مقدمه ای بر فلج مغزی و سلول درمانی
درمان فلج مغزی از طریق سلولهای بنیادی یک روش امیدوار کننده برای کودکان سی پی اس که در حال حاضر در مراحل ابتدایی قرار دارد و بررسی های زیادی مورد نیاز است تا در این عرصه بتوانیم درمان را کامل کنیم.

سلول بنیادی چیست؟

سلول های بنیادی سلول های ابتدایی هستند که توانایی تبدیل شدن به انواع سلول های دیگر را دارند و می توانند باعث تشکیل بافت جدید شوند.

دو نوع سلول بنیادی وجود دارد:

سلول های بنیادی بالغ
این سلول ها در افراد بزرگسال دیده می‌شود و این سلول ها قادرند که بافت های آسیب دیده را ترمیم کند

سلول های بنیادی جنینی
در این سلول ها هم نشانه هایی از گسترش و تکثیر وجود دارد که در بدن جنین می باشد

تحقیقاتی که در زمینه تاثیر سلول‌های بنیادی بر روی فلج مغزی وجود دارد
برخی از انواع سلولهای بنیادی پرتوان شامل سلول های جنینی در حال حاضر برای این پروژه مورد استفاده قرار گرفته‌اند و این سلول ها می توانند اطلاعات خوبی را در مورد بهبود شرایط فلج مغزی به ما ارائه دهند پزشکان امیدوارند که با این روش بتوانند ترمیم بافت های آسیب دیده در فلج مغزی را به ارمغان بیاورند.

  سلول درمانی شیوه ی مزانشیمی هم روش نوینی از درمان سلولی برای فلج مغزی است که هنوز در مرحله تحقیق است .  

   در حقیقت هم اکنون تنها 2 سازمان در آمریکا وجود دارد که این تحقیق را به مرحله ی اجرا در آورده اند                  

  اگرچه پروژه های تحقیقاتی گوناگونی وجود دارند که مطالعه میکنند چگونه سلول درمانی به درمان فلج مغزی کمک میکند متخصصین هنوز در درمان قطعی بدین وسیله مردد هستند  ، آنها بیشتر بر روی کاهش اختلالات ایجاد شده توسط فلج مغزی و جلوگیری از  آسیب به سلول های مغزی متمرکز اند .                        

  امروزه تحقیقات  علمی با استفاده از آزمایش روی حیوانات که دچار آسیب مغزی هستند در حال انجام است ،محققین در تلاش هستند که درمان های جدید را توسعه دهند. بر طبق نظریات یورو استم سل (سازمان متشکل از پزشکان ، مهندسین ،محققان) تحقیقات تاکنون در کاهش آسیب های مغزی و  جلوگییری از اثرات جانبی فلج مغزی با موفقیت پیش رفته است.          

اما مشکل اینجاست که نتایج در حیوانات کاملا شبیه به انسان نیست.  

 آیا سلول درمانی در نوزادان فلج مغزی نیز موثر است؟؟؟؟                                

هم اکنون سلول درمانی نمیتواند نوزادان و نه هیچکس دیگر را درمان کند ، همچنان تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی در آزمایشگاه ها و کلینیک ها در حال انجام است. بیماران همچنین به یک درمان مکمل در کنار سلول درمانی نیاز دارند مثل کاردرمانی و فیزیوتراپی .                                

 کدام یک از انواع سلول درمانی برای تحقیقات در زمینه فلج مغزی استفاده میشود؟؟؟؟                                        

 بر طبق (سازمان جهانی تحقیقات فلج مغزی ) 5 نوع سلول بنیادی وجود دارد شامل :                                          

1) سلول های بنیادی طبیعی و عادی                  

2)سلول های بنیادی پرتوان                

3) سلول های بنیادی مزانشیمی                                             

4) سلول های بنیادی بند ناف                

در حالی که استراتژی هایی برای درمان اختلالات و آسیب های مغزی نوزادان در حال بررسی بود ، متخصصین اظهار داشتند که سلول های بنیادی مزانشیمی از دیگر سلول های بنیادی امید بخش تر هستند.           دکتر اظهار دارد که طبق مدل هایی که روی حیوانات انجام میشود سلول های خونی بند ناف و سلول های بنیادی مزانشیمی میتوانند  امید بخش ترین سلول های بنیادی باشند .                                                بر طبق سازمان جهانی سلول های بنیادی ، پیوند سلول های بنیادی بند ناف میتواند بهترین گزینه درمانی برای بیماران فلج مغزی باشد.                        

دکتر عضو سازمان جهانی سلول های بنیادی میگوید: از طریق آنالیز کیس ها پروتئین ها و ژن هایی را شناسایی کردیم که با استفاده از آنها توانستیم صدها سلول بنیادی بند ناف را غربال گری کنیم برای یافتن یکی از آنها که میدانیم موثر ترین است او این سلول ها  را سلول طلایی نامید. دکتر میگوید بعد از غربال گری به سلول هایی دست پیدا میکنیم که میدانیم مزایای زیادی دارند : میتوانند هر کسی را درمان کنند زیرا یکسان بودن  فرد  گیرنده و دهنده ضروری نیست .این سلول ها میتوانند چندین بار تقسیم شوند و از کار نمیافتند ، قدرت تقسیم بالایی دارند .      

 اگرچه هنوز آپشن های درمانی برای همگان در دسترس نیست اما تعداد زیادی کلینیک های تحقیقاتی در حال پیشرفت وجود دارد . برای مثال دانشگاه با همکاری دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در شهر خود یک کلینیک آزمایشی برای کودکان با رده سنی 1 تا 12 سال عرضه کرد .                                                

هدف از این آزمایش ارزیابی آپشن  های درمانی توسط تزریق سلول های بنیادی بند ناف به بچه های است .              

کلینیک آزمایشی دیگر توسط دانشگاهی در  با همکاری  دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف  )  بر روی 2 نوع متفاوت از سلول درمانی مطالعه میکنند که چطور میتوانند کودکان  را درمان کنند . در این کلینیک کودکانی با رده سنی 2 تا 10 سال آزمایش میشوند .