حرکتی در اندام فوقانی فرد تمرکز دارد ،کاردرمانی دست شامل درمان مشکلات و اختلالات بازو ،دست ،مچ دست، شانه ،آرنج ، ساعد و انگشتان می باشد
بیمارانی که تحت پوشش کاردرمانی دست قرار می‌گیرند معمولاً دچار مشکلات مزمن در دست هستند که نیاز به کمک و توانبخشی دست دارند.
متخصصین کاردرمانی و توانبخشی دست در ابتدا تکنیک های پیشگیری از بروز مشکلات دست را در بیمارانشان ارائه می دهند ،توانبخشی بعد از عمل و درمانهای غیر جراحی نیز از مهمترین طیف های کاری کاردرمانی دست می‌باشد. در صورتی که هدفتان بازیابی عملکرد بهبود فعالیت در بخش اندام فوقانی می باشد کاردرمانی دست برای شما مناسب است.

بسیاری از افراد شاید تا به حال توانبخشی تخصصی دست یا کاردرمانی دست را نشنیده باشند، برخلاف فیزیوتراپی که تمرکز درمان بر روی مچ پا زانو ،ستون فقرات ،گردن و شانه ها می باشد کاردرمانی دست به طور خاص بر روی شانه و دست و هر عضله ای که در این اندام وجود دارد تمرکز دارد

در مرکز جامع تواتبخشی ایران علاوه بر کلینیک توانبخشی تخصصی کودکان بخش ويژه کاردرمانی دست بزرگسالان نيز فعال  ميباشد که شامل درمان از طریق کاردرمانی تخصصی دست برای ضايعاتی نظير :

1-عوارض پس از جراحي 

2-صدمات اعصاب 

3-صدمات پس از سوختگي 

4-سندروم هاي مختلف 

5-شکستگيها

6-صدمات مفاصل انگشتان 

7-آرتریت دست 

کادردمانی دست، علم وهنر ترميم بالا تنه انسان است، درمانگران دست که در زمینه کاردرمانی دست فعالیت می کنند ، كاردرمانهایی هستند كه به جز داشتن مهارتهاي ديگر متخصص درمان اندام فوقاني هستند. 

کاردرمانی دست با استفاده از ارزيابي و درمان و مشاوره بعد از جراحی، توانايي كاركرد روزمره را به بيمار باز مي گرداند. 


متخصص کاردرمانی دست کیست؟


کادردرمانی دست، علم وهنر ترميم بالا تنه انسان است، درمانگران دست که در زمینه کاردرمانی دست فعالیت می کنند ، كاردرمانهایی هستند كه به جز داشتن مهارتهاي ديگر متخصص درمان اندام فوقاني هستند. تحصیلات کاردرمانگر دست در رشته کاردرمانی می باشد ،یک کاردرمانگر دست دروسی نظیر آناتومی ،فیزیولوژی و فیزیولوژی را به صورت کامل آموزش دیده است.
همچنین گذراندن واحدهای تخصصی و کارگاه های تخصصی دست و کسب حداقل ۱۱۵ امتیاز در سال پس از اتمام تحصیلات برای کاردرمانگران در زمینه دست نیز جزء موارد اجباری می باشد.درمانگر باید دارای مجوز برای انجام کار باشد که برای به دست آوردن این مجوز باید حداقل ۵ سال تمرین داشته باشد که معادل ۴۰۰۰ ساعت است.

توانبخشی دست هنر و علم توانبخشی اندام فوقانی است که شامل دست، مچ دست، آرنج و کمربند شانه است. این کاردرمان است که وظیفه ادغام تئوری علم و خلاقیت ارایه تکنیکهای موثر بازتوانی دست را عهده داراست و دانش جامع ساختار اندام فوقانی را با عملکرد و فعالیت خلاقانه ترکیب می کند.با استفاده از مهارت های تخصصی در ارزیابی، برنامه ریزی و درمان، درمانگران دست ، مداخلات درمانی را برای جلوگیری از اختلال عملکرد، بازگرداندن عملکرد و یا پیشگیری از آسیب اندام فوقانی به عهده میگیرند.


برنامه های کاردرمانی دست :


آموزش های تخصصی به بیمار جهت جلوگیری از آسیب های بیشتر به دست
افزایش دامنه حرکتی مفاصل درگیر
افزایش حرکت و موبیلیتی مفاصل و عضلات
حساسیت زدایی اعصاب
تمرینات افزایش قدرت عضله
مدیریت و کاهش بافت اسکار در ناحیه زخم
بازآموزی مهارت های روزمره زندگی
بهبود حرکات ریز و ظریف دست
مدیریت و کاهش درد
استفاده از تکنیک های حرارتی
تجویز ارتز و پروتز و وسایل کمکیلیست اختلالاتی که باید به کاردرمانی دست مراجعه کنند؟


جراحی های تاندون دست
ضعف دست در کودکان فلج مغزی
مشکلات دست در افراد سکته مغزی
آرنج گلف باران
آرنج تنیس باران
نقص مهارت و عدم هماهنگی در دست
قطع عضو
سوختگی و زخم در دست
ورم مفاصل
جراحی پس از در رفتگی ها و شکستگی ها
درد دستروند ارزیابی و پذیرش در کاردرمانی دست:


متخصص کاردرمانی دست در ارزیابی اولیه باید به نیاز مشکل شما به کاردرمانی اطمینان حاصل کند سپس پس از بررسی عضلات و دامنه حرکتی و ارزیابی حسی ،با شما در خصوص روند اجرای درمان و مشکلاتی نظیر بروز درد در حین کار درمانی مشورت می کنند.

