در سال 2001 لباس فضایی برای بیماران فلج مغزی در ایالات متحده طراحی و ثبت گردید.این اولین suit در ایالات متحده بود که جهت توانبخشی اختلالات حسی و نورولوژیکی مورد استفاده قرار گرفت.

لباس فضایی یا تراسویت در فلج مغزی چیست ؟

Therasuitیا لباس فضایی یک ارتز proprioceptive داینامیکی نرم می باشد.این وسیله هم اکنون در 150 کلینیک و بیمارستان مختلف در ایالات متحده و دیگر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.این وسیله کمک بسیاری به بیمارانی که از مشکلات یکپارچگی حسی و اٌتیسم رنج می برند،نموده است.

بدن بیمار از طریق سیستم باندهای کائوچوئی الاستیک در راستای نزدیک به راستای نرمال( تا حد امکان ) قرار می گیرد.بازگشت راستای بدن و عملکرد صحیح عضلات پوسچرال به بیماران اجازه ی یادگیری یا یادگیری مجدد الگوهای حرکتی صحیح را می دهد.بدنکودک فلج مغزی با یک فشار یکنواخت و ویژه ای تحت لود قرار می گیرد که سبب بازگرداندن حس عمقی مفاصل ، لیگامانها و عضلات می شود. Therasuit ثبات خارجی را برای تنه فراهم نموده و بنابراین به اجرای حرکات هماهنگ و یکنواخت در هر دوی اندام های فوقانی و تحتانی کمک می نماید.

در صورت تمايل ميتوانيد با تيم توانبخشي کلينيک ويژه فلج مغزي موسسه ايران همراه شويد و از تجارب متخصصين ما در زمينه هاي جسمي ذهني و گفتار اين کودکان بهره ببريد 66596151 

 

با استفاده از این وسیله مهارتهای حرکتی درشت و ظریف در 94% بیماران بهبود می یابد.تولید گفتار و روانی آن در 64% بیماران بهبود یافته اما بیشترین میزان بهبودی در سیستم وستیبولار و تعادل کودک فلج مغزی اتفاق می افتد.سیستم وستیبولار از طریق تشخیص وضعیت بدن ، تون عضلانی مورد نیاز جهت اجرای حرکات را ثبت و آنالیز می کند.زمانیکه Therasuit مورد استفاده قرار می گیرد ، قرارگیری بسیار ویژه و دقیق باندهای الاستیکی تمام بدن را به عقب و بر روی پاشنه ها حرکت داده و در یک وضعیت قائم تر قرار می دهد.مرکز ثقل به عقب و بین پاها منتقل می شود و تغییرات بسیار قابل توجهی در تون عضلات اتفاق می افتد.

بلافاصله پس از استفاده از Therasuit یا لباس فضایی با اصلاح شدن راستای اندام های فوقانی و تحتانی ، وضعیت ریلکس تر و قائم تری ایجاد می شود.نحوه ی نرمال شدن تون عضلات با استفاده از این وسیله از طریق تأثیر آن بر تغییرات پوسچرال بدن می باشد.بیماران آتاکسی و اتتوز از تأثیر ثبات دهندگی Therasuit بر روی تنه بهره مند می شوند.کودکان فلج مغزی نیازمند زمان بیشتری جهت استفاده از Therasuit می باشند اما بسیار از این وسیله منتفع می شوند

عملکرد لباس فضایی در کودکان فلج مغزی چگونه است ؟

Therasuit فشار بسیار ویژه ای را برای بدن به کار می برد.سیستم عصبی از هفته دوم بارداری تحت فشار قرار می گیرد.این فشار ویژه به سیستم عصبی این امکان را می دهد که به طور مناسبی رشد یابد.نوزادانی که به طور نارس به دنیا آمده و اختلالات نورولوژیکی دارند به نحو چشمگیری از این درون داد حیاتی محروم می شوند. Therasuit هم از طریق فراهم نمودن تحریکات لمسی و هم ایجاد فشار بر تمام بدن به بازگرداندن عملکرد سیستم عصبی کمک می نماید.همچنین در مشکلات یکپارچگی حسی نیز می تواند مؤثر باشد.

