رژیم کتوژنیک در کودکان فلج مغزی: آشنایی با مزایا و خطرات

آیا پیروی از رژیم کتوژنیک برای کودکان فلج مغزی مفید خواهد بود؟ رژیم کتوژنیک دارای میزان چربی بسیار بالا، میزان پروتئین متوسط ​​و میزان کربوهیدرات کم می باشد.به عبارتی، ۹۰ درصد این رژیم غذایی را چربی ها تشکیل می دهند.خوردن مواد غذایی به این شیوه، بدن را تشویق می کند تا به جای گلوکز به عنوان منبع اصلی سوخت، کتون ها را بسوزاند. رژیم کتوژنیک پیشنهاد می‌ دهد که کتون‌ها منبع پایدارتری از انرژی هستند که ممکن است مزایای ضد تشنجی و محافظت عصبی را نیز به همراه داشته باشد. اما آیا پیروی از چنین رژیم غذایی افراطی ارزش دارد؟
در مطلب زیر توضیح خواهیم داد که آیا کودکان سی پی می بایست رژیم کتوژنیک را با در نظر گرفتن خطرات و فواید آن امتحان کنند یا نه.


رژیم کتوژنیک چگونه می تواند به کودکان فلج مغزی کمک کند؟

در حالی که تحقیقات در زمینه رژیم کتوژنیک برای کودکان فلج مغزی بسیار محدود است، ولی تحقیقات قابل توجهی در مورد میزان اثربخشی رژیم کتوژنیک در کاهش تشنج در کودکان مبتلا به صرع و تشنج وجود دارد. 
صرع به بیماری اشاره دارد که در آن کودکان دچار تشنج های مکرر می شوند.صرع و تشنج ارتباط مستقیمی با فلج مغزی ندارند؛ با این وجود، این دو بیماری به قدری همزمان با فلج اتفاق می افتند که به عنوان اختلالات همراه با یکدیگر در نظر گرفته می شوند. در واقع، تقریباً ۳۰ تا ۵۰ درصد از کودکان سی پی، صرع و تشنج نیز خواهند داشت. این بیماری ها و مشکلات ممکن است ناشی از کمبود اکسیژن، سکته مغزی، ضربه شدید به سر، نقص مادرزادی و عفونت در مغز باشند. در نهایت، رژیم کتوژنیک تنها در صورتی ممکن است برای کودکان سی پی  مفید باشد که این کودکان همزمان صرع و تشنج نیز داشته باشند.
تحقیقات نشان داده اند که پیروی از رژیم کتوژنیک باعث کاهش دفعات تشنج در ۳۵ تا ۵۶ درصد از کودکان و نوجوانان مبتلا به صرع و تشنج که به درمان های داروهایی پاسخ نداده اند، خواهد شد.

از مقاله " آیا میتوان تشنج را با رژیم های غذایی مهار کرد؟ " دیدن کنید

تغییرات در رژیم غذایی می تواند جایگزین طبیعی تری برای مدیریت تشنج نسبت به درمان های داروهایی و یا جراحی باشد. با این وجود، چنانچه کودک شما فلج مغزی دارد و ولی دچار تشنج نمی شود، ممکن است

پیروی از رژیم غذایی کتوژنیک برای او ضروری نباشد.

مرکز جامع توانبخشی ایران با دو شعبه مجهز در مرکز و غرب تهران آمادگی همراهی با شما را در زمینه بیماری سی پی دارد:

02188242410

نوبت  اینترنتی


رژیم کتوژنیک چگونه عمل می کند؟

هنوز به طور کامل، مکانیسم‌های اصلی و زیربنای چگونگی کمک رژیم کتوژنیک به پیشگیری از تشنج شناخته نشده است. 

یکی از تئوری‌های اولیه این است که کتو متابولیسم عصبی را تغییر می‌دهد. معمولا بدن ما از گلوکز کربوهیدرات ها برای تولید سریع انرژی استفاده می کند. این انرژی که به سرعت در دسترس می باشد، می تواند سبب تحریک تشنج شود.
هنگام رعایت رژیم کتوژنیک، سطح گلوکز پایین آمده و بدن شروع به استفاده از کتون ها برای تولید انرژی می کند. با تغییر منبع سوخت بدن به کتون، اعصاب کمتر تحریک پذیر شده و در نتیجه ممکن است تعداد دفعات تشنج نیز کاهش یابد.

با یک اختراع جدید و شگفت انگیز به نام گیت پلیت برای کمک به تعادل کودکان سی پی آشنا شوید

احتمال راه افتادن کودک سی پی خود را پیش بینی کنید 

با کاربرد اسپایدرکیج در کودکان فلج مغزی آشنا شوید


عوارض جانبی رژیم کتوژنیک در کودکان فلج مغزی:

آگاهی از عوارض جانبی احتمالی پیروی از چنین رژیم غذایی افراطی برای کودکان سی پی ضروری می باشد.
عوارض جانبی رژیم کتوژنیک عبارتند از:
*  یبوست
* اسیدوز (تجمع اسید در جریان خون)
* کم آبی بدن
* عدم تعادل الکترولیت ها
* قند خون پایین
* اختلالات رشدی
*  بی حالی
* سنگ کلیه
* کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

قبل از پیروی از رژیم کتوژنیک، حتما با یک پزشک متخصص و یا متخصص مراقبت های درمانی صحبت و مشورت کنید. 
توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که همه کودکان به رژیم کتوژنیک پاسخ خوبی نخواهند داد و یک متخصص پزشکی و یا مراقبت های درمانی می تواند به تنظیم رژیم غذایی کودک کمک کند. همچنین ممکن است این متخصصان بتوانند توصیه های غذایی مفیدی را برای کودکان سی پی ارائه دهند که به اندازه رژیم غذایی کتوژنیک محدود کننده نباشند.

رژیم کتوژنیک برای کودکان فلج مغزی: نکات کلیدی:

رژیم کتوژنیک می تواند برای کودکان سی پی که دچار تشنج می شوند، مفید باشد.  این رژیم غذایی با میزان چربی بالا، پروتئین متوسط ​​و کربوهیدرات بسیار کم بر روی مغز تاثیر گذاشته و سبب می شود تا بدن به جای گلوکز از کتون ها برای سوخت استفاده کند. گلوکز انرژی سریعی را فراهم می کند که می تواند تحریک پذیری عصبی را افزایش داده و باعث ایجاد تشنج شود. 
با تغییر منبع انرژی بدن به کتون، اعصاب کمتر تحریک شده و این حالت سبب کاهش بروز تشنج
نیز خواهد شد.
در نظر داشته باشید که همه کودکان سی پی به رژیم کتوژنیک واکنش خوبی نشان نمی دهند، ولی معمولا بهبود قابل توجهی در کاهش تشنج آنها ایجاد خواهد شد.

از مطلب زیر دیدن فرمایید:

تغذیه مفید برای کودکان فلج مغزی 

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز فلج مغزی ایران