فلج مغزی هیپوتونی به حالتی گفته می شود که کودکان سی پی تون عضلانی پایینی دارند.  غالبا این حالت بر وضعیت و ثبات بدنی کودک تأثیر گذاشته و تعادل و هماهنگی حرکات را برای او چالش برانگیز می کند.


علاوه بر این، هیپوتونی (hypotonia) یک پیامد نادر در فلج مغزی می باشد؛ زیرا اکثر کودکان معکوس آن را تجربه می‌کنند: هایپرتونی یا تون عضلانی بالا (hypertonia). 
با این حال، ممکن است کودکان فلج مغزی ترکیبی از هیپوتونی و هایپرتونی را در عضلات مختلف بدنشان تجربه کنند.

در مطلب زیر به توضیح فلج مغزی هیپوتونی، علل، علائم و روش های درمانی آن خواهیم پرداخت.

علل ایجاد فلج مغزی هیپوتونی:

برای درک علت هیپوتونی در کودکان فلج مغزی، آشنایی با رابطه بین مغز و عضلات بسیار اهمیت دارد. در درجه اول، تون عضلانی با انتقال سیگنال ها از مغز تنظیم می شود. این سیگنال‌ها از طناب نخاعی (نخاع) و از طریق اعصاب به عضلات (محلی که برای انقباض یا شل شدن هدایت می‌شوند) می‌رسند.
فلج مغزی یک ناتوانی و اختلال حرکتی است که در اثر آسیب به مغز قبل، در حین و یا اندکی پس از تولد ایجاد می شود. در نتیجه، کودکان فلج مغزی اغلب به دلیل اختلال در ارتباط بین مغز و عضلات، تون عضلانی غیرطبیعی را تجربه می‌کنند. در نظر داشته باشید که کودکان مبتلا به هر نوع فلج مغزی ممکن است هیپوتونی (hypotonia) را تجربه کنند، ولی هیپوتونی اغلب با فلج مغزی آتاکسیک همراه است. 
این نوع سی پی در اثر آسیب به مخچه، ناحیه ای از مغز که عمدتاً مسئول تنظیم تعادل، هماهنگی و مهارت های حرکتی ظریف است، ایجاد می شود.
در اکثر کودکان مبتلا به فلج مغزی علایم فلج مغزی نظیر هیپوتونی تا سن ۶ ماهگی تشخیص داده می شوند. ولی ممکن است هیپوتونی برای چندین سال در کودکان فلج مغزی خفیف مورد توجه قرار نگیرد. 

کلینیک ایران یکی از پیشگامان در زمینه کاردرمانی کودکان سی پی هیپوتون است شما میتوانید از تجربیات متخصصین ما از یکی از راههای زیر بهره مند شوید:

02188242410

نوبت  اینترنتی

علائم فلج مغزی هیپوتونی:

هر مورد از فلج مغزی شل منحصر به فرد و خاص خودش می باشد. بسته به عوامل مختلفی مانند شدت و محل آسیب مغزی و شروع مشکلات و عوارض ثانویه، کودکان مبتلا به فلج مغزی هیپوتونی نیز ممکن است طیف وسیعی از مشکلات و عوارض را تجربه کنند.
علائم فلج مغزی هیپوتونی عبارتند از:
* اندام های شل یا فلاپی
* کنترل ضعیف سر
* تاخیر در رشد و تکامل
* کلامزی یا دست و پا چلفتی بودن و زمین خوردن مکرر
* انعطاف بدنی بیش از حد
* حرکات آرام و آهسته
* تون صدای ملایم یا ضعیف
* ثبات ضعیف در قسمت تنه
* مشکل در جویدن یا بلع
* کودک در هنگام ایستادن یا راه رفتن پاهایش را بسیار باز از هم نگه می دارد
* کودک تحمل کاری پایین و توانایی بسیار کمی در انجام فعالیت ها دارد

از آنجایی که با گذشت زمان مهارت های حرکتی در کودکان رشد و تکامل می یابد، اغلب علائم تون عضلانی پایین تا زمانی که کودک بزرگتر نشده و تاخیر حرکتی در رشد و یا اختلالات حرکتی را نشان ندهد، نادیده گرفته خواهد شد.
والدین با آگاهی و شناسایی علائم و نشانه های هیپوتونی و جستجوی مداخلات درمانی و  مدیریت اولیه آن در سریع ترین زمان ممکن، می توانند به طور پیشگیرانه اثرات تون عضلانی پایین را بر زندگی روزمره کودکشان به حداقل برسانند.

