مجموعه ما یکی از قدیمی ترین مراکز حرفه ای گروه درمانی در زمینه کودکان می باشد که شامل دو بخش گروه کاردرمانی و گروه گفتار درمانی میباشد.

گروه کاردرمانی

در گروه کاردرمانی مجموعه ای از مشکلات کودکان شامل تقویت مهارت های حرکتی، بهبود هماهنگی حرکتی ، تقویت مهارتهای ظریف ، بهبود مشکلات توجه و تمرکز  و بهبود مهارت های ارتباطی در کودکان اوتیسم انجام میگردد.

گروه درمانی در زمینه مشکلات حرکات ظریف دست
در کودکانی که در مهارت های ظریف انگشتان مشکلاتی را دارند گروه‌درمانی در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده باشد . معمولاً کودکانی که در حرکات ریز دست مشکل دارند در زمینه فعالیت های روزمره زندگی نظیر بستن بند های کفش ، نوشتن ، برش دادن و قیچی کردن ، رنگ آمیزی ، نقاشی و حتی لباس پوشیدن مشکلاتی از خود نشان می دهند ، کاردرمانگران در کلاس های گروه درمانی در ابتدا جنبه های خاصی از مشکلات کودکان را بررسی و ارزیابی می‌کنند و فعالیت های درمانی مناسب با این زمینه را که با هدف بهبود و افزایش قدرت و هماهنگی عضلات در دست را ارائه می دهند.
حتی در برخی از کودکانی که مشکلات حرکتی در آنها دیده نمی شود مشاهده می کنیم که آنها در مهارت های نوشتاری مشکل دارند زیرا این عضلات ظریف دست است که عملکرد نامناسبی دارد متخصصین کار درمانی در این زمینه با برنامه ریزی و تمرینات در قالب گروه بسیاری از این مشکلات را مرتفع میکنند.
پس از انجام جلسات گروه درمانی ما به شما گزارشی را در خصوص پیشرفت عملکرد کودکتان در زمینه‌های مختلف مشکلاتشان به شما ارائه می دهیم.
همچنین در زمینه مشکلات نوشتاری در کلاسهای گروه درمانی در خصوص مشکلاتی در مورد نحوه صحیح گرفتن مداد ، کند نویسی یا کمرنگ نویسی ، ریز نویسی و بزرگ نویسی و  غیره کار می‌شود.
در گروه درمانی با استفاده از بستر بازی به کودکان کمک می‌کنیم تا با بهبود درک فضایی و شناخت فاصله ها و ترازهای حروف بتوانند نوشتار دقیق تر و بهتری را ارائه دهند ، همچنین در صورت لزوم از دستکش های کمکی و یا مدادگیر و همچنین تجهیزات کمکی برای بهبود گرفتن مداد استفاده می کنیم.


گروه درمانی در زمینه مشکلات حرکتی
مشکلاتی که در این بخش پذیرش می‌شود شامل:
کودکان دست و پا چلفتی
مشکلات هماهنگی حرکتی
مشکلات تعادلی
مشکلات مهارت‌های دویدن و پریدن
اختلال هماهنگی چشم و پا
مشکلات درکی حرکتی


در این زمینه نیز درمانگران ما در قالب گروه به اجرای فعالیت‌هایی می‌پردازند که باعث بهبودی مشکلات حرکتی و خام حرکتی کودکان می شود ، بسیاری از کودکانی که در این زمینه به ما مراجعه می‌کنند پس از چندین جلسه پیشرفت قابل توجهی را در خصوص بهبود مهارتهای حرکتی به دست می‌آورد.

گروه گفتار درمانی

در زمینه گفتار درمانی هم گروه درمانی تأثیر بسزایی را در بهبود مهارت‌های ارتباطی و ادای کلمات دارد بسیاری از کودکانی که با درمانگر خود در زمینه گفتار درمانی همکاری خوبی ندارند در کلاسهای گروهی ثابت شده است که بسیاری از متد را می‌توان در قالب بازی برای کودکان اجرا کرد. گروه گفتار درمانی مرکز جامع توانبخشی ایران نیز از گروه های بسیار قدیمی می باشد که با بهره گیری متخصصین گفتار درمانی در این زمینه گامهای مهمی را در بهبود مهارتهای تکلمی و گفتاری کودکان برداشته است.
گروه گفتار درمانی نیز توسط یک گفتار درمانگر و سه تا پنج کودک تشکیل می‌شود که روند مبنای درمان بر اساس تولید صدا و گفتار در قالب بازی میباشد.

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی یکی از روش های درمانی نوین است که امروزه در زمینه مشکلات کودکان بکار برده میشود که مشتمل بر یک یا دو درمانگر مثل کاردرمانگر و یا گفتاردرمانگر و گروه کوچکی از کودکان می باشد. گروه درمانی اغلب  بر روی مشکلاتی مانند بیش فعالی ، کم توجهی ، تاخیر در صحبت کردن و عدم توجه و تمرکز ، اوتیسم و مشکلات ارتباطی ، کمرویی ،  مشکلات فعالیت‌های روزمره مانده غذا خوردن ، اختلالات نوشتاری ، حرکات درشت ، عدم هماهنگی حرکتی و غیره را مورد هدف قرار می دهد.
گروه درمانی می‌تواند محدود به تعداد جلسات  کمیباشد و یا اینکه می تواند یک گروه مداوم تعریف شود که در آندرممانگر تشخیص می‌دهد که پایان گروه درمانی چه زمانی است.
در گروه درمانی رویکردهای درمانی ، مدت زمان گروه درمانی و جهت گیری گروه درمانی به عهده درمانگر ( کاردرمانی و گفتار درمان ) می باشد.

ویژگی های گروه درمانی برای کودکان

از آنجا که گروه درمانی برای ابراز توانایی های طبیعی کودکان و برطرف کردن مشکلات آنان از طریق بازی امکانپذیر است ، معمولا گروه درمانی در کودکان در قالب بازی انجام میشود ،اشکال مختلفی از بازی توسط کار درمانگر و یا گفتار درمانگر در گروه طراحی می شود و به صورت هدفمند هر کودک می بایست وظایف خود را در قالب این بازی اجرا کند.
همچنین در برخی از موارد در گروه درمانی کودکان روند کار می‌تواند به صورت خودبه‌خود و غیر هدفمند باشد این مورد خصوصاً در کودکان خردسال بیشتر انجام می گردد.
یکی از اصولی که در گروه درمانی نوجوانان بیشتر اجرا می گردد برگزاری جلسات آشنایی پیش از موعد گروه درمانی جهت ابراز احساسات و هیجانات و آمادگی برای گروه درمانی می باشد.

فواید گروه درمانی در کودکان چیست؟

ملحق شدن به یک گروه ممکن است در ابتدا ایجاد ترس در کودکان داشته باشد اما گروه درمانی می‌تواند مزایای بسیاری را برای درمان کودکان فراهم کند که شامل:
افزایش اعتماد به نفس
کودکان و نوجوانان با فعالیت در گروه به تدریج نوعی استقلال در بیان احساسات و مواجهه با دیگران را به دست می آورند و این می‌تواند در افزایش اعتماد به نفس آنان بسیار موثر باشد همچنین در فضای گروه می‌توانند احساسات و بازخوردهای اجتماعی را با یکدیگر بیان کنند و این می‌تواند در قالب گروه‌های بزرگتر مانند مدرسه آمادگی بیشتری را برای آنان ایجاد کند.

بهبود مهارت های اجتماعی در کودکان
در گروه درمانی شرایطی ایجاد می‌شود که کودکان و نوجوانان یاد می گیرند که با یکدیگر تعامل اجتماعی مناسبی را داشته باشند ، همچنین آنها آموزش می بینند که چه رفتارهای اجتماعی را در بازخورد به رفتار دیگران ارائه دهند و به مرور آنها این تعامل اجتماعی را در قالب گروه‌های بزرگتر مثل اجتماعی پیاده سازی می کنند.
بهبود یادگیری مفاهیم
کودکان در قالب گروه درمانی مفاهیم آموزشی و مواردی که می بایست در کاردرمانی ذهنی به آنها آموزش داده شود در گروه  فراگیری بیشتری داشته باشند ، به عنوان مثال موارد و تمریناتی شامل توجه و تمرکز ، مهارت های نوشتاری ، حافظه و غیره را در بستر گروه درمانی بهتر یاد می‌گیرند.

گروه درمانی چقدر موثر است؟

تحقیقات نشان داده که گروه درمانی برای کودکان بسیار موثر است دلایل زیادی وجود دارد که این فرضیه را ثابت می کند کودکان در گروه درمانی می توانند تفاوت های ظریف و جزئی را در احساسات تشخیص دهند و با این حال آنها همچنین توانایی تفکر انتزاعی و تفکر را به دست می آورند
از طریق گروه درمانی کودکان می‌توانند به گونه ای ارتباط برقرار کنند که بیان احساسات برای آنها عادی شود و آنها می‌توانند تاثیر رفتار خود بر دیگران را ببینند و قادر به برخورد صحیح با همسالان شوند.