خصوصیات بالینی فلج مغزی آتاكسی ( Ataxic )

 

فلج مغزی آتاکسیک نادرترین نوع فلج مغزی میباشد کودکان مبتلا به فلج مغزی دچار یک آشفتگی و نقص در حس تعادل و حس عمقی میباشند.

منشاء این نوع فلج مغزی ضایعه و آسیب به مخچه می باشد. علائم عمدتا به شكل نداشتن تعادل، عدم هماهنگی در اندامها و تنه، هیپوتونی عضلانی (شل بودن عضلات)، اشكال در ثبات مفاصل، اشكال در واكنشهای تعادلی و حفاظتی، وجود لرزش در انگشتان و دست ( Intention Tremor ) ، وجود نیستاگموس در چشمها، دامنه حركتی بیش از حد در مقابل حركات پسیو و غیر فعال(به علت هیپوتونی) در مفاصل و دیگر علائم ضایعه مخچه ای می باشد. معمولا تمام اندامها گرفتارند. در مفصل زانو معمولا اكستنشن بیش از حد ( Hyper Extension ) دیده می شود. الگوی راه رفتن به صورت تكیه گاه پهن (گشاد گشاد راه رفتن) و به حالت تلوتلو خوردن می باشد. اندام فوقانی آنها در حالت راه رفتن بی ثبات میباشد و معمولا راه رفتن آنها با افتادنهای مكرر همراه است.


فلج مغزی نوع مخلوط یا Mixed
اگر كودكی علائمی دال بر ابتلا بیش از نوع فلج مغزی را داشته باشد به آن Mixed اطلاق میشود.

جهت ارزیابی دقیق اختلال آتاکسی کودکتان در هر مقطع سنی و همچنین ارایه بهترین راهکارهای درمانی توسط متخصصین کاردرمانی در زمینه آتاکسی موسسه ایران با ما همراه شوید تلفن 66596151اصول اساسی كاردرمانی برای درمان فلج مغزی آتاكسی


1-    كمك به نرمال سازی تون عضلانی (چون كه این كودكان معمولا تون عضلانی پائینی دارند.)
2-    انجام تمرینات جهت بهبود تعادل كودك از جمله استفاده از CP ball، فشردن مفاصل، تقویت واكنشهای تعادلی و ... .
3-    كمك به بروز مناسب و به موقع رفلكسهای تعادلی
4-    انجام تمرینات مناسب جهت بروز مناسب روابط چشم و دست (Eye Hand Coordination).
5-    كمك به تسهیل سازی واكنشهای تعادلی و حفاظتی
6-    كمك به حفاظت از مفاصل در راستای طبیعی و نرمال
7-    انجام تمرینات جهت كم كردن لرزش دست كودكان آتاكسی
8-    مقدم بودن پروگزیمال اندام به دیستال آن در انجام تمرینات تسهیل سازی
9-    انجام تمرینات به گونه ای باشد كه كودك مجبور شود جابجا شود. چون كه این افراد به علت عدم تعادل مناسب معمولا تمایلی به جابجایی ندارند.
10-    اولویت تمرینات با تمریناتی است كه واكنش‌های تعادلی را بهبود می سازند.

تمرینات کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی آتاکسی

فلج مغزی آتاکسی یک بیماری دائمی است، اما انواع مختلفی از درمان برای این نوع فلج مغزی وجود دارد که می تواند به بهبود زندگی افرادی که با این بیماری زندگی می کنند، کمک کند.

طبق گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی،کاردرمانی سنگ بنای درمان فلج مغزی ، از جمله درمان فلج مغزی آتاکسی است. بیماران معمولا در طول چند سال اول زندگی خود یا کمی بعد از تشخیص، کاردرمانی راشروع می کنند.

از طریق تمرینات مقاومتی و مهارتی، افرادی که فلج مغزی آتاکسی دارند، می توانند تعادل، مهارت های حرکتی و قدرت عضلانی را بدست آورند. کاردرمانی همچنین می تواند به جلوگیری از پوکی استخوانها کمک کند. 

کاردرمانی همچنین می تواند به تقویت عضلات کوچک و درد موضعی بیمار فلج مغزی آتاکسی کمک کند. این نوع درمان به بهبود مهارت های روزمره زندگی ، مانند خوردن، و حمام هم کمک میکند

. بیماران همچنین می توانند تکنیک هایی را یاد بگیرند که می تواند بعضی از وظایف را ساده تر کند، مانند نوشتن و استفاده از قیچی.همچنین در هنگام کار ، می توان از اسپلیت ها استفاده کرد تا افرادی را که فلج مغزی آتاکسی دارند مستقل تر کنند.

افرادی که فلج مغزی آتاکسی دارند ممکن است مشکلات گفتاری خفیف داشته باشند. با مشورت با متخصص گفتار، اغلب این مشکلات می تواند تصحیح یا بهبود یابد.

شل کننده های عضلانی و داروهای ضد اضطراب مثل Valium می توانند لرزشهای مرتبط با فلج مغزی آتاکسی را کاهش دهند. داروهای دیگر نیز ممکن است برای درمان بیماری های دیگر که همراه با فلج مغزی آتاکسین هستند، مانند صرع یا بی اختیاری استفاده شود.

 بر اساس تحقیقات موسسه مغز و نخاع NeuroGen، نتایج کاردرمانی در افرادی که فلج مغزی آتاکسی دارند به شرح زیر است

  • کاهش لرزشهای عضلانی
  • کاهش گرفتگی های عضلانی
  • بهبودرفتار هدفمند
  • بهبود تعادل
  • بهبود کنترل قسمت های مختلف بدن، مانند لگن
  • توانایی بیشتر برای راه رفتن

 

جهت مطالعه مقاله کامل " همه چیز درباره فلج مغزی " کلیک کنید


 
 
 

واژه های کلیدی: مشکلات تعادلی در فلج مغزی _ لرزش دست در فلج مغزی _ ضعف تعادل در فلج مغزی

استخراج:فرهنگ محمدخانی کارشناس کاردرمانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید