فلج مغزی یک بیماری غیر پیشرونده است که در اثر ضایعه مغزی ایجاد می شود در کودکان فلج مغزی اگر خدمات درمانی را از همان عنفوان نوزادی شروع کنیم بسیاری از عوارض و مشکلات کودک سی پی کمرنگ 

شود.

بسیاری از مشکلات کودکان فلج مغزی از همان ابتدا شکل می‌گیرد و و این عوارض ممکن است که از پیشرفت تکاملی کودک سی پی جلوگیری کند و همین دلیل شروع کاردرمانی  و توانبخشی در این کودکان قبل از یک سالگی می تواند بسیار موثر باشد

 «فلج مغزی» یا «CP» به مجموعه‌ای از اختلالات گفته می شود که مغز و دستگاه عصبی را درگیر می کند و باعث اختلال در مهارت های حرکتی، یادگیری، شنیداری و دیداری می شود. این بیماری، شایع ترین ناتوانی جسمی و حرکتی در دوران کودکی است که احتمال وقوع آن در نوزادانی که با وزن کمتر از طبیعی به دنیا می آیند، بیشتر است.

 یکی از مهم ترین دلایل به وجود آمدن این اختلال، کاهش اکسیژن در بافت ها و مغز نوزاد٬ ضربه ها٬ خونریزی و ناهنجاری های مادرزادی است.

نحوه درمان بیماران CP توسط تیم توانبخشی به دو مساله بستگی دارد. یکی اینکه عامل بیماری، قبل از تولد ایجاد شده، یا اینکه در حین زایمان و یا بعد از تولد (تا سن ۳ تا ۵ سالگی) ایجاد شده است. متغیر دیگر در انتخاب نحوه درمان، نوع مشکلات همراه با بیماری است. یعنی اینکه آیا فرد مبتلا از اختلالات اولیه مثل مشکلات حرکتی، بینایی، شنوایی و تشنج رنج می برد، یا اینکه بیمار به اختلالات ثانویه مثل اختلالات دهانی، مشکل در بلع و آبریزش دهان، بد شکلی مینای دندان، پوسیدگی و سایش دندان ها مبتلا است. وجود اختلالات گفتاری، آسیب های حسی، شناختی ـ ادراکی، کم توانی ذهنی، اختلالات رفتاری و ... هم می تواند در انتخاب نحوه درمان توسط پزشک موثر باشد.

 در ابتدا وضعیت بیمار CP، ارزیابی شده و انتخاب تکنیک های درمانی با توجه به نوع و شدت ضایعه صورت می گیرد. میزان درگیری اندام ها نیز بررسی می شود، به این معنی که آیا نیمه بدن فلج شده یا بخش های بیشتر بدن درگیر شده است و اینکه نوع فلج سفت یا فلج شل وجود دارد.

پاسخ کودک به درمان نیز مساله دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. والدین توجه کنند که بهتر است تکنیک های درمانی در سنین پایین تر و هر چه زودتر آغاز شود. مثلا در اغلب موارد، در صورتی که بیمار در انجام حرکات خود مثل «head control» یا «گردن گیری» که باید در ۲ تا ۴ ماهگی به درستی انجام شود، مشکل داشته باشد، روش ها و تکنیک های درمانی توانبخشی شروع خواهد شد.

در سیستم درمانی بچه های فلج مغزی، بسته به سن، نوع و شدت گرفتاری، نیازهای عملکردی (اینکه بیمار بتواند کارهای شخصی خودش را انجام دهد) عوامل مالی، خانوادگی و... هر فرد، برنامه درمانی و تمرینی خاصی تدوین می شود.

 در طول درمان، تامین دو فاکتور «حرکت» و «ثبات» بسیار مهم است. تمرینات و اجرای حرکات ابتدا با کمک درمانگر است و پس از آن، کنترل به دست خود بیمار خواهد بود. آموزش های لازم برای انجام کارهای روزانه شخصی توسط کاردرمانگران به خانواده ها بیمار انتقال داده می شود.

 تجویز ساخت، تهیه و آموزش استفاده از اسپیلنت و وسایل کمکی توسط متخصصین کاردرمانی و فیزیوتراپی حمایت روحی و روانی والدین و همچنین همکاری خود کودک، جزو برنامه درمانی تیم توانبخشی به حساب می آید.