 

چیزی که Therasuit را منحصر بفرد می کند توانایی آن در فراهم نمودن اصلاح داینامیکی بدن می باشد.این بدان معنی است که این وسیله اجازه میدهد که خطا اتفاق بیفتد اما در همان زمان پوزیشن یا حرکت صحیح را تسهیل می کند.ما تنها می توانیم از طریق تجربیات خودمان یاد بگیریم. Therasuit حرکات را برای افراد انجام نمی دهد بلکه تنها آنها را راهنمایی و کمک می نماید.معمولاً در شروع درمان Therasuit به عنوان یک سیستم حمایتی جهت عضلات ضعیف به کار می رود.با پیشرفت کودک فلج مغزی باندها سفت تر شده و مقاومتی را فراهم می آورند که منجر به کسب قدرت می شود.سیستم اسکلتی از طریق تأثیرات loading باندهای الاستیکی توسط نیروهای مکانیکال تحت لود قرار می گیرد.به خوبی اثبات شده است که استخوان سازی مناسب ، کلسیفه شدن و استحکام استخوان ها تنها از طریق نیروهای مکانیکی عمل کننده بر استخوان ها امکانپذیر است.از آنجایی که در این بیماران تحرک بسیار محدود است ، تحمل وزن زود هنگام و در نتیجه استحکام استخوان ها دچار نقص می شود.از بین رفتن املاح معدنی استخوان ها ( هیپ،کالکانئوس و ستون مهره ها ) بسیار شایع است.

 

مطالعه روی بیماران فلج مغزی ها حاکی از تأثیر Therasuit در بهبود دانسیته ( قوام ) استخوان ها بعلاوه ی کاهش نیمه دررفتگی در مفصل هیپ می باشد.

Therasuit یا لباس فضایی پیشرفت عملکردی بیمار را شتاب می بخشد.کودکانی که تحت برنامه ی Intensive therapy با استفاده از Therasuit قرار می گیرند به نتایج بهتر در یک بازه ی زمانی کوتاهتر دست می یابند.

تأثیر Therasuit با پیشرفت چشمگیر صدها کودک و بزرگسال ثابت شده است.روش Therasuit یکی از متدهای استاندارد در درمان اختلالات حسی و نورولوژیکی گردیده است.

 

لباس فضایی در چه بیمارانی کاربرد دارد ؟

 

فلج مغزی (CP)

تأخیر رشدی (MD)

ضربه مغزی (TBI)

پس از سکته مغزی (CVA)

آتاکسی

اتتوز

اسپاستیسیتی

هایپوتونی

فواید لباس فضایی در فلج مغزی :

 

بازآموزی سیستم عصبی مرکزی

فراهم نمودن ثبات خارجی

نرمال سازی تون عضلانی

نرمال سازی راستای بدن تا حد امکان

ایجاد تصحیح داینامیکی

اصلاح الگوی gait

فراهم نمودن تحریکات لمسی

تحت تأثیر قراردادن سیستم وستیبولار

بهبود تعادل و هماهنگی

کاهش حرکات کنترل نشده در

اتاکسی و اتتوز

بهبود آگاهی فضایی و بدنی

ساپورت عضلات ضعیف

فراهم نمودن مقاومت برای عضلات

قوی جهت افزایش قدرت بیشتر آنها

تسریع رشد مهارتهای حرکتی

درشت و ظریف

بهبود دانسیته ی استخوانی

کمک به بهبود راستای هیپ از

طریق loading قائم بر روی مفصل هیپ

 

واژه های کلیدی: جدیدترین وسایل کمکی برای کودکان فلج مغزی