با یک اختراع جدید و شگفت انگیز به نام گیت پلیت برای کمک به تعادل کودکان سی پی آشنا شوید

احتمال راه افتادن کودک سی پی خود را پیش بینی کنید 

با کاربرد اسپایدرکیج در کودکان فلج مغزی آشنا شوید


اهداف درمانی در فلج مغزی هیپوتونی:

مداخلات درمانی و مدیریت زودهنگام هیپوتونی در کودکان فلج مغزی برای به حداکثر رساندن تحرک کودک بسیار اهمیت دارد.
مغز کودکان نسبت به بزرگسالان دارای مقدار بیشتری از خاصیت نوروپلاستیسیته است که سازگاری و یادگیری مهارت های جدید را برای آنها آسان تر می کند. نوروپلاستیسیته به توانایی مغز برای سازماندهی مجدد مدارهای عصبی خود اشاره دارد. این خاصیت اجازه می دهد تا عملکردهای متاثر از آسیب مغزی توسط نواحی سالم و آسیب نخورده مغز بهبود یابند.
موثرترین روش برای بهبود و ارتقای نوروپلاستیسیته از طریق تکرار زیاد تمرینات و آموزش های مناسب می باشد.
انجام تمرینات مداوم مغز را تحریک کرده و سازگاری های نورولوژیکی را نیز تقویت می کند. با این حال، توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که تغییرات تطبیقی ​​می توانند مفید یا مضر باشند. الگوهای حرکتی که کودک شما به طور مداوم انجام می دهد، همان هایی هستند که به مسیرهای محکمی در مغز او تبدیل شده و انجام آنها برای او عادت خواهند شد.
بنابراین، هرچه سریعتر الگوهای حرکتی نادرست  ناشی از هیپوتونی بررسی شود، نتایج عملکردی بلندمدت بهتری را برای کودک به همراه خواهد داشت.


مدیریت و درمان هیپوتونی:

از آن جایی که هیپوتونی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، یک رویکرد درمانی شخصی که اختلالات حرکتی خاص هر کودک را مورد هدف قرار دهد، رویکرد ایده آلی خواهد بود. مداخلات مدیریتی و درمانی برای فلج مغزی هیپوتونی و کاهش علایم سی پی ممکن است شامل موارد زیر باشند:
* فیزیوتراپی: یک متخصص فیزیوتراپی می تواند مهارت های حرکتی کودک را ارزیابی کرده و برنامه ریزی مناسب را برای تمرینات درمانی مناسب او و با هدف تقویت عضلات کمتر استفاده شده و بهبود فرم آنها را انجام دهد.
* کاردرمانی: شرکت در جلسات کاردرمانی می تواند به کودکان مبتلا به هیپوتونی کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه با تمرین، فعالیت های روزمره ای مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن و نظافت را تا حد ممکن انجام دهند. همچنین، بسته به شدت هیپوتونی کودک، یک کاردرمانگر ممکن است به او نحوه استفاده از وسایل تطبیقی ​​را آموزش دهد. به علاوه، کاردرمانگر می تواند بر تمرین و بهبود مهارت های مورد نیاز برای حضور در مدرسه مانند مهارت های حرکتی ظریف برای نوشتن نیز تمرکز کند.
* گفتاردرمانی: چنانچه هیپوتونی عضلات اطراف دهان را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است کودکان در تغذیه و یا تکلم دچار مشکل شوند. با شرکت در جلسات گفتاردرمانی و کار با یک آسیب شناس گفتار و زبان، کودکان فلج مغزی هیپوتونی می توانند تمریناتی را انجام دهند که به تقویت ماهیچه های حرکتی دهان آنها کمک کرده و یا روش های جایگزین برای برقراری ارتباط موثر با دیگران را نیز بیاموزند.
* ارتوپدی فنی: ارتز هایی مانند بریس‌ها، آتل‌ها و گچ‌گیری‌ها می‌توانند حمایت اسکلتی عضلانی اضافی را برای کودکان فراهم کنند تا فرم صحیح عضلات آنها بهبود یافته و خطر افتادن و زمین خوردن آنها نیز به حداقل برسد.
در نهایت، مدیریت و درمان هیپوتونی در کودکان فلج مغزی بر بهبود و ارتقای استقلال عملکردی و جلوگیری از ضعف بیشتر عضلات تمرکز دارد. با انجام مداوم تمرین‌ها و فعالیت‌های هدفمند، کودکان مبتلا به هیپوتونی می‌توانند درخواست مغز را برای انجام این عملکردها تقویت کرده و سبب افزایش انعطاف‌پذیری عصبی نیز شوند.


فلج مغزی و هیپوتونی: نکات کلیدی:

کودکان مبتلا به فلج مغزی هیپوتونی تون عضلانی پایینی را تجربه می کنند که می تواند بر مهارت های تعادل و هماهنگی آنها تأثیر بگذارد.  در نتیجه، ممکن است مستعد زمین خوردن و افتادن باشند و یا در انجام فعالیت هایی که نیاز به دقت دارند نیز چالش داشته باشند.
خوشبختانه، کودکان مبتلا به هیپوتونی می‌توانند مغز خود را برای ایجاد سازگاری‌های عصبی آموزش داده و این مهارت‌ها را به نواحی آسیب‌دیده مغز منتقل کنند.  با تقویت عضلات کمتر استفاده شده و انجام تمرینات مداوم حرکاتی که تحت تاثیر تون عضلانی پایین قرار گرفته اند، این کودکان می توانند استقلال عملکردی خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشند.
امیدواریم این مطلب شما را با مفهوم هیپوتونی، چگونگی تاثیر آن بر کودکان فلج مغزی و روش های درمان و مدیریت آن آگاه کرده باشد.

ترجمه توسط تیم پژوهشی کلینیک فیزیوتراپی کودکان

یک مقاله کامل و خواندنی در در مورد هیپوتونی در کودکان بخوانید