اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اختلال عصبی رشدی است که در چند سال اول زندگی شروع می شود. در بسیاری از موارد، این اختلال تا قبل از سن ۳ سالگی تشخیص داده نمی شود.

اختلال طیف اوتیسم (ASD) می تواند در مهارت های ارتباطی و اجتماعی فرد با درجات مختلفی اختلال ایجاد کند.
اثرات این اختلال بستگی به این دارد که فرد دارای اوتیسم در کجای طیف قرار می گیرد.
طیف این اختلال می تواند از خفیف (سندرم آسپرگر) تا شدید متغیر باشد.
افراد مبتلا به ASD خفیف، معمولاً در زندگی روزمره و جامعه کاملاً فعال هستند.
افراد مبتلا به اشکال شدیدتر ASD ممکن است برای تمام زندگی خود به مراقبت و حمایت مداوم نیاز داشته باشند.
اختلال طیف اوتیسم ASD خود به تنهایی نیز می تواند چالش برانگیز باشد.
این چالش ها هم برای افراد دارای این اختلال و هم برای مراقبین این افراد واضح است. ولی اختلال طیف اوتیسم(ASD) اغلب با اختلالات و مشکلات دیگری نیز همراه است.
این گونه اختلالات و عوارض اضافی می توانند چالش های مدیریت ASD را افزایش دهند.

تیم تخصصی توانبخشی اوتیسم در مرکز جامع توانبخشی ایران از همان سال های آغاز تاسیس اقدام به پذیرش کودکان اوتیسم نموده است ، درمان یکپارچگی حسی یکی از متدهای اصلی این موسسه در زمینه اوتیسم میباشد. در صورت تمایل میتوانید با ماهمراه شوید

02188242410

 


عوارض اختلال طیف اوتیسم (ASD):

اگر خود یا کودکتان دارای اختلال طیف اوتیسم (ASD)هستید، ممکن است مشکلات حسی، تشنج، اختلالات سلامت روان یا سایر عوارض را نیز تجربه کنید.

• مشکلات حسی:

 کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ممکن است نسبت به محرک های حسی مختلف مانند صداها، نورها، بافت ها، طعم ها و بوها بسیار حساس باشند. برخی از کودکان ممکن است با لمس کردن، شنیدن یا دیدن چیزهای خاصی مانند زنگ، چشمک زدن چراغ ها، لمس چیزهای سرد، چشیدن برخی غذاها یا استشمام بوی خاصی مانند مواد ضدعفونی کننده تحریک شوند. 

• تشنج:
تشنج در میان افراد مبتلا به ASD شایع می باشد. تشنج ها اغلب در دوران کودکی یا نوجوانی افراد شروع می شوند.

• اختلالات روانی و رفتاری:
داشتن ASD، فرد را در معرض خطر افسردگی، اضطراب، رفتارهای تکانشی و نوسانات خلقی قرار می دهد.

• اختلالات ذهنی:
بسیاری از افراد ASD، دارای سطوح متفاوتی از اختلالات ذهنی هستند.
کودکان مبتلا به سندرم ایکس شکننده بیشتر در معرض ابتلا به ASD هستند.
این سندرم به دلیل نقص در بخشی از کروموزوم X ایجاد می شود و یک علت شایع اختلالات ذهنی به ویژه در میان پسران می باشد.

•اختلالات گفتاری

تأخیر زبانی در سالهای پیش دبستانی (کمتر از 5 سال) معمولاً مشکل اصلی کودکان مبتلا به اوتیسم است. کودکان مبتلا به اوتیسم  معمولاً در سنین 4 تا 5 سالگی با مشکلات رفتاری یا مشکلات اجتماعی در اواخر دوران کودکی شناسایی می شوند.

• تومورها:
توبروس اسکلروزیس یک اختلال ژنتیکی نادر است که باعث رشد تومورهای خوش خیم در اندام های فرد از جمله مغز می شود. ارتباط بین توبروس اسکلروزیس و ASD نامشخص است. با این حال، به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، میزان ASD در میان کودکان مبتلا به توبروس اسکلروزیس بسیار بیشتر از کودکان بدون این اختلال است.

• مشکلات جسمی

علائم جسمی اختلال طیف اوتیسم شامل نا هماهنگی اندام ها هنگام دویدن ، ضعف حرکات دست، تاخیر حرکتی و راه رفتن روی پنجه

• سایر عوارض و مشکلات:
سایر مشکلاتی که می توانند همراه با ASD باشند، شامل پرخاشگری، عادات غیرعادی در خواب، عادات غذایی غیر معمول و مشکلات گوارشی می باشد.

چالش های والدین و مراقبان:

اگر از کودک یا بزرگسال مبتلا به ASD مراقبت می کنید، مهم است که از خودتان نیز به خوبی مراقبت کنید. بسیاری از مراقبان و سرپرستان، استرس و کمبود خواب را تجربه می کنند. این حالت می تواند منجر به اشتباه در مراقبت شود.
مراقبت از سلامتی خودتان با تغذیه خوب، نوشیدن آب کافی، خواب و ورزش به همان اندازه که برای برای شخصی که از او مراقبت می کنید، اهمیت دارد، برای خودتان نیز مهم است.

در صورت نیاز، کمک خواستن از دیگران و پذیرش آن نیز بخش مهمی از مراقبت است.
اگر مدیریت نیازهای مراقبتی برایتان دشوار است، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است راهبردها یا منابعی را برای کمک به شما ارائه دهند.

چشم انداز بلند مدت:

با حمایت اولیه و مناسب، بسیاری از کودکان مبتلا به ASD رشد و تکامل پیدا می کنند تا زندگی مستقل و سازنده ای داشته باشند.
برنامه های درمانی مناسب، مداخله زودهنگام، تجویز داروها برای کمک به مدیریت علائم و عوارض ASD و محیط های حمایتی می توانند آینده امیدوار کننده ای را برای افراد مبتلا به ASD ایجاد کنند.
اگر مشکوک هستید که خود یا فرزندتان دارای اختلال طیف اوتیسم(ASD) هستید، با پزشک یا کاردرمانگر در این زمینه صحبت و مشورت کنید.

ترجمه توسط تیم پژوهشی موسسه ایران