 

 

كاردرمان و پزشك به طور مستمر روي بيمار كار مي كنند، معمولاً اين كارگروهي، بلافاصله پس از محل تا زمان بازگشت كامل توانايي دست جهت كارو زمره ادامه دارد. 


 

کاردرمانی دست و توانبخشی دست كودكان فلج مغزی 

يكي از عمده ترين بخشهاي كاردرماني دست، توانبخشي دست كودكان در درمان فلج مغزی مي باشد كه به صورت كاملاً تخصصی وقتي برروي ايجاد توانايي دست اين كودكان فعاليت مي شود

 

اصول کاردرمانی دست پس از جراحي

 

ترميم زخم هاي باز يا بخيه شده و جلوگيري از عفونت و كمك به درمان كامل

 جلوگيري از تورم يا كاهش تورم 

جلوگيري از حساس شدن عضو جراحي شده 

توانبخشي دست در موارد غيرجراحي شده 

 درمان دردهاي حاد و فرض شده 

حساسيت زدايي در موارد آسيب عصبي و ضربه 

بازآموزي حسي پس از آسيب هاي عصبي 

تمرين جهت افزايش دامنه حركتي ومهارت و قدرت 

ساخت اسپیلنت

جراحان معتقدند کاردرمانی تخصصی دست میتواند موفقیت در عمل جراحی دست بیماران  را افزایش دهد ، این درمانگران به عنوان یک مربی برای بیماران هستند و بعد از عمل جراحی با ارائه تمریناتی به بهبودی فرد کمک میکنند 
درمان دست،  علم و هنر ارزیابی و درمان آسیب ها و بهبود وضعیت اندام فوقانی (شانه ، بازو ، آرنج ، ساعد ، مچ و دست)  است که در  آن از تعدادی مداخلات درمانی برای رساندن فرد به بالاترین سطح عملکرد روزانه اش استفاده میشود. 
برای این کار به یک متخصص توانبخشی دست با دانش و تجربه برای بهبودی آسیب اندام فوقانی نیاز است.
(کاردرمانگر تخصصی دست چه کسی است؟؟؟)
درمانگر دست یک کاردرمانگر  است که دارای تحصیلات آکادمیک و تجربه بالینی و دانش در زمینه آناتومی ، فیزیولوژی ، و کینزیولوژی است که متخصص است در زمینه ی درمان پاتولوژیک مشکلات اندام فوقانی که در نتیجه آسیب ،بیماری  ،   یا به طور مادرزادی یا  اکتسابی به وجود آمده اند . 
درمانگر باید دارای مجوز برای انجام کار باشد که برای به دست آوردن این مجوز باید حداقل ۵ سال تمرین  داشته باشد که معادل ۴۰۰۰ ساعت است. 
 

کاردرمانی تخصصی دست چه کمکی به افراد میکند؟ 

 
کاردرمانگران برای بهبودی و بدست آوردن عملکرد  نرمال در زندگی روزمره به بیماران کمک میکنند. 
این درمانگران برای درمان انواع مختلف اختلالات اندام فوقانی از آسیب های ساده انگشتان تا آسیب های شدید از مداخلات غیر جراحی ، مراقبت های پیشگیرانه و توانبخشی پس از جراحی استفاده میکنند. 
بیماران با بیماری های  مزمن مثل آرتریت ، یا مشکلات مغز و اعصاب مثل سکته مغزی و فلج مغزی میتوانند از این درمانگران کمک بگیرند
 و همچنین از طریق دریافت آموزش های لازم  و استفاده از وسایل کمکی مثل ارتز ها که برای آنها تجویز میشود. 
کاردرمانگر دست از تکنیک ها و ابزارهای گوناگونی استفاده میکند مثل برنامه ها و تمرینات ورزشی  ، تجویز وسایل کمکی مثل ارتزها و مدیریت درد و تورم و مراقبت از زخم و اسکار. 
یک درمانگر دست میتواند در نقش مشاور  هم باشد  و  افراد را در زمینه عادات کاری سالم آموزش دهد.

  

تاریخچه سوابق و اهداف تیم تخصصی کاردرمانی دست ایران

 

مرکز توانبخشی دست ایران فعالیت خود را از  سال ۱۳۸۳ شروع کرد و متخصص توانبخشی دست این مرکز ، کاردرمانی دست و مچ ساعد و بازو را هدف اصلی درمان در این بخش قرار دادند

 هدف ما به حداکثر رساندن عملکرد دست بیماران با ارائه ارزیابی با کیفیت بالا و توانبخشی پس از آسیب اندام فوقانی است 

   

توانبخشی تخصصی دست ، توانبخشی دست ، کاردرمانی دست ، کاردرمانی تخصصی دست ، توانبخشی بیماریهای دست ، درمان بیماریهای دست ، کلینیک تخصصی دست ، کلینیک  ، کاردرمانی انگشتان دست ، تخصصی دست کودکان ،مرکز توانبخشی دست کودکان فلج مغزی ، کاردرمانی انگشتان،  کاردرمانی مچ،  آرتريت دست

 

جهت کسب اطلاعات کاملتر و جامع تر در خصوص مراحل کاردرمانی و توانبخشی پس از جراحی دست اینجا کلیک کنید