خصوصیات بالینی فلج مغزی اسپاستیك


1-    معمولا به علت عدم تقارن در گرفتاری دو طرف بدن و عدم تقارن در راستای بدن، چرخش سر به یك سمت ( سمت سالمتر) را در پاسچر این كودكان مشاهده می كنیم.

همچنین عدم توانایی در استفاده هماهنگ و همزمان از هر دو دست در این افراد وجود دارد.


2-    این كودكان در وضعیت دمر، كاملا خمیده می باشند.

جهت ارزیابی دقیق اختلال آتاکسی کودکتان در هر مقطع سنی و همچنین ارایه بهترین راهکارهای درمانی توسط متخصصین کاردرمانی در زمینه آتاکسی موسسه ایران با ما همراه شوید تلفن 66596151

 

3-    حركات سر و گردن در آنان ضعیف بوده وچرخش آن جزئی است. البته صاف كردن ( Extension ) گردن امكانپذیر است.
4-    از لحاظ گفتار و زبان، معمولا دهان باز و زبان بیرون است. حركات چانه محدود و ناقص بوده و بلع، تنفس وتغذیه را خدشه دار می كند. اگر گفتار به دست آید بسیار ضعیف است.
5-    نشستن با پاهای صاف ( Long sitting ) آنها شبیه كودكان دای پلژیك است. برای انجام چرخش (Rolling) از طرفی كه درگیری كمتری دارد استفاده می كنند.

 

اصول اساسی كاردرمانی برای توانبخشی كودكان فلج مغزی اسپاستیك


1-    سعی شود تمرینات هرچه زودتر و در سنین پائین تر (حتی زیر یك سالگی) شروع شود.
2-    كمك به كاهش (نرمال سازی) تون عضلانی با استفاده از تمرینات و روشهایی نظیر كشش عضلات، استفاده از گرما و سرما، ماساژ عضلات درگیر و... .
3-    كمك به تسهیل سازی تون عضلات آنتاگونیست به عضلات اسپاستیك
4-    كمك ه مهار رفلكسهای مزاحم و تسهیل رفلكسهای سطوح بالاتر
5-    كمك به تسهیل سازی وانشهای تعادلی و حفاظتی
6-    كمك به كودك جهت طی كردن سیر مراحل رشد طبیعی
7-    جلوگیری از كوتاهی عضلات درگیر و بدشكل شدن مفاصل
8-    كمك به حفظ راستای مفاصل، اندامها و تنه

کاردرمانی با هدف ارتقای مهارت های حرکتی و پیشرفتی انجام می شود. والدین یا مراقبان کودکان فلج مغزی اسپاستیک باید تمرینات یا فعالیت هایی را که لازم است برای کمک به کودک  آموزش می دهد.

تمرین روزانه حرکتی مانند تمرینات حفظ دامنه حرکتی مفاصل بسیار مهم است

چند مزیت مهم تمرینات دامنه حرکتی برای کودکان فلج مغزی اسپاستیک :

(1) جلوگیری از ضعف یا عوارض ناشی از سفتی

(2) حفظ تحرک مفاصل و بافت نرم. تمرینات کششی باعث افزایش دامنه حرکت می شود.

اسباب بازی های مناسب و بازی های انطباقی و بازی های مبتنی بر تمرین های دلخواه و سرگرم کننده میتواند بکار رود. تقویت عضلات  زانو کمک می کند تا زمان راه رفتن را بهبود بخشد. .

کودکان و والدین آنها اغلب با استفاده از هیپوتراپی (اسب سواری درمانی، این نوع مکمل / درمان جایگزین ) Hippotherapy می توانند به بهبود تنش عضلانی کودک، ROM، قدرت، هماهنگی و تعادل کمک کنند.

استفاده ازنوارهای کشی می تواند به بهبود مجدد عضلات برای کشش و تقویت کمک کند، 

ویبراتور و استفاده کوتاه مدت از گرما و سرما روی تاندون  و عضله کودک اسپاستیک کودک میتواند اسپاسم را کاهش دهد. با این حال، این درمان ها، اسپاسم را به طور مختصر کاهش می دهد و باید همراه با ROM و تمرینات کششی استفاده شود.

کاردرمانی زمانی مهم است که یک کودک جراحی کرده باشد تا اسپاستیک را اصلاح کند؛ این کمک می کند تا کودک از عمل جراحی حداکثر بهره را ببرد.